Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dieta niemowlaka ze skazą białkową
niemowlak

Dieta niemowlaka ze skazą białkową

Dieta niemowlaka ze skazą białkową Na skórze twojego dziecka wystąpiły rumieniowo-złuszczające się zmiany w okolicy policzków? To może być skaza białkowa – powszechna nazwa alergii pokarmowej na białko mleka krowiego. Sprawdź, jak w takim przypadku powinna wyglądać dieta niemowlęcia.

Tego rodzaju alergia pokarmowa stanowi pierwszy kliniczny objaw atopowego zapalenia skóry. Pojawia się na skutek nietolerancji białka mleka krowiego: kazeiny i białka serwatkowego. Jeśli u niemowlęcia pojawia się skaza białkowa, to jakie mleko będzie otrzymywać, ma znaczenie.

Skaza białkowa – jakie mleko modyfikowane podawać?

W przypadku niemowląt, których podstawą żywieniową jest mleko modyfikowane, nie można wyeliminować tego pokarmu. Zachodzi konieczność jego zmiany na inne – takie, które nie będzie zawierało alergizujących białek. Wszystko jednak zależy od tego, jak bardzo nasilone są objawy. Warto przy tym pamiętać, że zmiana mleka może nastąpić wyłącznie na podstawie zaleceń pediatry.

  • Gdy dziecko należy do grupy ryzyka

Jeśli u niemowlęcia występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia alergii pokarmowego (np. rodzice byli alergikami, skaza białkowa występowała u rodzeństwa), zaleca się podawać mleko hipoalergiczne (HA). Zawiera ono białka mleka krowiego tylko w nieznacznym stopniu zhydrolizowane.

  • Gdy u niemowlęcia zdiagnozowano alergię na białko mleka krowiego

Jeśli u niemowlęcia występuje skaza białkowa, jakie mleko będzie najlepsze? Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, koniecznością jest wprowadzenie tzw. preparatu mlekozastępczego. Bazuje on na hydrolizatach białka mleka krowiego, które charakteryzują się wysokim stopniem hydrolizy. Alergizujące białka podzielono na bardzo małe fragmenty, co przełożyło się na ograniczenie ich właściwości uczuleniowych.

  • Gdy u niemowlęcia występuje ciężka postać skazy białkowej

Co, jeśli u dziecka występuje ciężka skaza białkowa? Jakie mleko podawać? Po konsultacji z pediatrą zwykle należy wprowadzić mieszanki aminokwasowe, tzw. elementarne. Charakteryzują się bardzo wysokim stopniem hydrolizy, dzięki czemu w preparacie występują wyłącznie wolne aminokwasy. Są to związki, które nie wykazują właściwości alergizujących.

Dieta eliminacyjna – czy należy ją wprowadzić?

Dietę eliminacyjną często stosuje się jako jeden z elementów pozwalających stwierdzić występowanie skazy białkowej. Ustąpienie lub złagodzenie objawów powinno nastąpić po wyeliminowaniu mleka krowiego z dziecięcego jadłospisu. Zaś ponowne wprowadzenie tego rodzaju produktów powinno spowodować pojawienie się symptomów alergii pokarmowej.

W przypadku nawrotów zaleca się rozpoczęcie diety eliminacyjnej – wykluczenia produktów zawierających alergizujące białka mleka krowiego. Cały proces powinien jednak odbywać się wyłącznie na zlecenie i pod kontrolą lekarza pediatry.

Oceń