Trudno wyobrazić sobie budowanie domu bez uwzględnienia systemu grzewczego. Polski klimat jest na tyle niekorzystny, że przez większą część roku musimy dbać o zapewnianie odpowiedniej, stałej temperatury we wnętrzach z pomocą instalacji grzewczych.
Wybór na rynku jest olbrzymi. Możemy zdecydować się na klasyczne rozwiązania CO albo też wybrać alternatywne systemy takie, jak ogrzewanie podłogowe, kanałowe lub promienniki. Dzięki temu każdy może znaleźć produkt dopasowany do gabarytów domu oraz własnych upodobań cieplnych.
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wybór zaczyna być nieco bardziej ograniczony. Systemy grzewcze niekiedy wpływają bowiem na kondycję osób cierpiących na alergie wziewne. Które zatem systemy grzewcze nadają się dla alergików? O tym opowiemy poniżej.
Dlaczego niektóre systemy grzewcze nie nadają się dla alergików?
Gdy planujemy dom dla alergików, kluczowym celem zawsze jest maksymalne ograniczenie występowania kurzu i roztoczy.
W przypadku ogrzewania wiąże się to z odpowiednim zaplanowaniem poszczególnych elementów instalacji, na przykład z umiejscowieniem kotłowni, a także z wyborem konkretnego typu instalacji grzewczej.
Alergicy, jeśli zdecydują się w ogóle na ogrzewanie z centralnym piecem, koniecznie powinni unikać modeli z piecem opalanym węglem lub drewnem, które generują zwiększone pylenie oraz zakurzenie domu. Jeżeli już taki typ ogrzewania występuje, należy odseparować kotłownię od przestrzeni użytkowych, zwłaszcza salonu i sypialni.
Najlepsze systemy grzewcze dla alergików – co wybrać?
W ogóle systemy konwekcyjne są zdecydowanie mało przyjazne dla osób uczulonych na roztocza i kurz. Dlaczego? Przede wszystkim ponieważ wymuszają wzmożony ruch powietrza w pomieszczeniu. Konwekcja polega na wznoszeniu się ogrzanych cząsteczek, które powoli się ochładzając ponownie opadają ku podłodze. Dochodzi wówczas do ruchu nie tylko powietrza, ale też kurzu, co często prowadzi do nasilenia objawów chorobowych. Im wyższa temperatura grzejnika, tym bardziej wzmożona cyrkulacja, a co za tym idzie – również bardziej intensywny katar, kaszel i łzawienie oczu.
Z tego względu lekarze rekomendują stosowanie ogrzewania powierzchniowego zamiast tradycyjnych grzejników konwekcyjnych. Najpraktyczniejsze jest ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne.
Które rozwiązanie jest lepsze – ogrzewanie wodne czy elektryczne?
Wodne ogrzewanie podłogowe należy do najczęściej montowanych alternatyw dla tradycyjnych kaloryferów.
Może być podpięte do centralnego pieca lub pompy ciepła. Składa się z niewielkich rurek, układanych na specjalnych podkładach izolacyjnych, pod wierzchnią warstwą podłogi. W rurkach płynie ogrzana woda, podnosząca temperaturę całej podłogi, która następnie przekazuje ciepło do pomieszczenia.
Temperatura powierzchni nie jest na tyle wysoka (ok. 24-26 stopni), żeby powodować konwekcję. Dzięki temu w pomieszczeniu występuje wyłącznie naturalny ruch powietrza, bez wymuszanego unoszenia drobinek kurzu.
Ogrzewanie podłogowe ma także inną zaletę – zapewnia dobry rozkład temperatur w wnętrzu. Nieco cieplej jest przy stopach niż przy głowie, co poprawia samopoczucie oraz komfort cieplny wszystkich przebywających w pomieszczeniu osób. Przydaje się to nie tylko w łazience, w której wymagamy szczególnych warunków grzewczych.
Elektryczne, tanie ogrzewanie z Econovli.pl, składające się z mat lub folii grzewczych, jest natomiast zdecydowanie prostsze w montażu niż system rurek. Wystarczy rozłożyć je na podłodze i podłączyć do instalacji elektrycznej. Nie potrzebujemy dodatkowych pieców ani innych rozwiązań grzewczych.
System elektryczny gwarantuje równie przyjemną, ciepłą podłogę, właściwy rozkład temperatur oraz brak niepotrzebnego, sztucznego ruchu powietrza i kurzu.
Folie i maty grzewcze można bez trudu montować w nowych domach lub zakładać w już stojących budynkach, w których planujemy zmienić instalację, a nie chcemy przeprowadzać skomplikowanego, czasochłonnego i generującego wielkie koszty remontu.
Oba rozwiązania można także włączyć w domowy system Smart House, co pozwala zoptymalizować zużycie energii i cieszyć się idealnymi warunkami, bez płacenia niepotrzebnie wygórowanych rachunków.
Dom przyjazny alergikom
Ogrzewanie na węgiel lub drewno uznaje się za szczególnie nieprzyjazne dla osób cierpiących z powodu alergii. Klasyczne kaloryfery wymuszają nieustanny ruch powietrza i różnych zanieczyszczeń, które są obecne nawet w najlepiej wyczyszczonym pomieszczeniu.
Z tego względu alergicy powinni stawiać przede wszystkim na systemy ogrzewania powierzchniowego, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań podłogowych (elektrycznych i wodnych).
W zależności od możliwości finansowych oraz planów remontowych można wybrać odpowiednią instalację, która zapewni przyjemne ciepło bez nieustannych objawów chorobowych. Dzięki dobrze dopasowanemu ogrzewaniu każdy może czuć się w swoim domu po prostu przyjemnie i zdrowo.