Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak działa transport zwierząt za granicę?
pexels-snapwire-

Jak działa transport zwierząt za granicę?

Szukasz transportu zwierząt i zastanawiasz się, w jaki sposób go zorganizować? Jakie formalności musisz spełnić? Gdzie znaleźć godnego zaufania przewoźnika, któremu możesz powierzyć swojego pupila? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Oczywiście najbezpieczniej jest transportować zwierzę we własnym zakresie. Twój pupil najbezpieczniej i najpewniej będzie się czuł w Twoim towarzystwie, a z kolei Ty masz wtedy pewność, że zwierzęciu nie dzieje się żadna krzywda i ma zapewnione odpowiednie warunki w pojeździe. Jeśli planujesz osobiście podróżować z Twoim pupilem, oprócz zadbania o jego komfort w czasie podróży musisz sprawdzić też, jakie formalności trzeba spełnić, aby przewieźć zwierzę za granicę.

Zwierzęta przewożone wewnątrz Unii Europejskiej muszą posiadać chip, który służy za ich identyfikator, jak również:

–  specjalny paszport, w którym zawarte są informacje m.in. o szczepieniach. Taki paszport powinien zawierać ten sam numer, który znajduje się na chipie pupila. Dokument można wyrobić u lekarza weterynarii (jeśli posiada on odpowiednie uprawnienia), warto jednak zaplanować taką wizytę wcześniej, aby późniejsza podróż przebiegła bez zakłóceń i opóźnień. 

– szczepienie przeciwko wściekliźnie – takie szczepienie musi zostać wykonane przez weterynarza z odpowiednimi uprawnieniami. Twój pupil musi mieć co najmniej 12 tygodni w momencie szczepienia i posiadać już swój chip identyfikujący. Zwierzę może podróżować przez granicę dopiero 21 dni po otrzymaniu pierwszej dawki szczepienia. 

– zaświadczenie o przebytym profilaktycznym leczeniu na pasożyty Echinococcus multilocularis – leczenie musi zostać przeprowadzone nie później niż 24 godziny i nie wcześniej niż 120 godzin przed wyjazdem.

Pamiętaj, że wymagania formalne różnią się w zależności od tego, czy planujesz transport zwierząt w obrębie Unii Europejskiej czy też poza jej granice. Kiedy planujesz międzynarodowy transport zwierząt, warto sprawdzić informacje na temat potrzebnych formalności u źródeł, przede wszystkim na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi

Wiesz już, jak przygotować się do własnoręcznego transportu zwierząt. Co jednak, kiedy nie możesz podróżować z pupilem osobiście i musisz zlecić to komuś innemu? Wówczas kluczowe jest oczywiście wybranie odpowiedniego przewoźnika.

Jak wybrać odpowiedniego przewoźnika?

Transport zwierząt jest jedną z najdelikatniejszych dziedzin transportu – bardzo ważne, aby znaleźć kogoś, kto nie tylko posiada uprawnienia i specjalistyczną wiedzę, ale też zapewni indywidualne podejście i będzie gotów na stały kontakt ze zlecającym przewóz. Niestety w przypadku zatrudniania firmy transportowej trudno liczyć na tak bliską współpracę – szczegóły transportu ustalasz zwykle z pośrednikami i masz ograniczony dostęp do bezpośredniej komunikacji z kierowcą.

W przypadku tak delikatnego zlecenia jak transport zwierząt dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie przewoźnika bezpośrednio – na przykład na giełdzie transportowej. Możesz wystawić ogłoszenie na Clicktrans – jednej z największych giełd transportowych w Polsce. W bazie serwisu zarejestrowanych jest ponad 73 tys. przewoźników z całej Europy, dzięki czemu bez trudu znajdziesz odpowiednią osobę do międzynarodowego transportu zwierząt. A co najważniejsze – będziesz mieć kontakt bezpośrednio z osobą, która będzie transportować Twojego pupila. 

Oczywiście cena transportu ma tutaj drugorzędne znaczenie (gdyż najważniejsze jest bezpieczeństwo zwierzęcia), warto jednak wspomnieć, że skorzystanie z giełdy transportowej pozwoli Ci nie tylko znaleźć kompetentnego przewoźnika gotowego zaoferować Ci indywidualne podejście, ale także sporo zaoszczędzić. Większość transportów realizowanych za pośrednictwem giełdy to tak zwane doładunki. Przewoźnicy szukają dodatkowych zleceń na trasach, które i tak będą pokonywać. Dla nich to szansa na dodatkowy zarobek, dla Ciebie – na transport w dobrej cenie przy zachowaniu wysokiej jakości usługi.

Po wystawieniu ogłoszenia zgłoszą się do Ciebie przewoźnicy z ofertami transportu. Wszystkie nurtujące Cię pytania możesz zadać w komentarzach pod ogłoszeniem lub pod konkretną ofertą – im więcej szczegółów ustalisz z przewoźnikiem przed akceptacją oferty, tym sprawniej przebiegnie później transport. Kiedy wybierzesz już odpowiednią osobę, otrzymasz komplet danych kontaktowych, aby móc pozostać z przewoźnikiem w stałym kontakcie.

Oceń