Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zorganizować przyjazną kuchnię?
becca-tapert-mdogxiuvbm-unsplash

Jak zorganizować przyjazną kuchnię?

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu, o czym doskonale wiedzą wszystkie panie domu. Gdy urządzamy swoją kuchnię, powinniśmy więc zadbać o to, aby była ona nie tylko estetyczna ale przede wszystkim praktyczna i wygodna.

Jak zaplanować kuchnie wygodną do pracy?

W czasie urządzania kuchni trzeba będzie podjąć cały szereg ważnych decyzji. Dotyczy to przede wszystkim pokryć ścian, podłogi, rodzaju sufitu, typu oświetlenia czy doboru osłon okiennych. Główną jednak rolę w każdej kuchni odgrywają meble kuchenne. Jeśli zależy nam na wygodnej przestrzeni, która będzie maksymalnie wykorzystana, warto postawić na meble kuchenne wykonane na wymiar. W czasie ich projektowania należy zadbać o to, aby była zachowana zasada trójkąta roboczego. Oprócz tego istotne jest aby była duża przestrzeń blatu i jak najwięcej miejsca do przechowywania takich rzeczy jak produkty spożywcze, akcesoria kuchenne typu filiżanki do kawy i drobny sprzęt AGD. Warto postawić na nowoczesne wyposażenie szafek takie jak kosze cargo, głębokie szuflady z przegrodami czy wysuwane półki na odpady segregowane.

Jaką rolę odgrywają akcesoria kuchenne?

Akcesoria kuchenne należy dobierać bardzo starannie, bo to od nich zależy czy będzie nam się wygodnie i szybko pracowało w kuchni. W każdej kuchni z całą pewnością powinien znaleźć się komplet dobrych garnków i rondli. Nabyć trzeba też będzie solidne i trwałe patelnie. Mogą to być patelnie teflonowe, ceramiczne czy żeliwne. Każda gospodyni domowa dobrze wie, jak ważne w kuchni są także ostre noże, które warto mieć w kilku rodzajach i rozmiarach. Do kompletu należy dobrać solidne deski do krojenia. W tym zakresie również obecnie jest bardzo duży wybór, bo można kupić deski drewniane, bambusowe, plastikowe szklane czy granitowe. W każdej kuchni przyda się także waga kuchenna, czajnik elektryczny i termos do kawy.


Żadna przestrzeń kuchenna nie obędzie się także bez kompletu naczyń. Potrzebne będą zarówno talerze, kubki i filiżanki, miski jak i salaterki. Zakupić należy także kieliszki przeznaczone do różnego typu napojów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest szklanka z podwójnym dnem, która długo utrzymuje ciepło. Ponadto niezbędne będą sztućce, które najlepiej nabyć w dużym komplecie dzięki czemu nie zabraknie ich w czasie przyjmowania gości. Ponadto w kuchni przydają się takie drobne akcesoria jak: wyciskarka do czosnku, łyżka do lodów, łyżka do wykrawania kulek z melonów, drewniane łopatki, korkociąg, młynek czy otwieracz do konserw. Zakupić należy także estetyczny i solidny chlebak, wieszaki na filiżanki, mały ociekacz na sztućce a także pojemniki na przyprawy.

Oceń