Together Magazyn » Aktualności » Jak utrzymać czystość w domu z czworonogiem. Porady
anna-dudkova-KWXLlZ M-unsplash

Jak utrzymać czystość w domu z czworonogiem. Porady

O czystości warto pomyśleć przed zakupem psa

Jeśli zależy nam na tym, aby w naszym mieszkaniu każdego dnia panował porządek, to kwestię tę powinniśmy uwzględnić już na etapie wybierania czworonoga. Musimy wówczas pamiętać o tym, że łatwiej utrzymać czystość w mieszkaniu, jeśli zdecydujemy się na zakup psa o krótkiej i gładko przylegającej sierści. Takie psy nie przynoszą bowiem z codziennych spacerów zbyt dużej ilości nieczystości oraz błota i nie gubią również tyle sierści co bardziej kudłate czworonogi. Wiadomo jednak, że przy wyborze psa często kierujemy się nie praktycznymi względami a zazwyczaj “sercem”. Niezależnie od tego jaką rasę wybierzemy na pewno będziemy zmuszeni do nieco częstszego sprzątania w domu. O tym jak usprawnić sprzątanie mieszkania pisaliśmy niedawno. Dzisiaj skupimy się na poradach związanych z czystością i higieną, które mogą się przydać każdemy właścielowi czworonoga.

Pamiętaj o higienie po każdym spacerze

Gdy na dworze pada deszcz lub śnieg, nasz czworonóg może przynieść do domu sporą ilość błota, dlatego też warto zaopatrzyć się przed wejściem w wilgotną szmatkę, za pomocą której będziemy mogli wytrzeć łapki naszemu pupilowi, zanim zdąży wejść do mieszkania. Początkowo trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, jednak z czasem czworonóg przyzwyczai się do tego rytuału.

Pamiętaj o sprzątaniu sierści z mebli i dywanów

Największym problemem posiadaczy czworonogów jest sierść, którą możemy znaleźć w praktycznie w każdym zakamarku naszego mieszkania. Niestety może ona dosyć głęboko wnikać w dywany, dlatego też należy ją regularnie usuwać przy pomocy odkurzacza. Nasze pupile bardzo chętnie lubią przebywać na różnego rodzaju meblach, zwłaszcza tych tapicerowanych, które również musimy utrzymać w czystości, sięgając wówczas najlepiej po specjalne rolki do ubrań.

Plamy…

Skoro mowa o tapicerce i ubraniach to na pewno ważnym aspektem, z którym trzeba się liczyć biorąc do domu psa są możliwe plamy. Nawet jak starannie wytrzemy psa po spacerze to niestety zapewne zostawi on ślad na jasnych materiałach lub skórze. Zazwyczaj właściciele psów rezygnują z takich materiałów jak w ich domu pojawia się zwierzak. Mimo to różnego rodzaju plamy mają miejsce. Są na nie sprawdzone sposoby, nie musimy żegnać się z ulubionymi rzeczami po tym jak pies w przypływie energii skoczy z brudnymi łapami na naszą ulubioną kanapę, koc czy ubranie. W pierwszej kolejności pamiętaj, że zabrudzenie najlepiej zdrapać np łyżką, a nie od razu traktować szmatką z wodą. Następnie sięgamy po specjalne środki i detergenty. Możemy spróbować najpierw metody czyszczenia punktowego, czyli nie czyścimy całej powierzchni materiału lub ubrania. W przypadku usuwania starych i uporczywych plam np z moczu postarajmy się najpierw namoczyć odnalezioną plamę, a dopiero po ok 2 h przystąpić do czynności związanych z praniem. Pamiętaj, że większość plam po zwierzakach jest możliwa do usunięcia. Czasami wymaga to powtórzenia czynności, ale może to przynieść zamierzony efekt. Szkoda pozbywać się ubrań lub dywaników po każdej “małej plamowej wpadce” naszego czworonoga. 

Właściciele zwierząt powinni liczyć się z tym, że obecność w domu czworonożnego przyjaciela niestety wymaga od nas dodatkowych sił i czasu na sprzątanie. Nie da się tego uniknąć, ale nie warto nastawiać się, że od tej pory będziemy codziennie latać z mopem. Lepiej czasami odpuścić w kilku kwestiach i spędzić ten czas z czworonogiem na spacerze.

Oceń