Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaki oczyszczacz powietrza dobrze sprawdzi się w małym mieszkaniu?
jaki-oczyszczacz-powietrza-dobrze-sprawdzi-sie-w-malym-mieszkaniu

Jaki oczyszczacz powietrza dobrze sprawdzi się w małym mieszkaniu?

W naszych domach i mieszkaniach w okresie jesienno-zimowym pojawiają się szkodliwe cząsteczki smogu, natomiast jesienią i latem jest sporo alergenów, pyłków i cząsteczek pleśni. Właśnie dlatego warto zdecydować się na zakup porządnego oczyszczacza powietrza. Który model wybrać i na co dokładnie zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy.

Określ swoje potrzeby i powierzchnię mieszkania

Pierwszym krokiem przed zakupem oczyszczacz powietrza jest określenie swoich potrzeb i preferencji, dotyczących samego urządzenia. Oczyszcza powietrza może pełnić różnorodne funkcje, na przykład dla niektórych użytkowników kluczowe jest usuwanie cząsteczek smogu, dla innych alergenów, a jeszcze innym zależy na oczyszczaniu i nawilżaniu powietrza równocześnie. Warto także zastanowić się nad powierzchnią swojego domu lub mieszkania. Zwykle oczyszczacze powietrza działają na powierzchni od 25 do 50 metrów kwadratowych. Oznacza to, że wystarcza to na kawalerkę, albo nieco większe mieszkanie (na przykład 2 lub 3 pokoje). W przypadku domów lub mieszkań dwupoziomowych powierzchnia jest jednak dużo większa. Warto dodać, że producenci przy określaniu wydajności urządzenia, przyjmują standardowo wysokość pomieszczeń 2,5 metra, natomiast w niektórych blokach, a przede wszystkim kamienicach, ściany są dużo dłuższe i wysokość pomieszczenia może dochodzić nawet do 3,5 metra. Właśnie dlatego swój wybór należy zindywidualizować i dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb i parametrów pomieszczenia. 

Zwróć uwagę na filtry i dodatkowe funkcje

Szczególne znaczenie ma sprawdzenie filtrów w oczyszczaczu powietrza. W celu zapewnienia pełnej ochrony najlepiej wybrać model, który posiada dwa lub trzy filtry, a więc filtr HEPA (antyalergiczny), węglowy i nieświeżych zapachów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i technologie, na przykład jonizację, wykrywanie zanieczyszczeń samoistnie, czujniki pyłów i alergenów i inne. Dobrze, jeśli wybrany oczyszczacz posiada efektywny tryb automatyczny, który skutecznie wykrywa zanieczyszczenia i w sposób inteligentny steruje prędkością pracy. Spore znaczenie ma także pobór mocy oraz hałas, wydawany przez urządzenie.

Proponowane modele oczyszczaczy powietrza 

Do proponowanych modeli urządzeń można zakwalifikować następujące:

  • oczyszczacz powietrza Sharp, na przykład model Sharp UA-HD50E-L Plasmacluster, który posiada funkcję jonizacji i generuje jony dodatnie i ujemne, co dodatkowo pozwala na eliminację napięcia elektrostatycznego; ten model posiada potrójny system filtrów, nawilża powietrze, ma automatyczny tryb pracy i tryb nocny, a pasuje do pomieszczenia o maksymalnej powierzchni 38 m2
  • oczyszczacz powietrza Philips, na przykład urządzenie Philips Dual Scan AC3055/50, które usuwa cząsteczki 800 razy mniejsze od smogu i oczyszcza powietrze w pokoju 20 m2 w niecałe 8 minut, a dodatkowo skanuje powietrze i dba o to, aby cały czas było ono zdrowe i świeże; urządzenie pasuje do pomieszczenia o maksymalnej powierzchni 48 m2
  • oczyszczacz powietrza Samsung, na przykład model AX60T5080WF, który charakteryzuje się wydajnością na większych powierzchniach (do 60 m2) i ma 3 filtry, precyzyjny wyświetlacz oraz cichy tryb nocny i możliwość sterowania zdalnego. 
  • oczyszczacz powietrza Xiaomi, na przykład Xiaomi MI Purifier PRO, który usuwa szkodliwe cząstki na sporej powierzchni (do 60 m2) i posiada czytelny wyświetlacz oraz specjalną aplikację do kontroli swojego mieszkania. 

Warto więc dokładnie przyjrzeć się ofercie dostępnych oczyszczaczy powietrza i wybrać dla siebie coś odpowiedniego. 

Oceń