Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak walczyć z przesileniem wiosennym?

Jak walczyć z przesileniem wiosennym?

Jest to normalny stan. Osłabiony zimowym okresem organizm nie nadąża za zmianami w przyrodzie, w pogodzie i rytmie dobowym. Dni stają się coraz dłuższe, temperatury powietrza coraz wyższe, często też występują huśtawki aury i temperatur.

Zimą większość czasu spędzamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, organizm jest więc niedotleniony, zima nie sprzyja też aktywności fizycznej, a to rozleniwia i osłabia organizm. Brak słońca powoduje niedobór witaminy D, w okresie zimowym zazwyczaj spożywamy też pokarmy bardziej kaloryczne dostarczające organizmowi mniejszą dawkę  witamin i minerałów.

Bardzo istotnym elementem walki z przesileniem wiosennym jest odpowiednio długi sen. Należy spać co najmniej osiem godzin dziennie.

Zdrowe odżywianie

Podczas przesilenia wiosennego powinniśmy unikać niskokalorycznych diet. Nie wolno zapominać o śniadaniu przed wyjściem z domu. Najlepiej spożywać pięć mniejszych, lekkostrawnych posiłków dziennie niż trzy duże.

W diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Warto spożywać kiszonki. Można też założyć domową uprawę kiełków. Nasiona rzeżuchy, lucerny, rzodkiewki, pszenicy są bogatym źródłem witamin z grupy B, zawierają też witaminy A, C, E oraz składniki mineralne takie, jak wapń, potas, magnez, cynk, fosfor.

Jako przekąski warto wybierać suszone owoce, pestki dyni, słonecznika, orzechy, gorzką czekoladę. Te produkty są bogate w magnez pomagający skutecznie zwalczyć stres. Zawarty w kiełkach zbóż cynk korzystnie wpływa na stan włosów i paznokci.

Aktywność fizyczna

Mimo zmęczenia nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Podczas ruchu w organizmie uwalniane są hormony szczęścia – endorfiny, dzięki czemu wyraźnie poprawia się nasze samopoczucie i nastrój.

Nie muszą to być forsujące ćwiczenia. Najlepiej wybrać taką formę ruchu, która sprawia nam przyjemność. Warto korzystać z ruchu na świeżym powietrzu. W ten sposób dotlenimy organizm, nabierzemy energii, nasza cera nabierze blasku.

Wiadomo, że wiosenna aura jest dość kapryśna, w chłodniejsze czy deszczowe dni można ćwiczyć w zaciszu własnego domu. Wystarczy zaopatrzyć się we własny sprzęt sportowy. Na takim sprzęcie można ćwiczyć w każdej wolnej chwili, nawet podczas oglądania telewizji.

 

Oceń