Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czym jest ACCA? Dowiedz się więcej o tej prestiżowej kwalifikacji
Obraz-

Czym jest ACCA? Dowiedz się więcej o tej prestiżowej kwalifikacji

Branża finansowa od wielu lat stanowi jeden z głównych celów zawodowych osób udających się na studia. Firmy ubezpieczeniowe, audytowe, doradcze czy banki płacą godnie za pracę, a co więcej, oferują perspektywę dynamicznego awansu i rozwoju zawodowego. By jednak pomóc sobie w karierze, zdobyć nowe, cenione na międzynarodowym rynku kompetencje, nie zawsze studia są wystarczające.

Na szczęście istnieje alternatywa, a raczej kontynuacja ścieżki kształcenia osoby, która chce wiedzieć wszystko, co ważne i być z tego tytułu doceniona. Mowa o ACCA. Czym jest certyfikacja ACCA? Z czego składa się ACCA? W jaki sposób zdobycie tego tytułu pomoże nam w rozwoju kariery zawodowej?

Czym jest ACCA?

ACCA, czyli skrót od Association of Chartered Certified Accountants stanowi największą na świecie i najszybciej rozwijającą się organizacją, która działa już od ponad 100 lat i zrzesza ponad 200 tysięcy osób biegłych w obszarach finansów, ekonomii, rachunkowości i zarządzania.

Organizacja już na początku swojej działalności wyznaczyła sobie jeden najważniejszy cel — edukować i kształtować osoby, które w przyszłości będą stały na czele organizacji finansowych zasadnie. W ramach tego celu ACCA stworzyła dość skomplikowany, acz logiczny ciąg egzaminów, których zaliczenie pozwoli nam wejść do grona tych, którzy zdobyli tę certyfikację.

Z czego składa się ACCA?

Egzaminy, które składają się na całość certyfikacji ACCA, są podzielone na 3 kategorie i odzwierciedlają sobą całość informacji, którą osoba biegła w obszarze finansów powinna pojąć. Oczywiście ze względu na korzenie organizacji ACCA, wszystkie te egzaminy są przygotowywane w języku angielskim. Osoba bez jego znajomości może napotkać znaczne problemy przy próbie nauki, ale i zdania któregokolwiek z egzaminów.

Pierwsze dwa poziomy — Applied Knowledge oraz Applied Skills to niejako przygotowanie i wprowadzenie do takich dziedzin jak rachunkowość zarządcza, rachunkowość finansowa i finanse. W ramach poziomu Applied Knowledge wyróżnia się 3 egzaminy:

Financial Accounting,

Management Accounting,

Accountant in Buisness.

Poziom Applied Skills to natomiast 6 egazminów:

Corporate and Business Law

Performance Management

Taxation

Financial Reporting

Audit and Assurance

Financial Management

Ostatni, najtrudniejszy poziom to poziom Strategic Professional rozwija temat dwóch poprzednich obszarów, a także otwiera przed nami nowe zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem czy audytem. W ramach tego poziomu kandydat musi zdać 3 egzaminy obowiązkowe i dwa z czterech pozostałych do wyboru. Dopiero po zaliczeniu wszystkich wymaganych egzaminów zdobędziemy tytuł ACCA.

Dlaczego warto zainteresować się ACCA?

ACCA to międzynarodowa, najbardziej prestiżowa certyfikacja, jaką możemy uzyskać w świecie finansów. Finansowa certyfikacja pozwoli nam również na zdobycie lepszej pracy, która wynagrodzi nas odpowiednimi zarobkami. Co więcej, zdobycie certyfikacji ACCA otwiera przed nami drogę do zdobycia posady w branży finansowej praktycznie na całym świecie.

Oceń