Together Magazyn » Dom » Jak wybrać najlepsze lampy nad schody? Podpowiadamy
lampy sufitowe

Jak wybrać najlepsze lampy nad schody? Podpowiadamy

Oświetlenie schodów to bardzo ważna kwestia. Warto o niej pamiętać już na etapie planowania i projektowania przestrzeni. Zostawienie tego na ostatnią chwilę może skutkować dodatkową pracą oraz większymi kosztami. Jak zatem wybrać lampy nad schody? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz w naszym artykule.

Oświetlenie schodów – dlaczego jest tak ważne?

Główną rolą oświetlenia schodów jest zapewnienie wszystkim domownikom bezpieczeństwa. Przemieszczanie się po klatce schodowej po zmroku może grozić upadkiem i poważnymi urazami. Nie można pominąć także kwestii estetycznych i dekoracyjnych. W końcu dobrze dobrane lampy nad schody wyeksponują ten ważny element Twojego domu. Zdecydowanie podkreślą jego wszystkie walory, dodając klatce schodowej szyku i elegancji. Nie zapominajmy również o tym, że stylowa lampa jest znakomitą dekoracją samą w sobie. Warto zatem poświęcić chwilę, aby znaleźć tę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania i wpisze się w wystrój całego domu.

Jak wybrać lampy nad schody?

Jaki typ lamp dobrze spisze się jako oświetlenie schodów? Najczęściej i najchętniej wybierane są lampy wiszące. Nic w tym dziwnego – mnogość wariantów, form oraz kolorów tego rodzaju oświetlenia sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Możesz się o tym przekonać, odwiedzając np. e-sklep Iluminar. W kategorii produktów https://iluminar.pl/lampy-nad-schody znajdziesz wiele stylowych propozycji, które mogą okazać się znakomitym wyborem.

Jak jednak wybrać odpowiednią lampę wiszącą? Zwróć uwagę na to, aby dawała delikatne, ciepłe i lekko rozproszone światło. Zbyt mocne i intensywne światło będzie raziło w oczy, zwłaszcza gdy zapalisz je w środku nocy. Niekiedy pojedyncza lampa wisząca nie wystarczy, aby oświetlić całe schody. Mowa tu chociażby o krętych schodach lub o tych o nietypowych kształtach. Wówczas potrzebnych będzie kilka mniejszych lamp umieszczonych na suficie.

O czym pamiętać, wybierając lampy nad schody?

Nad schodami doskonale sprawdzi się lampa z zamkniętym abażurem. Nieosłonięta żarówka może razić w oczy na określonym poziomie schodów, co będzie dość uciążliwe dla domowników. Przy planowaniu oświetlenia pamiętaj o tym, by miało ono możliwość włączenia i wyłączenia zarówno na górze, jak i na dole schodów. Wybierając lampę, postaraj się utrzymać ją w tej samej stylistyce, co pozostałe oprawy oświetleniowe. Powinna być dopasowana do lamp znajdujących się na parterze oraz na wyższych piętrach. Dzięki temu zachowasz spójny i harmonijny wygląd wnętrz.

Oceń