Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Ozdobne zasłony i firany – okienne tkaniny i najróżniejsze sposoby ich upinania
photo--beaefcaee

Ozdobne zasłony i firany – okienne tkaniny i najróżniejsze sposoby ich upinania

Chcesz elegancko udekorować okno? Aranżacja okna obejmuje nie tylko wybór stylowych firan i zasłon, ale też ich efektowne upięcie. Zobacz, na ile sposobów możesz to zrobić.

Firany i zasłony – kiedy warto je przymarszczyć

Marszczenie firan i zasłon daje efekt upięcia ich w równoległe pionowe fale. Tym samym tkanina nie wygląda na powieszoną przypadkowo i byle jak, jest symetryczna, stylowa, niemal dostojna. Jeśli zależy nam na ekskluzywnym wyglądzie wnętrza, zawsze powinniśmy pomyśleć o marszczeniu.

Natomiast stopień marszczenia zależy od tego, z jaką tkaniną mamy do czynienia. Gładką można przymarszczyć drobno. Jeśli natomiast zasłona ma duży, nadrukowany wzór, lepiej zastosować nieduże marszczenie, by jak najlepiej go wyeksponować. Warto też zerknąć na rodzaj tkaniny. Grube marszczymy mniej, cieńsze mocniej.

Szukasz tkaniny na zasłony? Sprawdź tekstylia – myhoneyhome.pl

Co się nadaje do upinania w klepsydrę – firany czy zasłony

Upięcie w klepsydrę oznacza spięcie tkaniny w połowie. Można to zrobić, np. związując ją ciasną taśmą, wykorzystując bransoletkę, podwiązkę, chwost, sznur koralików. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządziliśmy wnętrze i co będzie do niego najbardziej pasowało.

Upinanie w klepsydrę oznacza, że firanka w dużej mierze przesłoni okno, dlatego, jeśli planujemy taki zabieg, powieśmy przejrzyste firany np. z markizety lub tiulu. Do upinania w klepsydrę nie nadają się zasłony.

Aby osiągnąć zamierzony efekt, potrzebujemy co najmniej trzech firan, które można w ten sposób upiąć. Koniecznie muszą być długie do ziemi.

Chwosty – co to jest i jak można je wykorzystać

Chwost to przede wszystkim eleganckie zakończenie sznura przypominające podłużny pompon. Niegdyś widywano chwosty między innymi przy mundurach. Dziś są wykorzystywane różnorako. Znają je doskonale osoby parające się rękodziełem. Miniaturowe chwosty doskonale sprawdzają się jako drobna biżuteria – wisiorki, kolczyki, wykończenia bransoletek.

W kontekście firan i zasłon chwost to nie tylko zakończenie sznura, ale i cały sznur, pod warunkiem, że elegancko pleciony. Takie właśnie sznury z zakończeniami wykorzystuje się do upinania zasłon (a czasem też firan) z boku okna. Doskonały efekt daje upinanie szerokich i suto marszczonych zasłonek. Upinanie firan chwostami sprawdza się we wnętrzach, w których stawiamy na mnogość dekoracji, a więc przede wszystkim w stylu glamour, ale też classic modern, francuskim, angielskim, New York, a także boho. Najczęściej stosuje się upięcia symetryczne, po obu stronach okna, ale można też upiąć chwostem obie zasłony po jednej stronie. Warto tylko się upewnić, że nie przesłonimy zbyt mocno okna i nie odetniemy dopływu światła słonecznego.

Żakard, welwet, welur – która tkanina jest najlepsza?

Jest wiele tkanin, które dobrze zaprezentują się w salonie czy sypialni. Wśród nich żakard trzeba uznać za uniwersalny, bo szyje się z niego zarówno firany, jak i zasłony. To bardzo stylowa tkanina o oryginalnym splocie, uważana za jedną z bardziej luksusowych. Przy tym, co na pewno ucieszy wszystkich estetów, nie gniecie się.

Welwet i welur wizualnie są do siebie podobne. Obie są miękkie i przypominają krótkie futerko. Delikatnie odbijają światło. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu glamour. Wyjątkowe zasłony do myhoneyhome.pl szyte z weluru dla lepszego efektu mają podszycie z naturalnego jedwabiu.

Oceń