Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak czyścić dzbanek filtrujący i jak dbać o filtr wody?
glowne-

Jak czyścić dzbanek filtrujący i jak dbać o filtr wody?

Dzbanki filtrujące wodę coraz częściej pojawiają się nie tylko w miejscach pracy, ale także w domach jednorodzinnych. Błyskawicznie filtrowana woda jest zdrowa, pozwala na oszczędność i ekologię. Aby jednak naczynie wyposażone w filtr jak najdłużej spełniało swoją funkcję, należy o nie dbać i regularnie je czyścić. Jak się za to zabrać?

Zadbaj o każdy detal

Przed rozpoczęciem czyszczenia powinieneś rozłożyć dzbanek na poszczególne elementy. Praktycznie w każdym modelu możesz usunąć górną pokrywę. Należy również wyjąć filtr. Nie ma znaczenia, czy używasz wysokiej jakości filtrów do wody Brita Maxtra Plus, czy tańszych zamienników, zawsze powinny być one demontowane dokładnie tak, jak zaleca producent.

Wiele dzbanków filtrujących posiada wbudowany wyświetlacz elektroniczny. Postaraj się nie zalać go wodą. Zwłaszcza tańsze urządzenia są wrażliwe na działanie wilgoci, która może doprowadzić do spięcia w układzie i trwale go uszkodzić.

Czy używać chemii do czyszczenia dzbanków filtrujących?

Z biegiem czasu na wewnętrznych ścianach dzbanka może osadzić się warstwa kamienia wytrąconego z wody. Do jego usunięcia możesz użyć delikatnych, specjalistycznych odkamieniaczy. Pamiętaj, aby nie stosować bardzo mocnych żrących środków, które mogą uszkodzić warstwę plastiku lub zwiększyć jej porowatość (co przełoży się na powstawanie nalotów i osiadanie bakterii na jego powierzchni).

W większości przypadków wystarczy umyć dzbanek roztworem wody i środka czyszczącego lub kwasku cytrynowego. Kamienne osady mogą pojawiać się głównie na pokrywie dzbanka. Uważając na wskaźnik, przetrzyj jej powierzchnię gąbką nasączoną stworzonym środkiem.

Wysokiej klasy dzbanki filtrujące marki Brita mogą być nawet myte w zmywarce, a skondensowana chemia nie powinna skrócić ich żywotności. Pamiętaj jednak, aby przed włożeniem dzbanka do zmywarki usunąć z niego filtr wody Brita Maxtra oraz pokrywę z elektronicznym wskaźnikiem zużycia.

foto

Jak działa filtr do wody i w jaki sposób przygotować go do użycia?

Filtr wody jest kluczowym elementem urządzenia. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów filtrów, różniących się między sobą wydajnością, żywotnością i ceną. Oszczędność w tym przypadku nie popłaca, ponieważ wkład niskiej jakości nie będzie zatrzymywał wszystkich zanieczyszczeń, a takie właśnie jest jego przeznaczenie.

Perełki węgla aktywnego zawarte w filtrach do dzbanków Brita Maxtra zatrzymują znakomitą większość szkodliwych cząsteczek, takich jak chlor i jego pochodne, herbicydy, pestycydy oraz wybrane substancje farmaceutyczne. Dzięki temu woda z kranu jest lepsza, zdrowsza, a także poprawia smak przygotowywanych napojów, takich jak kawa czy herbata.

Aby w pełni wykorzystać filtr, przed każdym zamontowaniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Część wkładów wymaga wcześniejszego zanurzenia w wodzie na kilkanaście minut. Filtr Brita Maxtra wystarczy zanurzyć w zimnej wodzie, aby usunąć pęcherzyki powietrza, a następnie dwukrotnie napełnić dzbanek i przefiltrować jego zawartość. Po takim zabiegu, jest on gotowy do użycia.

Większość filtrów wody wystarcza na około 4 tygodnie regularnego korzystania. Część producentów posługuje się także miarą litrażu, jaki jest w stanie przyjąć filtr, zanim utraci skuteczność. Po jego przekroczeniu efektywność wkładu spada i należy niezwłocznie wymienić go na nowy.

Pamiętaj, że dzbanki filtrujące nadają się do oczyszczania wody i w tym celu zostały zaprojektowane. Filtry nie są przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń z innych roztworów, np. soków lub napojów izotonicznych dla sportowców.

Dla dzbanków danej marki najlepiej jest stosować wyłącznie przeznaczone do nich filtry. W ten sposób zyskujesz pewność, że elementy są ze sobą w pełni kompatybilne.

Nieprawidłowe użytkowanie dzbanka i filtra może doprowadzić do zapchania się wkładu lub jego szybszego zużycia.

Gdzie kupić zapasowe wkłady do dzbanka filtrującego?

Filtry do dzbanków najczęściej sprzedawane są w pakietach po kilka sztuk. Znajdziesz je w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, sieciach ze sprzętem AGD oraz w Internecie.

Wiele sklepów internetowych oferuje atrakcyjne ceny, bogaty wybór produktów oraz bonusy lojalnościowe dla stałych klientów.

Wybór certyfikowanego sprzedawcy to pewność, że towar pochodzi bezpośrednio od producenta, jest najwyższej jakości i posiada niezbędne certyfikaty. Wkłady Brita Maxtra i wiele innych filtrów znajdziesz tutaj.

Oceń