Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kawiarka elektryczna — czy i warto ją kupić?
Obraz

Kawiarka elektryczna — czy i warto ją kupić?

Kawiarki, zwane też makinetkami, mają szerokie grono zwolenników. Dzięki nim możliwe jest zaparzenie kawy o niepowtarzalnym i intensywnym smaku oraz aromacie. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się kawiarki elektryczne. Zobaczmy, czy warto zdecydować się na to rozwiązanie i jakie korzyści za nim przemawiają.

Jak używać kawiarki?

Kawiarka jest nieskomplikowanym urządzeniem, które może przypominać swoim wyglądem mały czajnik. Ten sprzęt niewielkich rozmiarów umożliwia przygotowanie kawy przypominającą tę z włoskiej kawiarni. Kawiarenka składa się z dolnego zbiorniczka, do którego wlewana jest woda, a także z takich elementów jak: sitko z lejkiem na kawę i górny zbiornik na przygotowany napar.

Podstawę działania urządzenia stanowi ciśnienie, które wytwarzając się, wypycha zagrzaną wodę do górnego zbiornika. Przechodząc przez kawę umieszczoną w sitku, zmienia ją w aromatyczny napój. Cały proces trwa naprawdę krótko i wynosi najczęściej 3-4 minuty. Znajdziemy modele, które są przeznaczone do stosowania na płytach gazowych, elektrycznych, a nawet indukcyjnych. Występują także w wersji elektrycznej – taką kafetierę umieszcza się na dołączonej podstawce.

Kawiarka elektryczna – czy warto się na nią zdecydować?

Kawiarki elektryczne znajdziemy już w ofercie nawet najbardziej znanych producentów. Ich działanie nie różni się niczym od pozostałych wersji, poza tym, że zamiast na kuchennej płycie, stawiamy je na specjalnej podstawce. Kiedy kawa zostanie zaparzona i będzie gotowa do spożycia, urządzenie automatycznie się wyłączy. Znajdziemy równie modele wyposażone w dodatkową funkcję, dzięki której możliwe jest zaprogramowanie jej na przygotowanie kawy o określonej godzinie.

Ten rodzaj kawiarek będzie doskonałym wyborem dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z parzeniem kawy. Może stanowić również świetną alternatywę dla ekspresów ciśnieniowych, których cena jest zdecydowanie dużo wyższa. Sprawdzi się także w podróży – szczególnie wtedy, kiedy nie wiemy, jaki rodzaj płyty zastaniemy w miejscu noclegowym.

Jak wybrać odpowiednią kawiarkę?

Chcąc wybrać najlepszy model kawiarki elektrycznej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest z całą pewnością materiał, z jakiego urządzenie zostało wykonane. Nie bez znaczenia jest także sam sposób jej wykonania. Bywa tak, że nawet solidne i masywne urządzenie, ma pewne niedociągnięcia, takie jak np. źle zaprojektowany uchwyt. Wówczas korzystanie ze sprzętu jest mocno utrudnione.

Warto przyjrzeć się także klapce. Nie powinna sama się odchylać, gdyż jest to niebezpieczne i grozić może nawet oparzeniem. Kolejnym ważnym kryterium jest także pojemność, szczególnie wtedy, kiedy nie pijamy kawy w samotności. Warto wybrać je zatem według naszych osobistych preferencji i potrzeb. Przed zakupem konkretnego modelu, dobrze jest wiedzieć, czy nie będzie problemu z dokupieniem części wymiennych. Tak jak pozostałe sprzęty, tak i kawiarka wymaga regularnej wymiany niektórych części m.in. uszczelek.

Dowiedz się więcej na https://testoria.pl/rankingi/rankingi-agd/dobra-kawiarka-elektryczna-ranking/

Oceń