Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać dobrego adwokata?
podatek od spadku

Jak wybrać dobrego adwokata?

Jeżeli znajdujemy się w sytuacji, w której pomoc adwokata jest nam niezbędna, to na pewno chcielibyśmy mieć pewność, że zatrudnimy właściwą osobę. W jaki sposób możemy to osiągnąć? Jest kilka czynników, które warto wsiąść pod uwagę podczas wybierania prawnika. Bliższe zapoznanie się z nimi pozwoli nam znaleźć najodpowiedniejszą dla nas kancelarię prawniczą.

Podstawowe wskazówki przydatne podczas poszukiwania adwokata

Najpierw powinniśmy zdecydować się czy chcemy prawnika zatrudnionego w dużej kancelarii prawnej, czy może raczej takiego, który pracuje w mniejszej i mniej znanej kancelarii. Oba wariantu mają swoje wady i zalety. Wybranie adwokata z renomowanej kancelarii gwarantuje wysoki standard jego pracy. Im dłużej dana kancelaria istnieje na rynku, tym większe doświadczenie jej pracowników. Dobry adwokat jest łatwiejszy do znalezienia w takiej kancelarii. Problemem może być wyższa cena usług oferowanych przez takich prawników. Ponadto większe kancelarie często zajmują się jednocześnie wieloma sprawami. Możliwe jest, że wybrany przez nas adwokat nie będzie w stanie poświęcić nam wystarczająco dużo czasu i energii. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku specjalistów pracujących w małych kancelariach, które dopiero niedawno rozpoczęły swoją działalność. Mniejsze doświadczenie jest równoważone przez większą motywację, aby pozytywnie rozwiązać nasz problem. Wygrane sprawny pozwolą im budować renomę swojej kancelarii. Co więcej, ich usługi są tańsze w porównaniu do swoich większych rywali.

Jak rozpoznać kompetentnego prawnika?

Po wybraniu rodzaju kancelarii musimy skupić się na cechach konkretnego prawnika, którym jesteśmy zainteresowani. Niezwykle ważną kwestią jest jego specjalizacja. Adwokat, który potrafi poradzić sobie z rozwodem, niekoniecznie będzie najlepszym wyborem w przypadku problemu z zakresu prawa gospodarczego. Lepszą decyzją jest zdecydowanie się na prawnika o wąskim zakresie specjalizacji. Jeżeli gotów jest podjąć się dowolnej sprawy, to wątpliwe jest czy będzie miał niezbędne doświadczenie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy spotkać się w cztery oczy z upatrzonym przez nas prawnikiem. Podczas takiego spotkania będziemy w stanie zadać mu ważne dla nas pytania. Jego odpowiedzi pomogą nam ustalić, czy warto go zatrudnić. Warto zaufać swojej intuicji podczas pierwszego spotkania. Jeżeli dany adwokat nie wydaje nam się godny zaufania, to nie ma sensu go wybierać.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobry adwokat cieszy się zazwyczaj dobrą opinią. Jeżeli mamy taką możliwość to powinniśmy skontaktować się z jego byłymi klientami. Będą oni w stanie powiedzieć nam, jak wygląda współpraca z tym konkretnym prawnikiem. Warto popytać rodzinę i znajomych czy znają jakiegoś solidnego specjalistę, który da radę zająć się naszymi problemami. Jest jedna szczególnie istotna cecha skutecznego adwokata, o której często łatwo zapomnieć. Chodzi mianowicie o jego zdolność wytłumaczenia w prosty sposób zawiłych zagadnień prawnych. Każdy, kto miał okazję przeczytać jakąś ustawę, wie, że pisane są one w specyficznym języku. Ma on na celu maksymalizację precyzyjności treści przepisów prawa i tym samym wyeliminowanie potencjalnych luk. Sprawia to jednak, że takie dokumenty są mało czytelne dla przeciętnego człowieka. Jeżeli wybrany przez nas specjalista będzie w stanie bezproblemowo objaśnić każde zagadnienie, to pozwoli nam to na bardziej świadome podejmowanie decyzji podczas postępowania prawnego. Taki adwokat jest szczególnie nieoceniony w bardziej skomplikowanych sprawach.

Po więcej informacji, zapraszamy na Jednoralski.pl

4.7/5 – (7 głosów)