Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zwiększyć zdolność kredytową? Poznaj nasze sposoby!

Jak zwiększyć zdolność kredytową? Poznaj nasze sposoby!

Pozytywna ocena zdolności kredytowej przez bank jest niezbędna, aby móc otrzymać kredyt każdego rodzaju. Wielu potencjalnych kredytobiorców zastanawia się, czy jest możliwość zwiększenia zdolności kredytowej, szczególnie gdy potrzebują oni otrzymać pieniądze w krótkim czasie. Sprawdzamy, w jaki sposób można zwiększyć swoje możliwości kredytowe.

Lepsza umowa

Bank badając zdolność kredytową klienta, ocenia przede wszystkim źródło jego przychodów. Tradycyjnie pozostaje nim praca zarobkowa, jednak nie wystarczy posiadać jakiejkolwiek umowy, aby móc cieszyć się przyznaniem kredytu. W praktyce najlepiej ocenianą umową przez bank jest umowa o pracę na czas nieokreślony.

Przy umowie zleceniu i umowie o dzieło bardzo trudno jest otrzymać kredyt. Prawo dopuszcza prawie trzyletnie zatrudnienie pracownika na umowę o pracę na czas określony, niemniej jednak posiadanie jakiejkolwiek umowy o pracę znacznie zwiększa szansę otrzymania kredytu. Oczywiście umowa ta musi również opiewać na zadowalające bank kwoty wynagrodzeń. Trudno dokładnie określić, jakie, jednak przy najniższej krajowej może być trudno starać się o kredyt.

Wyższe wynagrodzenie

Dobrze jest więc, starając się o kredyt, zwiększyć swoje zarobki. Można to zrobić poprzez zmianę pracy bądź wnioskując o podwyżkę. Im więcej zarabiamy, tym bardziej jesteśmy dla banku wiarygodni pod kątem możliwości spłaty kredytu. Ważne, aby kwota na umowie odpowiadała temu, co w rzeczywistości otrzymujemy na konto.

Oczywiście banki przychylnie patrzą na wszelkiego rodzaju premie, które zwiększają wynagrodzenie podstawowe, jednak niedopuszczalne jest „umówienie się” z szefem na inną kwotę na umowie niż ta, którą w rzeczywistości otrzymujemy, gdy kwota rzeczywistego wynagrodzenia jest niższa.

Banki bowiem wymagają dostarczenia wyciągu z konta, który będzie potwierdzał wysokość miesięcznych dochodów. Znaczne rozbieżności pomiędzy tym, co na umowie a tym, co na koncie będzie trzeba bankowi dokładnie wyjaśnić.

Weź kredyt, kup na raty

Banki nie lubią być pierwszymi, które danemu klientowi udzielają pożyczki czy kredytu. Znacznie bardziej cenią sobie takich klientów, którzy mogą pochwalić się czystą historią kredytową. Oznacza to, że mieli oni w przeszłości zobowiązania kredytowe, które sumiennie i terminowo spłacali.

Jeżeli nigdy nie zaciągaliśmy kredytu, możemy spróbować postarać się o taki, który opiewa na naprawdę małą kwotę. Innym rozwiązaniem jest zakup jakiegoś produktu na raty.

Zakup ratalny to w rzeczywistości utajony kredyt, jakiego udziela nam konkretny bank przy współpracy z danym sklepem. Co prawda musimy wtedy nieco dopłacić, gdyż konieczna będzie spłata kredytu lub rat wraz z odsetkami, jednak podnosimy tym samym naszą zdolność kredytową. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób młodych, które nigdy jeszcze nie miały okazji wnioskować o kredyt.

Zakup na raty czy kredyt na małą kwotę ma znacznie niższe wymagania niż kredyt hipoteczny, czy gotówkowy, opiewający na większe sumy. Pamiętajmy, że choć odkładamy w czasie wzięcie kredytu, na którym naprawdę nam zależy, zwiększamy szansę na to, że bank nam go udzieli.

Więcej informacji znajdziesz na https://intuum.pl/

5/5 – (2 głosów)