Strona główna » Art. zewnętrzny » Internet – jak to wszystko się zaczęło?

Internet – jak to wszystko się zaczęło?

Obecnie Internet przejął każdy aspekt naszego życia. Wykorzystujemy go w życiu zawodowym oraz prywatnym. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić życia bez internetu. Jedno się dziwią, jak udało im się dawniej bez niego funkcjonować. Z kolei inni nawet nie pamiętają takich czasów. Nie zapominajmy jednak, że internet pojawił się zaledwie 50 lat temu, a jego początki były skromne. Dopiero z czasem zaczął wkraczać coraz szerzej w nasze życie.

Jak powstał internet?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Mamy go nie tylko na komputerze, ale też w telefonie. Dlatego towarzyszy nam w każdej chwili życia, ale nie zawsze tak było. Jeszcze kilkanaście lat temu dostęp do internetu był zdecydowanie ograniczony. Jaka jest jednak jego cała historia?

Powstanie internetu datuje się na 29 października 1969 roku, ale był on zupełnie inny niż ten, który obecnie znamy. Wówczas powstały węzły ARPANET, z którego korzystały nieliczne jednostki i nie mógł on się rozwijać globalnie ze względu na pewne ograniczenia. Natomiast pierwsza wiadomość mailowa została wysłana w 1971 roku przez Ray’a Tomlinsona, a pierwsza strona internetowa powstała dopiero w 1993 roku. Szybszy rozwój internetu zaczął się w latach 80, ale dopiero w 1994 roku pojawiła się pierwsza przeglądarka internetowa.

Następnie zmiany zaczęły się pojawiać dynamicznie, a internet obejmował coraz większe sfery naszego życia. Cały proces trwa do dziś i nie wiadomo na czym i kiedy się skończy. Przez ten czas pojawiło się wiele komunikatorów, for, blogów, chmur, a także rozbudowanych serwisów internetowych, które ułatwiają nam funkcjonowanie. Obecnie aż trudno sobie wyobrazić, że początki internetu były takie skromne.

Jaki wpływ ma internet na nasze codzienne życie?

Nie da się ukryć, że w pewnym momencie internet zaczął się rozwijać bardzo dynamicznie. Pojawiło się mnóstwo serwisów, które mają ogromny wpływ na nasze życie. Internet znacząco ułatwia relacje międzyludzkie – pomaga się kontaktować z osobami, które są na drugim końcu globu. Świetnie sprawdza się też w podróży! Teraz niewiele osób wyobraża sobie odkrywanie nowych miejsc bez wielu przydatnych informacji. Natomiast media społecznościowe ułatwiają poznanie osób, których nie mamy możliwości spotkać w realnym życiu. To dzięki internetowi możemy szybko wyszukać wiele potrzebnych nam danych. W efekcie oznaczamy wiele czasu.

Jednak internet największy wpływ na pracę w wielu organizacjach. Już sama możliwość wysłania maila wiele ułatwia, ale to nie koniec możliwości, jakie daje nam sieć. Z biegiem lat powstało wiele programów i aplikacji, które można wykorzystać w różnych branżach. Do prawidłowego działania większości z nich internet jest niezbędny. Pomocne są też różne chmury, które umożliwiają przechowywanie ogromnych plików, na które czasami brakuje miejsca na komputerze. Taka opcja umożliwia też pracę nad jednym plikiem kilku osobom. To wszystko sprawia, że internet znacząco ułatwia i przyspiesza pracę w wielu przedsiębiorstwach.

Oceń