Together Magazyn » Aktualności » Jakie są zalety i wady samochodów elektrycznych?
Jakie są zalety i wady samochodów elektrycznych?

Jakie są zalety i wady samochodów elektrycznych?

Samochody elektryczne to coraz popularniejsze rozwiązanie. Obecność na drogach pojazdów zasilanych energią elektryczną już nikogo nie dziwi. Dodatkowo coraz szersza oferta wielu producentów sprawia, że wielu kupujących rozważa wybór auta elektrycznego. Wcześniej warto jednak poznać najważniejsze zalety i wady tego rodzaju konstrukcji. Nadal bowiem nie dla każdego samochody elektryczne będą najlepszym wyborem i nie zawsze pozwolą na w pełni komfortowe poruszanie się po drogach. Poznaj najważniejsze plusy i minusy samochodów zasilanych energią elektryczną.

Auta elektryczne – główne plusy pojazdów na prąd

Samochód elektryczny to bez wątpienia jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które powstały w ostatnich latach. Posiada wiele plusów i pozwala na niezwykle komfortowe pokonywanie kilometrów. Jedną z głównych i najczęściej podkreślanych zalet jest ekologiczność tego rodzaju aut. Nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery i dzięki temu pozwalają cieszyć się o wiele czystszym powietrzem.

Dodatkowo pojazdy korzystające z silnika elektrycznego są bardzo tanie w eksploatacji. Dotyczy to zarówno samych kosztów paliwa, jak i zużycia poszczególnych podzespołów. Klasyczne auta z silnikiem spalinowym posiadają znacznie więcej elementów mogących ulec awarii i są bardziej problematyczne w serwisowaniu. Szukając długoterminowych oszczędności, warto zatem rozważyć postawienie na silnik elektryczny, który sprawdzi się w tej roli świetnie.

W porównaniu do silnika spalinowego na plus działa także kultura pracy jednostek elektrycznych. Są zdecydowanie cichsze, a dodatkowo nie wprowadzają auta w drgania. Wszystko to wpływa ostatecznie na wyższy komfort korzystania z pojazdu i czerpanie większej satysfakcji z obcowania z samochodem elektrycznym.

W silniku elektrycznym na duży plus działa także świetne wykorzystanie mocy. Zarówno moc maksymalna, jak i moment obrotowy są dostępne w pełnym zakresie już od momentu uruchomienia. Dzięki temu pojazdy z napędem elektrycznym zachwycają swoim przyspieszeniem nawet w sytuacji, gdy nie posiadają bardzo wysokiej mocy. Nawet wybierając najtańsze auta elektryczne – lista https://ubezpieczamy-auto.pl/najtansze-samochody-elektryczne/ można liczyć na bardzo dobre osiągi.

Najczęstsze wady wykazywane przez samochód elektryczny

Auta na prąd nie są jednak pozbawione wad. Głównym minusem jest zasięg samochodów elektrycznych. Nawet modele topowych marek, jak elektryczne BMW czy Porsche Taycan mają problem z dorównaniem zasięgiem klasycznym autom spalinowym. W połączeniu z czasem potrzebnym na uzupełnienie energii sprawia to, że podróż nie przebiega tak sprawnie. Planując trasę, należy także uwzględniać punkty ładowania, które pozwolą uzupełnić energię elektryczną.

Dużym minusem samochodu elektrycznego są także wyższe koszty zakupu. Nowe modele przewyższają cenowo swoje spalinowe odpowiedniki. Mimo że koszty eksploatacji i codziennej jazdy są niższe to początkowo wyższy koszt może być dla wielu kierowców problematyczny. Jedynym sposobem na ograniczenie wydatku jest skorzystanie z dopłat, które działają dla kupujących samochody elektryczne.

Czy warto postawić na auta elektryczne?

Znając plusy i minusy łatwiej podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu. Elektryk w niektórych przypadkach może być bardzo ciekawym wyborem. Sprawdzi się głównie do miasta i dla osób, które cenią sobie ekologiczność. Dodatkowo na stronie: ubezpieczamy-auto.pl można łatwo znaleźć tanią polisę dla samochodu elektrycznego. W efekcie cztery koła będą jeszcze tańsze w eksploatacji, a polisa dostosowana pod konkretny model.

 

5/5 – (1 głosów)