Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać odpowiednie imię dla psa i suczki?
podpowiadamy jak wybrać imię dla psa

Jak wybrać odpowiednie imię dla psa i suczki?

Imię dla psa jest jedną z najważniejszych komend, jakich możemy nauczyć naszego czworonoga. Musi być proste, wyróżniać się i być dla zwierzaka czytelne. Jakie imię dla psa wybrać, a jakich najlepiej unikać?

Imiona dla psów – dlaczego są ważne?

Choć może się wydawać, że imię dla psa to tylko zwykłe słowo, w rzeczywistości jest to najczęściej stosowana komenda, która będzie towarzyszyć naszemu pupilowi do końca jego życia. Reakcja na imię jest jedną z pierwszych rzeczy, jakiej zwierzak uczy się w nowym domu – to absolutny fundament do pracy z psem, nauki przywołania i wspólnego życia. 

Popularne imiona dla psów – dlaczego należy ich unikać?

Ze względu na to, że imię dla psa powinno być kojarzone z komendą, warto by było ono jak najbardziej oryginalne. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której ktoś używa imienia naszego czworonoga w parku do przywołania swojego pupila. Pies w takiej sytuacji może czuć się zakłopotany, co nie sprzyja nauce przywołania. Dodatkowo, popularne imię dla psa może zwiększać ryzyko pomyłki, gdy zostawimy naszego zwierzaka w lecznicy czy hotelu dla zwierząt. Warto więc unikać imion takich jak Pusia, Sonia, Alex, Max, Tofik, Daisy, Luna, Majlo czy Brutus i wybrać coś bardziej oryginalnego i nietypowego.

Jakie powinno być imię dla psa?

Oprócz oryginalności (co już często przychodzi z trudem nowym opiekunom), warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka aspektów przy wyborze imienia. Częstą i dobrą praktyką jest wybieranie imion, które posiadają dźwięczną głoskę, dzięki czemu łatwo wyróżniają się wśród innych słów. W końcu pies nie rozumie naszej mowy – stosując charakterystyczny, dźwięczny wyraz jako imię, łatwiej będzie mu wyłowić to konkretne słowo z potoku nieznanych dźwięków.

Ważne przy tym, by imię nie było zbyt długie. Powinno składać się z maksymalnie dwóch głosek, by móc łatwiej z niego korzystać na co dzień. Imię dla psa nie może być również podobne do wyrazów, które stosujemy na co dzień. Dotyczy to zwłaszcza słów, które będą pełnić rolę komend w nauce sztuczek. Choć nazwanie psa Ugryź może wydawać się zabawnym żartem, na co dzień może to powodować sporo problemów.

Imię dla psa nie powinno zawierać również ukrytego słowa „nie”, które często używane jest jako hasło zakazu, nawet jeśli nie robimy tego umyślnie. Odpadają więc imiona takie jak Maniek czy Śnieżka, a także słowa stosowane na co dzień w innym kontekście: Pazur, Kryzys, Chmura, Belka i inne.

Warto unikać także imion, które mogą stać się samospełniającą przepowiednią, takich jak Demon, Frick, Gaduła, Harpia czy Prosiak. W końcu lepiej nie kusić losu i nie sprawiać sobie przykrej niespodzianki.

Oceń