Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Ile kosztuje implant zęba?

Ile kosztuje implant zęba?

Zabiegi, które podnoszą jakość życia, a do tego mają pozytywny wpływ na zdrowie, czasami wymagają poniesienia sporych kosztów. Nie inaczej jest w przypadku implantów zębów. Technologia, która umożliwia wstawienie zęba sztucznego w miejsce po zębie prawdziwym, jest niezwykle nowatorska, a cena wstawienia implantu zęba obejmuje nie tylko same materiały, ale także wszelkie zabiegi przygotowujące do tego etapu, czy kontrole po wykonaniu zabiegu.

Dlaczego warto wszczepić implanty zębowe?

Własne zęby stałe, pod warunkiem, że są zdrowe i białe, stanowią najpiękniejszą ozdobę uśmiechu. Jednak dorośli tracą zęby przedwcześnie w wyniku wypadków, chorób czy z powodu zaniedbania higieny jamy ustnej i zaniechania regularnych wizyt u stomatologa. Medycyna pozwala nie tylko na skuteczne leczenie zębów, odtworzenie ubytków ułamanych czy ukruszonych na nowo, ale także na zastąpienie jednego lub kilku zębów zębem sztucznym, czyli implantem. Pacjent, który ma wszystkie zęby, nawet jeśli niektóre są implantami, nie tylko czuje się pewniej w sytuacjach społecznych, ale także lepiej rozdrabnia składniki posiłków, wyraźniej mówi i ma prawidłowy zgryz. Brak zębów może prowadzić do powstania zaburzeń w obrębie narządów oraz tkanek w jamie ustnej. Implant jest sztucznym, bo wykonanym z tytanu na wzór prawdziwego korzeniem, który wymaga wszczepienia w kość pod dziąsłem. Na implancie stomatolog umieści odbudowaną koronę zęba, której część widoczna jest zwykle w kolorze naturalnego zęba – z porcelany, która idealnie zastąpi utracony ząb. Rzadziej stosuje się metal a przy koronach tymczasowych także kompozyt z akrylem. W ten sposób można wstawić nie jeden, ale nawet kilka zębów. Wstawianie implantu to zabieg chirurgiczny, wymagający podzielenia na etapy i wielokrotnej wizyty w gabinecie dentystycznym.

Czy implant zęba może być refundowany przez NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie refunduje pacjentom leczenia za pomocą implantów. Tylko w nielicznych, wyjątkowych sytuacjach, kiedy pacjent stracił zęby w wyniku wypadku, może on starać się o zdobycie środków na leczenie w ramach odszkodowania. W tym celu musi przedstawić odpowiednią dokumentację w oddziale wojewódzkim NFZ. W innych przypadkach pacjent musi sam zdobyć pieniądze na zabiegi.

Implant zęba — cena i dodatkowe koszty

Rozbieżności między cenami w przypadku implantów zębowych są znaczne i wynikają z wielkości zęba, potrzebnej ilości materiału do jego odbudowy, od miasta i prestiżu gabinetu oraz doświadczenia i renomy specjalisty, który podejmuje się wszczepienia implantu i odbudowy korony. Cena implantu wynosi zazwyczaj około 1800 zł. Do niej należy doliczyć łącznik, koronę, konsultacje oraz badania ogólne zdrowia. Łącznik to około 700 zł, a korona 1000 zł, w zależności od materiału, z którego jest wykonana: metalowo-ceramiczna 600 zł, ceramiczna 1200 zł. Podsumowując, za jeden implant razem z koroną trzeba zapłacić ponad 3000 zł.  Nie każdy może sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty, jednak jest ona łatwiejsza do uniesienia, kiedy można spłacić ją w kilkunastu, a nawet 60 ratach. MediRaty to popularny już w Polsce sposób finansowania różnych zabiegów, także stomatologicznych. Z rat takich mogą skorzystać osoby, które mają zdolność kredytową, ale nie muszą mieć wysokich dochodów. Procedura wnioskowania o raty trwa krótko, bo decyzję można otrzymać w 10 minut. Pacjent nie otrzymuje kwoty do ręki, ale jest ona przelana bezpośrednio na konto kliniki, z której usług korzysta.

Tekst powstał we współpracy z Mediraty (https://www.mediraty.pl/).

Oceń