Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Przeciwciała mar a męska płodność. Kiedy wykonać test mar?
przeciwcialamar

Przeciwciała mar a męska płodność. Kiedy wykonać test mar?

Coraz więcej par na całym świecie ma problem z poczęciem dziecka. Trudności z zajściem w ciężę mogą być spowodowane różnymi czynnikami, zarówno leżącymi po stronie kobiety, jak mężczyzny. Jedną z częstych przyczyn męskiej niepłodności jest obecność w nasieniu przeciwciał przeciwpleminkowych. Przeciwciała mar, według badań, są odpowiedzialne za ok. 7% przypadków męskiej niepłodności. Test mar pozwala natomiast ocenić, czy problem z zapłodnieniem wynika z obecności tych przeciwciał, czy należy szukać innej przyczyny niepłodności.

Czym są przeciwciała mar i jak wpływają na męską płodność?

Przeciwciała mar nie są obecne w znaczących ilościach w nasieniu zdrowego mężczyzny. Powodują one zlepianie się plemników oraz uniemożliwiają naturalne zapłodnienie. Zjawisko to doprowadza bezpośrednio do obniżenia żywotności plemników oraz zmniejszenia ich zdolności do poruszania się, przez co znacząco obniża płodność, a czasami wręcz uniemożliwia proces zapłodnienia. Przeciwciała mar dodatkowo osłabiają zdolność plemników do pokonywania śluzu szyjkowego.

Obecność przeciwciał mar w nasieniu można stwierdzić poddając się specjalistycznemu badaniu nasienia – testowi mar. Służy on wykryciu w nasieniu mężczyzny przeciwciał przeciwplemnikowych i jest jednym z badań często stosowanych w diagnostyce niepłodności o podłożu immunologicznym. Test mar przeprowadza się zwykle u par, które od dłuższego czasu starają się o dziecko i nie ma innych przyczyn, które mogą wskazywać na niepłodność.

przeciwciala

Jak wygląda test mar i jakie są prawidłowe normy przeciwciał mar?

Test mar może zostać przeprowadzony u wszystkich mężczyzn, którzy chcą sprawdzić, czy przyczyna problemów z poczęciem nie leży po ich stronie. Zaleca się go w szczególności tym panom, u których istnieje prawdopodobieństwo immunologicznego podłoża niepłodności. Test mar często jest poprzedzany seminogramem, czyli standardowym badaniem nasienia. Jeśli w wyniku tego badania okaże się, że plemniki mają obniżoną ruchliwość, słabszą żywotność oraz są pozlepiane, istnieją dodatkowe wskazania do wykonania testu mar i określenia obecności przeciwciał mar w nasieniu.

Test mar przeprowadza się w sposób bardzo zbliżony do seminogramu. Należy zgłosić się do laboratorium tuż przed planowanym oddaniem próbki, pobrać ją do pojemniczka i jak najszybciej przekazać do badania. Zaleca się zachowanie abstynencji seksualnej przez ok. 4 dni przed badaniem, aby nasienie miało odpowiednią jakość. Sam test mar polega na wprowadzeniu do próbki nasienia lateksowych kulek pokrytych przeciwciałami IgG i przeciwciałami anty IgG. W sytuacji, kiedy zaobserwuje się zjawisko łączenia się plemników z kulkami, oznacza to, że w nasieniu są obecne przeciwciała mar.

Tak jak w przypadku innych badań, także test mar posiada określone normy. Do 10% oznacza wynik prawidłowy (ujemny), miedzy 10 a 50% wynik podwyższony, zaburzający funkcje plemników, a powyżej 50% wynik dodatni, oznaczający duże utrudnienie w poczęciu dziecka metodą naturalną. Warto jednak mieć świadomość, że przeciwciała mar w nasieniu to nie wyrok, lecz pierwszy krok ku leczeniu lub wyborowi innej metody zapłodnienia – po jego uzyskaniu warto więc jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Oceń