Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Pierwsze kroki na ringu. Jak zacząć trenować boks?
pierwsze-kroki-na-ringu-jak-zaczac-trenowac-boks

Pierwsze kroki na ringu. Jak zacząć trenować boks?

Boks to widowiskowy sport, który przyciąga wielu fanów na całym świecie. Zawodnicy cechują się nie tylko imponującą sylwetką, ale przede wszystkim zwinnością, szybkością ruchów i niebywałą kondycją. Nic dziwnego, że coraz więcej osób próbuje swoich sił w tym sporcie. Odpowiednio zaplanowany trening bokserski to podstawa rozwoju każdego zawodnika. Od czego jednak zacząć trenowanie boksu, jeżeli nigdy nie mieliśmy do czynienia z tą dyscypliną sportową? Boks dla początkujących może wiązać się z ciężką i żmudną pracą zarówno nad formą fizyczną, jak i psychiczną, ale motywacja, treningi i konsekwencja w działaniu pozwolą każdemu chętnemu postawić pierwsze kroki na ringu bokserskim.  

Boks od podstaw – zasady

Boks to sport, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą wyłącznie przy użyciu pięści na kwadratowym ringu o boku długości od 4,88 do 7,32 m. Zabronione są ciosy poniżej pasa, a także uderzanie głową, kolanami czy łokciami, jak również wyprowadzanie ciosów w plecy, tył głowy i nerki. Walka może trwać maksymalnie 12 rund, z których każda trwa po 2–3 minuty, z kolei przerwy między rundami trwają zazwyczaj po 60 sekund. Nad przebiegiem każdej walki powinien czuwać wykwalifikowany sędzia główny, który może być wspierany przez kilku arbitrów liniowych. Walka może trwać pełną długość – po ukończeniu ostatniej rundy sędziowie przyznają pięściarzom punkty za każdą rundę i zwycięża ten, który uzyskał ich więcej. Walka jednak może również zostać zakończona przed czasem. Powalony na ring w wyniku ciosu bokser ma 10 sekund na podniesienie się, w przeciwnym razie przegrywa przez nokaut. Sędzia może także podjąć decyzję o zakończeniu pojedynku przez nokaut techniczny, kiedy jeden z zawodników nie jest w stanie kontynuować walki ze względu na kontuzję lub z innych przyczyn.

pierwsze-kroki-na-ringu-jak-zaczac-trenowac-boks

Pięściarze używają specjalnych rękawic bokserskich, których waga dostosowana jest do ich wagi oraz budowy ciała. Mają one zapewnić bezpieczeństwo, gdyż amortyzują zadawane ciosy i mają chronić przed mechanicznymi urazami. To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego zawodnika. W zawodowym boksie parametry używanych rękawic są ściśle określone normami, których nieprzestrzeganie może skutkować dyskwalifikacją.

Co daje boks?

Warto zaznaczyć, że oprócz wyraźnego wpływu na naszą formę fizyczną trening bokserski może mieć również bardzo pozytywny wpływ na codzienne samopoczucie i ogólny stan psychiczny. Ciężkie i regularne treningi uczą systematyczności i wytrwałości w dążeniu do celu. Zarówno wzmacnianie organizmu, oswajanie się z ringiem jako miejscem pojedynkowania się, jak i sama walka z przeciwnikiem budują naszą pewność siebie, która zaprocentuje w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Ponadto boks to świetny sposób na rozładowanie stresu gromadzącego się w ciele. Regularne treningi pomogą zachować równowagę na co dzień i lepiej panować nad emocjami.

Boks a sylwetka

Podczas walki kluczowe jest nie tylko wyprowadzanie szybkich i trudnych do przewidzenia dla przeciwnika ciosów, ale prawidłowa postawa ciała, równowaga, właściwa praca nóg, a także szybki czas reakcji. By rozwijać te aspekty, niezbędne są regularne treningi, do których jeśli tylko będziemy podchodzić z motywacją i wytrwałością, z pewnością przyniosą szereg korzyści. Ćwiczenia bokserskie pomogą wzmocnić ramiona i nogi, a także mięśnie brzucha i grzbietu. Ponadto dobry bokser podczas walki jest w nieustannym ruchu, stąd podobnie wyglądają treningi, które mają przygotować zawodników na wyjście na ring i uodpornić ich na zmęczenie i ból. Trening bokserski pozwoli więc z łatwością zrzucić zbędne kilogramy, wysmuklić sylwetkę, a także wzmocnić organizm, zwłaszcza układ krążeniowo-oddechowy, co przełoży się na żelazną kondycję.

pierwsze-kroki-na-ringu-jak-zaczac-trenowac-boks

Trenowanie boksu

Boks może być uznawany za typowo męską dyscyplinę sportu, jednak coraz powszechniej do głosu dochodzą świetnie wytrenowane zawodniczki, które swoimi umiejętnościami i determinacją przewyższają wielu mężczyzn. Sport ten jest dostępny dla wszystkich chętnych, którzy chcą się sprawdzić na ringu – nie tylko dla dorosłych kobiet i mężczyzn, ale także dla dzieci. Trenowanie boksu najlepiej rozpocząć pod okiem doświadczonego trenera w miejscowej sekcji bokserskiej. Ta forma nauki na pewno będzie tańsza – samodzielne zorganizowanie niezbędnego do treningu sprzętu (worek, gruszka, ciężary, rękawice itd.) może okazać się kosztowne. Poza tym daje możliwość sprawdzenia się w tej dyscyplinie sportu i ewentualnego zrezygnowania bez ponoszenia większych kosztów. Ćwiczenia bokserskie wykonywane pod nadzorem trenera to gwarancja maksymalnej efektywności i szybkiego rozwoju. Pierwsze spotkania sekcji mogą okazać się najtrudniejsze. Integracja z nowo poznanymi ludźmi, znalezienie swojego miejsca w grupie, poznanie możliwości swojego organizmu – uporanie się z tymi aspektami pozwoli skupić się na właściwym treningu i podnoszeniu swojego poziomu z tygodnia na tydzień.

Boks – trening właściwy

Nie trzeba obawiać się, że już na pierwszych zajęciach staniemy do walki z bardziej zaawansowanymi zawodnikami i najpewniej poniesiemy porażkę. W zależności od sekcji i podejścia trenera kilka pierwszych spotkań to najczęściej przede wszystkim nauka podstaw, a także praca nad wzmocnieniem swojego organizmu. Zanim zaczniesz z kimkolwiek walczyć, powinieneś poznać teoretyczne podłoże sportu i dowiedzieć się, jak boksować szybko i skutecznie. Na pierwsze sparingi przyjdzie czas na kolejnych treningach. Oto czym najprawdopodobniej zajmiecie się na pierwszych zajęciach:

  • nauka poruszania się – efektywna praca nóg
  • nauka trzymania gardy – najpierw obrona, potem atak
  • nauka stosowania uników
  • rodzaje ciosów i nauka ich poprawnego wyprowadzania
  • ćwiczenia wytrzymałościowe wzmacniające organizm
  • uderzenia w tarcze treningowe zakładane na dłonie partnera
  • uderzenia w worek treningowy
  • uderzenia w gruszkę.

Jeśli jednak nadal masz opory przed wybraniem się na pierwszy trening bokserski, zawsze możesz namówić na aktywną formę spędzania wolnego czasu znajomego lub znajomą. Z pewnością nie pożałuje!

pierwsze-kroki-na-ringu-jak-zaczac-trenowac-boks

Trening bokserski na siłowni

Zasadniczą częścią sportowego przygotowania każdego zawodnika jest regularny trening bokserski pod nadzorem trenera. Warto go także uzupełnić sesjami treningowymi na siłowni. Kiedy już poznamy podstawowe ćwiczenia wykonywane na sekcji, możemy ćwiczyć je samodzielnie. O ile nie w każdej siłowni znajduje się worek treningowy lub gruszka, zawsze możemy poświęcić sesję na siłowni na wzmacnianie mięśni ramion, brzucha i grzbietu, nóg, a także na ćwiczenia kondycyjne. W tym przypadku można skorzystać z bieżni, steppera lub wioślarza stacjonarnego. Pamiętaj, że każdy trening ma dodać Ci szybkości, zwinności i wytrzymałości całego organizmu. Jeśli więc trenujesz boks, nie powinieneś stawiać na pierwszym miejscu przybrania na wadze i zbudowania masy mięśniowej, ponieważ często łączy się to ze zmniejszeniem ogólnej zwinności ciała.

Trening bokserski w domu

Co jeśli niekoniecznie chcę chodzić na siłownię, a zależy mi na systematycznym progresie? Czy możliwe jest trenowanie w domu? Jeśli tak, to jak ćwiczyć boks w domu? W tym celu niezbędna będzie skakanka, która umożliwi nie tylko odpowiednią rozgrzewkę, ale także wykonywanie ćwiczeń wydolnościowych. Jeśli masz w domu worek bokserski, możesz wykonywać w domu ćwiczenia bokserskie zalecone przez trenera. Alternatywną metodą treningową jest tzw. walka z cieniem, która polega na wyobrażaniu sobie przeciwnika, wyprowadzaniu ciosów i stosowaniu uników na jego wyimaginowane ciosy. By uczynić ćwiczenie bardziej realistycznym, można wykonywać je w formie rund z przerwami pomiędzy. Jako domowe sposoby na wzmocnienie organizmu świetnie sprawdzą się pompki, podciąganie na drążku, brzuszki, grzbiety, przysiady czy unoszenie nóg w zwisie na drążku. Nie zapominaj także o rozciąganiu i rolowaniu!

Czego potrzebuję, by zacząć?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z boksem, nie będziesz od razu potrzebował rękawic bokserskich. By nauczyć się techniki i wzmocnić organizm wystarczy wygodne i oddychające obuwie sportowe oraz odpowiednio wygodne ubranie na siłownię, jeśli planujesz treningi na siłowni. Sportowa odzież męska przyda się zarówno w przypadku treningów domowych, sesji wytrzymałościowych na świeżym powietrzu, jak i podczas właściwych treningów z trenerem. Pamiętaj, że oprócz trenowania równie ważna jest dieta odpowiednia dla sportowca. Warto poznać superfoods dla sportowców, czyli produkty spożywcze, które mogą poprawić Twoją formę. Zanim rozpoczniesz towarzyskie sparingi, nie zapomnij wyposażyć się w ochraniacz na szczękę, ochraniacz podbrzusza i swoje pierwsze rękawice bokserskie! Powodzenia!

Oceń