Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaką kartę pamięci kupić? Rozszerz pamięć swojego urządzenia!
praca na laptopie

Jaką kartę pamięci kupić? Rozszerz pamięć swojego urządzenia!

Kupujesz nowe urządzenie, którego pamięć wbudowana jest znikoma czy niewystarczająca dla Twoich potrzeb. Co robisz w takim przypadku? Zapewne rozglądasz się za możliwością jej rozbudowy. Możesz jednak nie wiedzieć, jaka jest najlepsza karta pamięci. Właśnie dlatego powstał ten artykuł. Sprawdź, na które parametry należy zwrócić uwagę i jaką kartę pamięci kupić w zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby!

Karta pamięci SD czy microSD?

Zanim podpowiemy, jaką kartę pamięci kupić, należy powiedzieć kilka słów o tym, z jakimi jej rodzajami możesz się spotkać. Karta pamięci SD czy microSD? Takie pytanie możesz usłyszeć od sprzedawcy w sklepie. Różnica między nimi dotyczy przede wszystkim wielkości. Jak sama nazwa wskazuje, wersja micro jest znacznie mniejsza. W ten sposób idealnie mieści się na przykład w telefonach, dla których standardowa wersja SD nie jest odpowiednia.

Kluczowe jest natomiast wskazanie, że w przypadku modelu microSD możemy sięgnąć po dodatkowy adapter. Umieszczamy w nim kartę, dzięki czemu zyskuje ona rozmiar wariantu SD. To wygodne i proste rozwiązanie w wielu sytuacjach. Na przykład niektóre komputery posiadają slot na karty SD, dzięki czemu nie musimy podpinać urządzenia poprzez kabel USB, tylko zgrywamy dane w jeszcze prostszy sposób.

Ranking kart pamięci

Jaka jest najlepsza karta pamięci? Tak naprawdę nie da się wskazać tylko jednego wariantu, który sprawdzi się u wszystkich. Wynika to z faktu, że kart używamy w różnych urządzeniach. Na przykład nagrywane filmy będą miały znacznie większą wagę niż zdjęcia, dlatego w przypadku kamery sportowej lepszym rozwiązaniem jest wybór dużej pojemności. To samo tyczy się szybkości zapisu. Jeżeli natomiast karta ma znaleźć się w aparacie, a my nie robimy profesjonalnych sesji (nie korzystamy z zapisu w formacie RAW), tylko chcemy przywieźć ciekawą pamiątkę z wakacji – tutaj możemy iść na pewne ustępstwa.

Przed ostatecznym wyborem warto jednak sprawdzić ranking kart pamięci, tj. porównać ich poszczególne parametry oraz ceny. To może pomóc nam w podjęciu jak najlepszej decyzji.

Najlepsze karty pamięci

Najlepsze karty pamięci to tak naprawdę te modele, które spełniają w pełni nasze oczekiwania. Pod uwagę warto brać wspomnianą już pojemność, szybkość zapisu, a także trwałość.

Jeżeli szukasz dobrej jakości kart pamięci, zarówno SD, jak i microSD, koniecznie sprawdź, co ma do zaoferowania marka Samsung. Dostępne są ich różne warianty, dzięki czemu wielu użytkowników może znaleźć odpowiadającą im wersję.

Ciekawą propozycją są m.in. karty przeznaczone dla urządzeń monitoringowych. W takim przypadku możliwa jest rejestracja filmów i nadpisywania danych aż do 140000 godzin*. Przykładem może być karta Samsung PRO Endurance, która jest w stanie utrwalać dane o wysokiej rozdzielczości nawet w trudnych warunkach.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*W odniesieniu do karty Samsung PRO Endurance 2022 . W zależności od pojemności: wersja 256 GB – do 140,160 godzin; 128 GB – do 70,080; 64 GB – do 35,040; 32 GB – do 17,520. Przy założeniu filmów Full HD (1920 x 1080) o natężeniu strumienia 26 Mbps (3,25 MB/s). Rzeczywisty czas rejestracji ciągłej zależy od pojemności akumulatora kamery.

Oceń