Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jakie zalety i wady mają domy parterowe?
zdjecie publikacja togethermagazyn.pl

Jakie zalety i wady mają domy parterowe?

Stoisz przed ważną decyzją dotyczącą wyboru projektu domu. Dom z piętrem, poddaszem nieużytkowym, a może parterowy? Każdy z tych rodzajów budynku ma wiele zalet. W tym artykule podpowiadamy, jakie zalety, ale i wady mają domki parterowe.

Budowa własnego domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób. To również bardzo trudny, czasochłonny i drogi proces, wymagający starannego zaplanowania. Jego pierwszym etapem jest wybór projektu domu.

Zalety domów parterowych

Domy parterowe nie mają schodów, co dla wielu osób stanowi ogromną zaletę. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy w domu mieszkają małe dzieci, bowiem brak schodów likwiduje ryzyko poślizgnięcia się i upadków na stopniach. To także bardzo polecany wybór dla seniorów albo osób mających trudności z poruszaniem się. Ponadto w domach parterowych mieszkańcy nie „mijają się” na schodach i nie przebywają stale na różnych kondygnacjach, jak ma to często miejsce w domach piętrowych. Nawet jeśli spędzają czas w osobnych pokojach, to w domu parterowym znacznie częściej „trafiają na siebie”, np. w drodze do toalety, kuchni albo do ogrodu.

Obraz

Zaletą domów parterowych jest też większa przestrzeń zaoszczędzona dzięki konstrukcji schodów. W domach z piętrem albo poddaszem konieczne jest zamontowanie schodów. Nawet najmniejsze konstrukcje zajmują konkretną przestrzeń, a przez to wymuszają określoną aranżację przestrzeni. Brak schodów pozwala natomiast zwiększyć powierzchnię danego pomieszczenia i dowolnie aranżować wystrój domu.

Należy przy tym wiedzieć, że wybór domu parterowego nie oznacza, że cała powierzchnia nieruchomości musi być wszędzie jednakowo płaska i na jednym poziomie. Wręcz przeciwnie – kilka stopni podnoszących albo obniżających część powierzchni pokoju dziennego pozwala np. zmienić jego przestrzeń lub oddalić bądź zbliżyć perspektywę ogrodu. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane przez architektów. Jeśli interesują Cię projekty domów parterowych o różnej powierzchni i układzie pomieszczeń, w tym również nieruchomości ze wspomnianymi konstrukcjami ze stopniami, zobacz Studiokrajobrazy.pl – projekty domów parterowych.

Czy dom parterowy ma wady?

Jak każdy rodzaj konstrukcji, również domy parterowe mają wady. Niestety, nie nadają się na każdą działkę. Jeśli dysponujesz niewielką albo wąską działką budowlaną, to często postawienie na nim nawet niedużego, około stumetrowego domu parterowego może okazać się niemożliwe. Pamiętaj, że rzut poziomy budynku tego typu jest mniej więcej dwukrotnie większy w porównaniu z powierzchnią zabudowy nieruchomości z kondygnacją, nawet jeśli ich powierzchnie netto są takie same. Jeżeli zatem planujesz postawić duży lub przynajmniej średniej wielkości dom z garażem, a do tego marzysz o ogrodzie, zapewne lepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy.

Wielu osobom może też przeszkadzać brak jednoznacznego ograniczenia strefy dziennej od nocnej. W domach dwukondygnacyjnych na piętrze zazwyczaj znajdują się sypialnie, a na dole salon, kuchnia i ewentualnie gabinet. W przypadku domów parterowych wszystkie pomieszczenia są na dole. Dobry architekt rozplanuje przestrzeń w taki sposób, aby oddzielić strefę dzienną od nocnej, jednakże nie zawsze udaje się w pełni uzyskać efekt maksymalnego rozdzielenia.

Oceń