Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak dobrać rower do wzrostu?
Obraz-

Jak dobrać rower do wzrostu?

Zanim zakupisz rower, musisz upewnić się, że będzie adekwatny do twojego wzrostu. Tylko w ten sposób uzyskasz najwyższy komfort jazdy. Jak jednak dobrać go odpowiednio? Z tymi wskazówkami wybierzesz swój wymarzony pojazd także online! Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę kilka prostych danych.

Sklep rowerowy — pamiętaj o różnicach w wielkościach ramy

Wybierając swój wymarzony rower, zastanów się najpierw, jaki pojazd potrzebujesz. To istotne, ponieważ różne modele mają różne wymiary ram, a co za tym idzie — będziesz musiał wybrać inny rozmiar zależnie od rodzaju. Tzw. „górale” są inaczej zbudowane niż wersje szosowe, pojawiają się też różnice między damkami a propozycjami dla mężczyzn. Zanim więc odwiedzisz sklep rowerowy, zastanów się, jaki konkretnie rower chcesz kupić.

Zwykle rozmiar samy jest ustalany poprzez zmierzenie długości elementu, który łączy rurę podsiodłową ze środkową częścią osi supportu. Prawdopodobnie natkniesz się przy tym na dwa rodzaje opisu wielkości. Po pierwsze, może być on oznaczony jako S, M, L itd. lub też za pomocą numerów zwykle określających cale.

Zmierz się i sprawdź swój rozmiar

Aby dobrać swój rozmiar, potrzebujesz miarki. Zmierz nią wysokość od swojego krocza aż do podłoża, a następnie pomnóż wynik przez przeliczniki. W przypadku roweru górskiego będzie to 0,57, szosowego 0,67, zaś trekkingowego 0,63. Następnie najlepiej przelicz swój wynik na cale (gdzie jeden to 2,54 cm), bo to zwykle w tej jednostce podaje się wielkość ram. W ten sposób najdokładniej dobierzesz idealny pojazd dla siebie, ponieważ taki przelicznik jest najpewniejszy. Czy to jednak oznacza, że to jedyny sposób na dobranie jego wielkości? Nie!

Zawsze możesz skorzystać z dostępnych tabeli

Bez problemu będziesz w stanie znaleźć tabele, które określą, jaki wzrost jest odpowiedni do danego wymiaru. Jednak musisz w takiej sytuacji pamiętać o tym, aby przede wszystkim spróbować znaleźć rozpiskę producenta swojego roweru, ponieważ w ten sposób szansa na odpowiednie dobranie wymiaru będzie najwyższa. Ponadto zwróć też uwagę na to, że zwykle są to uśrednione wymiary. Jeśli jesteś osobą o szczególnie krótkich lub długich nogach, może okazać się, że jazda nie jest tak komfortowa, jak powinna być.

Jeśli masz taką możliwość, odwiedź równieżsklep rowerowy, aby sprawdzić, czy w twoim przypadku teoria na pewno zgadza się z praktyką. Może okazać się, że mimo dobrych wyliczeń, preferujesz nieco mniejszy lub większy rozmiar, dlatego lepiej to dokładnie sprawdzić. W końcu zakup nowego roweru jest dość dużą inwestycją!

Jakie są najpopularniejsze rozmiary rowerów w Polsce?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie wymiary są tymi najpopularniejszymi. Czemu? Dzięki temu będziesz wiedział np. jakie rozmiary w trakcie wyprzedaży prawdopodobnie rozejdą się najszybciej. Średni wzrost mężczyzn w Polsce wynosi 175 cm, co oznacza wielkość ramy 18 w przypadku roweru górskiego, a 20 przy wyborze trekkingowego. Jeśli chodzi o kobiety, przeciętna wysokość to 164 cm, czyli adekwatnie ramy o wielkości 17 cali.

Oceń