Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Ile kosztują usługi pogrzebowe i od czego zależy cena?
Obraz-

Ile kosztują usługi pogrzebowe i od czego zależy cena?

Śmierć bliskiej osoby to niewątpliwie jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu. Niestety rodzina oprócz tego, że musi pożegnać się ze zmarłym, jest zobowiązana do zorganizowania pogrzebu. Dużą pomocą w takiej sytuacji służą zakłady pogrzebowe, które zajmują się załatwieniem większości formalności i oprawy ceremonii. Oczywiście ich usługi kosztują i niestety nie należą do najtańszych. Jakie ceny proponują firmy pogrzebowe i od czego uzależniona jest ostateczna kwota?

Co składa się na usługi pogrzebowe?

Usługi pogrzebowe można podzielić na podstawowe oraz dodatkowe. Na te drugie decydują się zazwyczaj zamożniejsze rodziny, które chcą, by uroczystość była bardziej podniosła. Na co można liczyć, jeżeli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów:

  • transport ciała z miejsca zgonu do zakładu pogrzebowego
  • zapewnienie miejsca w chłodni do dnia pogrzebu
  • przygotowanie ciała do pochówku – kosmetyka pośmiertna (mycie, golenie, strzyżenie, ubiór, makijaż)
  • organizacja pochówku – tradycyjnego lub z kremacją
  • możliwość zakupu trumny, lub urny

W przypadku dodatkowych usług możemy mówić między innymi o druku nekrologów, zakupie wieńców i zniczy, odpowiednim nagłośnieniu, czy wynajęciu chóru. Niektóre firmy proponują skorzystanie z wind pogrzebowych, które ułatwiają umieszczenie trumny w grobie. Inne proponują klientom wynajęcie sali na ostatnie pożegnanie, transport żałobników z cmentarza do miejsca, które wybrano na stypę. Można się spotkać również z zakładami połączonymi z usługami cateringu na tę okazję. Inne dodatkowe usługi to księga kondolencyjna, czy pamiątkowe obrazki. Można zdecydować się również na wykupienie opieki nad grobem. Polega ona na utrzymaniu czystości wokół nagrobka, paleniu zniczy oraz dostarczaniu kwiatów.

Jakie są ceny usług pogrzebowych?

Największym wydatkiem podczas pogrzebu jest trumna. Najtańsze modela – z drewna sosnowego kosztują ok. 1000 zł. Jeżeli jednak decydujemy się na wersję dębową, musimy liczyć się sumą do czterech razy wyższą. Należy również doliczyć opłatę za kosmetykę pośmiertną, która powinna zamknąć się w 350 zł. Cena nabożeństwa pogrzebowego to ok. 1000 zł plus opłata kancelarii parafialnej do 500 zł, pod warunkiem, że nie obejmuje ona usług grabarza, który może policzyć sobie nawet dodatkowe pół tysiąca. Dochodzi również opłata za chłodnię o wysokości ok. 100 zł. Jeżeli rodzina decyduje się na zorganizowanie czuwania z różańcem, który poprowadzi organista, należy doliczyć kolejną sumę w wysokości ok. 500 zł.

Nieco inaczej kształtują się ceny w przypadku pogrzebu z kremacją. Cena najtańszej urny wynosi ok. 300 zł, z kolei samo spalenie zwłok powinno zmieścić się w przedziale 600 – 900 zł. Kolejne wydatki uzależnione są od tego, gdzie chcemy złożyć urnę. Jeżeli będzie to kolumbarium, należy przygotować 2 – 2,5 tyś zł. Jeśli decydujemy się na tradycyjny grób, widełki cenowe wynoszą 1 – 1,5 tyś.

Od czego uzależnione są ceny?

Ceny wahają się w zależności od wielkości miejscowości. W dużych miastach pogrzeby są o wiele droższe. Innym kryterium cenowym jest również pakiet usług, na który się zdecydujemy. Im jest ich więcej, tym większą kwotę na organizację ceremonii trzeba przygotować.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://pogrzebyeden.pl/

Oceń