Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaki stół kupić do domu?
stol

Jaki stół kupić do domu?

Stół to niezwykły mebel. Jest nie tylko symbolem porozumienia, ale sercem każdego domu. Miejscem, przy którym toczą się rodzinne rozmowy i wspólnie spożywa się posiłki. Stoły towarzyszą także w czasie spotkań z przyjaciółmi i znajomymi. Krótko mówiąc, życie toczy się przy nich niezwykle intensywnie. Dlatego stoi przed nimi nie lada wyzwanie – muszą być solidne i wygodne. A jeśli dodatkowo dobrze komponują się z pozostałymi elementami aranżacji, można mówić o pełni szczęścia.

Stół – jakie powinien mieć wymiary?

Jaki stół najlepiej sprawdzi się w salonie, kuchni czy jadalni? Wybór mebla warto rozpocząć od określenia jego wymiaru. To pierwsza, zasadnicza kwestia. Nawet najpiękniejszy stół nie zapewni wygody, jeśli nie zagwarantuje odpowiedniej ilości miejsca zgromadzonym przy nim osobom. Ile miejsca przeznaczyć na stół z krzesłami? Przyjmuje się, że każdy biesiadnik potrzebuje około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ mebel powinien dawać swobodę podczas odsuwania krzeseł, siadania i przemieszczania się wokół stołu. Szacuje się, że jego odległość od ściany czy innych elementów wyposażenia wnętrza powinna wynosić około 80 cm. Krótko mówiąc – wybierając stół, należy najpierw zastanowić się, ile osób zwykle będzie przy nim biesiadować i przeliczyć pod kątem wymiarów blatu. Następnie warto dobrze wymierzyć pomieszczenie i skrupulatnie zaplanować miejsce w przestrzeni, w którym stanie mebel.

Stoły okrągłe czy prostokątne – jakie są zalety obu rozwiązań?

Stoły mogą przyjmować różnorodny kształt. Najpopularniejsze się modele prostokątne oraz owalne. Zarówno pierwsze, jak i drugie mają szereg zalet. Stoły prostokątne znakomicie prezentują się w dużych i w niewielkich pomieszczeniach. W tych ostatnich, na co dzień można śmiało dosunąć stoły kwadratowe i prostokątne do ściany. Jest to doskonały sposób na wygospodarowanie miejsca na środku pokoju czy salonu. Podczas wizyty gości wystarczy jedynie przesunąć stół, aby zmieściło się przy nim więcej osób. W przestrzeni, w której nie liczy się każdy metr kwadratowy, warto rozważyć wybór owalnego stołu. Dlaczego? Po pierwsze prezentuje się bardzo elegancko. Po drugie zapewnia równorzędną pozycję wszystkim biesiadnikom. Pomieści także więcej osób. Można ustawić przy nim nieparzystą liczbę krzeseł, bez obaw o to, że zostanie zaburzona harmonia w pomieszczeniu. Okrągłe stoły są świetnym wyborem do domów, w których mieszkają dzieci. Ponieważ nie mają ostrych rantów, są o wiele bardziej bezpieczne dla najmłodszych.

Stół rozkładany – mebel, który sprawdzi się na niewielkim metrażu

Stół – niewielki na co dzień i duży od święta? To marzenie wielu osób mieszkających na niewielkim metrażu. Dodajmy, że życzenie to wcale nie jest trudne do spełnienia. Wystarczy sięgnąć po rozkładany stół. Praktyczny mebel dostosowuje się do sytuacji w domu. Zajmuje niewiele miejsca i jednocześnie pozwala pomieścić gości podczas spotkań rodzinnych czy towarzyskich. Nowoczesne stoły rozkładane zaskakują różnorodnością form. Można znaleźć wśród nich zarówno modele prostokątne, jak i okrągłe. Ich niewątpliwym atutem jest doskonała jakość idąca w parze z atrakcyjną ceną. Stoły rozkładane są tworzone zwykle z płyt fornirowanych, co zapewnia im piękny wygląd i trwałość. Meble od sprawdzonych producentów są wyposażone w solidne mechanizmy, dzięki czemu można rozłożyć je bez najmniejszego problemu – nie skrzypią i nie zacinają się. Krótko mówiąc: w każdej chwili są gotowe do działania! Aby jeszcze bardziej zwiększyć ergonomię przestrzeni i oszczędzić cenne metry, warto rozważyć dokupienie do nich krzeseł sztaplowanych, które również nie będą zajmować na co dzień zbyt wiele miejsca.

Stół drewniany, fornirowany czy ze szkła – jaki wybrać?

Z jakiego materiału powinien być wykonany stół? To kolejne pytanie, które warto sobie zadać przed zakupem mebla. Najbardziej solidne modele, które śmiało mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie, powstają oczywiście z litego drewna – dębowego, bukowego czy olchowego. Są odporne na uszkodzenia i przykuwają wzrok pięknym wybarwieniem. Znakomicie sprawdzają się w aranżacjach klasycznych i rustykalnych. Warto jednak pamiętać o tym, że drewniane stoły wymagają regularnej konserwacji. Są też bardzo ciężkie, dlatego powinny stać w jednym miejscu, ponieważ ich przesuwanie może nastręczać trudności. Alternatywą dla modeli z litego drewna są stoły fornirowane. Wykonane z płyty i pokryte drewnianą okleiną, zachowują piękny rysunek drewna. Jednocześnie są o wiele lżejsze i kuszą atrakcyjną ceną. Fornir można wybarwiać na różne kolory, więc nie ma problemu, aby idealnie wkomponować stół w aranżację bez względu na jej styl i pozostałe elementy wyposażenia. W ostatnich latach popularność zdobywają także szklane stoły. Wsparte na metalowych lub drewnianych nogach, są świetnym rozwiązaniem dla nowoczesnych wnętrz. Szkło znakomicie odbija świetlne refleksy, pozwalając optycznie powiększyć pomieszczenie. Nie nastręcza też problemów w pielęgnacji. Z kolei miłośniczy modernistycznych aranżacji z industrialnym zacięciem, chętnie wybierają stoły z drewnianym blatem, wsparte na metalowych nogach lub na postumencie. To rozwiązania, które z powodzeniem wpisują się w pomieszczenia, w których króluje surowa cegła, beton architektoniczny i odsłonięte przewody instalacyjne.

Jak dopasować stół do pomieszczenia?

Wybierając stół, należy odpowiednio dopasować go do pomieszczenia, w którym będzie stał. W salonie doskonale spisze się duży mebel, który pomieści domowników i gości. Powinien być elegancki i dopasowany do aranżacji, ponieważ stanowi serce pomieszczenia. To na niego zawsze pada wzrok osób, które wchodzą do salonu. Idealnie, jeśli istnieje możliwość postawienia go w centralnym punkcie przestrzeni. Stół do salonu często pełni funkcję blatu roboczego, przy którym można dokończyć zaległą pracę czy odrobić lekcje. W mniejszych metrażowo pokojach dziennych, dobrą opcją jest z kolei stół rozkładany. Dlaczego? Ponieważ na co dzień zajmuje niewiele miejsca, a w czasie spotkań z rodziną czy przyjaciółmi przekształca się w serce domu tętniące śmiechem i gwarem rozmów.

W jadalni sprawdzi się natomiast niewielki stół dopasowany do ilości domowników, ponieważ to głównie oni będą przy nim zasiadać. Ważne, aby posiadał blat wykonany z materiału odpornego na wysoką temperaturę. Dobrą opcją jest także umieszczenie na nim specjalnych podkładek pod talerze czy kubki, które zabezpieczają powierzchnię stołu jadalnianego. Nieco inaczej sytuacja wygląda w otwartych przestrzeniach. Wówczas stół do jadalni pełni też funkcję mebla do salonu. Dzieli przestrzeń na strefy i pozwala stworzyć wygodne miejsce do rozmów i spożywania posiłków w większym towarzystwie – nie tylko w gronie domowników.

Z kolei priorytetem przy wyborze stołu do kuchni powinna być wysoka jakość i odporność blatu na uszkodzenia, wilgoć i działanie wysokich temperatur. Dlaczego? Ponieważ bardzo często stół kuchenny pełni funkcję dodatkowego blatu roboczego, na którym przygotowuje się jedzenie. W niewielkich mieszkaniach skupia domowników przy wspólnych posiłkach. Idealnie jest więc, jeśli zapewnia im wygodne miejsce i jednocześnie dobrze wpisuje się w przestrzeń, nie przeszkadzając w wykonywaniu codziennych obowiązków kuchennych.

Stół to mebel, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Ustawiony w salonie, pokoju dziennym, jadalni czy kuchni, bywa często miejscem jednoczącym rodzinę i przyjaciół. Odpowiednio dopasowany do aranżacji, może stać się jej znakomitą ozdobą. Solidny i wykonany z wysokogatunkowych surowców, jest często świadkiem sukcesów i radości osób, które się przy nim gromadzą.

Oceń