Together Magazyn » Więcej » Wyjazd » Ile Polacy wydali na wakacje?

Ile Polacy wydali na wakacje?

Na wakacyjny wypoczynek wydaliśmy w tym roku ponad połowę swoich dochodów wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę Ferratum. Pomimo skromnego budżetu nie zrezygnowaliśmy jednak z wyjazdów i drobnych przyjemności.

Statystyczna polska rodzina przeznaczyła w tym roku na wakacje równowartość 499 euro, czyli około 2060 złotych. Jest to 50,1% miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego. Urlopy spędzaliśmy głównie w kraju. Na wyjazdy krajowe przeznaczyliśmy średnio 330 złotych (16% wakacyjnego budżetu).

Z badań wynika jasno, że wakacyjny wyjazd to duże obciążenie dla naszego portfela. Zarabiamy mniej niż Niemcy, Holendrzy czy Szwedzi i sfinansowanie urlopu pochłania większą część naszych zarobków. Wielu Polaków nie pojechało w tym roku na wakacje, część osób zdecydowała się na jeden weekendowy wypad lub dwa. Natomiast chętnie szliśmy do restauracji i pubu lub kupowaliśmy wypoczynkowy sprzęt do ogrodu jak przykładowo hamaki jak podaje internetowy sklep z hamakami www.mojhamak.pl.

Rozrywki towarzyskie: wizyty w barach i restauracjach, clubbing czy wypoczynek na plaży pochłonęły nam tego lata 15% budżetu, czyli około 300 złotych. Nieco mniej (250 złotych) przeznaczyliśmy na zakupy letniej odzieży. Nie oszczędzaliśmy na sporcie – wyjście na basen, gra w piłkę i inne rozrywki sportowe to rzeczy, w które jesteśmy gotowi zainwestować nawet więcej niż pozostali Europejczycy. Na sport wydaliśmy 9% pieniędzy, czyli około 185 złotych. Badanie EUROPEAN SUMMER BAROMETER™ przeprowadzono w 17 krajach UE – tylko w Polsce uprawianie sportu znalazło się wśród wakacyjnych priorytetów.

Polacy, podobnie jak Czesi, Słowacy czy Litwini, będą też potrzebować więcej czasu na powrót do równowagi finansowej po wakacjach, niż mieszkańcy państw zachodnich. Część z nas na pewno zechce skorzystać z wakacyjnej pożyczki. Zaciągnięcie pożyczki na niewielką kwotę jest łatwe. Ważne jednak, by korzystać z tej możliwości z rozwagą i w pełni kontrolować swoje wydatki – dodaje Łukasz Kuleta.

Co ciekawe, priorytety wakacyjne różnią się w poszczególnych krajach. I tak – Bułgarzy (przeznaczają 21% swojego budżetu) i Łotysze (19%) skorzystali z dobrej pogody latem, by popracować w ogrodach i zająć się majsterkowaniem (DIY). Niemcy przeznaczyli 14% swojego budżetu na modne w tym sezonie ubrania. Najbardziej zapalonymi podróżnikami okazali się Holendrzy, którzy najwięcej tego lata (17%) przeznaczyli na wycieczki zagraniczne.

W badaniu Grupy Ferratum udział wzięło 5685 gospodarstw domowych z 17 krajów UE.

wydatki_na_wakacje

Zobacz również: Współczesna emigracja Polaków i ich skutki

Oceń