Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jakie zabawki wspomagają rozwój niemowląt?
zabawka-swiat-malej-ksiezniczki

Jakie zabawki wspomagają rozwój niemowląt?

Rozwój niemowlaka to sprawa kluczowa dla późniejszego rozwoju dziecka. Rodzice często zastanawiają się jakich i ile zabawek potrzebuje niemowlę. Tak małe dzieci z pewnością nie potrzebują dużo zabawek, ale kilka przemyślanych, które mądrze wspomagają ich rozwój na tym etapie.

Cała kolekcja zabawek to strzał w dziesiątkę

Wybór zabawek dla niemowląt jest, można powiedzieć, nawet zbyt duży i rodzice maluchów mogą się czuć zdezorientowani. Postawieni przed koniecznością zapewnienia maluchowi rozrywki, decydują się na chaotyczne zakupy różnych zabawek, które mogą powodować przebodźcowanie i rozpraszać malucha, nie wspomagając rozwoju.

By ułatwić sobie wybór, najlepiej zdecydować się na całą kolekcję zabawek, które wspomagaj małe dzieci w ich rozwoju, a każda zabawka z kolekcji wpływa na inny obszar umiejętności u dzieci.

Ktoś wcześniej pomyślał i zaprojektował całą kolekcję odpowiednio dla dziecka, tak aby rodzic nie musiał komponować sam zestawu.

Maty interaktywne edukacyjne to prawdopodobnie jeden z lepszych sposobów na wspomaganie rozwoju niemowlaka

Największą zaletą takiej maty jest to, że wspomaga aktywność ruchową maluszka, tak ważną przy nauce siadania i pionizacjo.

Sprawność ruchowa to właściwie pierwsza rzecz, której uczą się dzieci. Położone na twardym podłożu, na macie, szybciej siadają i kształtują mięśnie i kręgosłup, a jednocześnie mają świetną zabawę i motywację do sięgania po zabawki zaczepione na macie.

To wszystko w otoczeniu pięknych kolorów i wesołej muzyki. Maty edukacyjne to spokojne, ale rozwijające zabawki, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce lub mogą być świetnym prezentem z okazji narodzin dziecka. Posłużą z powodzeniem przez pierwsze 6-9 miesięcy, a nawet dłużej, wszystko zależnie od funkcji maty.

zabawki-swiat-malej-ksiezniczki

Seria Świat Małej Księżniczki to przemyślana kolekcja zabawek dla dziewczynek

W skład serii Świat Małej Książczynki wchodzą: interaktywne maty edukacyjne, rożnego rodzaju karuzele z dźwiękiem, łuk z zabawkami, zawieszka i książeczka edukacyjna. Bajkowa grupa przyjaciół w tej serii, stworzona przez Tiny Love to: Sarenka Florence, Miś Izzy, Bóbr Albertina, Wiewiórka Jane i Borsuk Nicole.

Wszystkie postacie zostały stworzone specjalnie dla maluchów, są kolorowe i wesołe i pojawiają się w całej serii zabawek, która została zaprojektowana tak, aby zaoferować dziecku wspomaganie rozwojowe.

Cała seria wspiera 7 bardzo ważnych  zdolności dziecka, takich jak:

  • Kojarzenie jako proces umysłowy, prowadzący do uczenia się
  • Język i komunikowanie się, dzięki którym dziecko wyraża pomysły, myśli i uczucia
  • Ruchy precyzyjne czyli mięśnie dłoni i palce, a także mięśnie otaczające usta i oczy
  • Zmysły, dzięki którym dziecko otrzymuje informacje z otoczenia i przetwarza je dzięki procesom poznawczym
  • Ruchy całego ciała, czyli mięśnie odpowiedzialne za tak ważne etapy rozwoju jak siedzenie, raczkowanie i chodzenie
  • Wyobraźnię i Kreatywność, które pozwalają podejmować inicjatywy i rozwiązywać problemy
  • Rozwój emocjonalny i społeczny czyli wszystko związane z inteligencją emocjonalną, która ma kluczowe znaczenie w przyszłym rozwoju

Jak odpowiednie zabawki dla niemowląt, stymulują rozwój dziecka?

Jeśli chodzi o zabawki, które wspomagają rozwój niemowląt, to warto postawić na sprawdzone serie zabawek, gdzie każda zabawka wpływa na inny obszar rozwoju u dziecka.

Maty interaktywne to rozwój w czystej postaci, przede wszystkim ruchowy i w formie gimnastyki dla malucha, wspierany dźwiękami i różnymi teksturami w zabawkach dopiętych do maty.

Karuzelka to z kolei szansa dla dziecka na kontakt z muzyką, poznanie związków przyczynowo-skutkowych i rozwijanie zręczności, gdy małe rączki sięgają po obracające się zabawki.

Karuzele mogą być wpięte w łóżeczku lub też wspierać pozycję na brzuszku. Inna ciekawa propozycja to łuk z zabawkami, który można łatwo doczepić do łóżeczka, fotelika samochodowego lub wózka i dostarczy nie lada atrakcji dla malucha.

Zawieszki i książeczki edukacyjne to rozwojowe dodatki dla dziecka

Warto wspomnieć o ciekawych, drobnych dodatkach takich jak zawieszki z piszczkiem czy książeczki edukacyjne.

Można je łatwo ze sobą zabrać gdziekolwiek chcemy, są lekkie i poręczne dla małych rączek. Zawieszki zachęcają do ćwiczenia odruchu chwytania, natomiast książeczka edukacyjna to pierwsze próby oswojenia dziecka z formą książki.

Zabawne tekstury, elementy 3D, lusterko czy gryzak z pewnością umilą czas ciekawskiemu maluchowi. Mogą być też bardzo dobrym prezentem dla dziecka, jeśli chce się kupić jakiś pomysłowy drobiazg. Z racji swoich rozmiarów, można je łatwo schować do torby podróżnej dziecka czy do wózka. 

Inwestycja w rozwój dziecka to najlepszy krok, jeśli chodzi o jego przyszłość. Warto wybierać mądre zabawki, które nie tylko ładnie wyglądają, ale przede wszystkim aktywują dziecko aktywnej zabawy nastawionej na rozwijanie umiejętności.  

Oceń