Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak skutecznie zmotywować dziecko do nauki?

Jak skutecznie zmotywować dziecko do nauki?

Zmotywowanie dziecka do nauki wbrew pozorom wcale nie jest aż tak trudne, jak się wydaje. Nasze pociechy lubią zdobywać nowe informacje o otaczającym je świecie, a dopóki proces nauki jest przyjemny, dopóty dziecko chętnie się uczy.

Schody zaczynają się w momencie, gdy nauka zaczyna być nudna, a proces nabywania wiedzy z zabawy staje się przymusem i przykrym obowiązkiem. Wtedy do gry wkraczają sprawdzone sposoby na zmotywowanie dziecka do nauki. W artykule prezentujemy kilka sposobów, dzięki którym dziecko znów nabierze ochoty do zdobywania cennych informacji.

Nauka przez zabawę

Bardzo prosto zamienić żmudną i nieciekawą naukę w ekscytującą, pełną wyzwań zabawę. Możesz stworzyć z pociechą „Listę Wyzwań”, w której będą zapisywane kolejne małe edukacyjne sukcesy dziecka. Notowanie postępów i stworzenie z tego swego rodzaju rytuału pozwoli na lepszą kontrolę nad poziomem edukacji, a także nauczy dziecka obowiązkowości.

Podczas nauki warto wykorzystać rekwizyty w postaci zabawek lub rzeczy, z którymi dziecko ma codziennie kontakt. Mogą być to słodycze, kredki, ubrania i wiele innych przedmiotów. Takie rekwizyty doskonale sprawdzą się podczas nauki liczenia.

Gadżety w służbie nauki

Obecnie dzieci od najmłodszych lat mają kontakt z najnowszymi zdobyczami techniki – tabletami, smartfonami, a nawet smartwatchami. Można oceniać to dwojako, niemniej jednak takie gadżety na pewno mogą uatrakcyjnić codzienną naukę. Wystarczy pobrać odpowiednie aplikacje na urządzenie mobilne, by móc ułatwić zdobywanie wiedzy z: matematyki, fizyki, biologii lub przyrody, historii i wielu innych przedmiotów. Należy zadbać o to, by dziecko podczas nauki nie rozpraszało się innymi aplikacjami, grami lub przeglądaniem internetu.

Nagradzaj za sukcesy, nie karz za porażki

Dzieci uwielbiają być nagradzane. Wprowadzając system nagród do codziennej nauki, sprawisz, że będzie ona kojarzyć się maluchom z czymś atrakcyjnym i przyjemnym. Zdobywając kolejne nagrody, dziecko potraktuje naukę jako swego rodzaju wyzwanie, któremu musi sprostać. Warto pomyśleć również o rozbudowaniu tego systemu o różne „misje główne” i „misje poboczne”, za wykonanie których dziecko będzie mogło liczyć na dodatkową nagrodę.

O ile system nagród sprawdza się wyśmienicie, o tyle kary nigdy nie przyniosą oczekiwanego efektu. Karząc dziecko za niedostateczną ocenę sprawisz, że maluch uprzedzi się do nauki i szkoły, być może wywołasz w nim traumatyczne przeżycia, które odbiją się na psychice malucha w przyszłości.

Znajdź miejsce dla tradycyjnej książki lub podręcznika

Tablety, aplikacje, czy inne nowoczesne sposoby na naukę są atrakcyjnie i nierzadko bardzo skuteczne. Niemniej jednak należy zachować zdrowy rozsądek w dozowaniu ich. Pamiętaj, że system edukacji opiera się wyłącznie na słowie pisanym. Ucząc się z dzieckiem z książek, zeszytów i podręczników lepiej przystosujesz go do szkolnych realiów.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zmotywować dziecko do nauki? Sprawdź ten artykuł: https://blog.oshopping.pl/zmotywowac-zachecic-dziecko-nauki/.

Oceń