Together Magazyn » Aktualności » Harcerze grają z WOŚP!

Harcerze grają z WOŚP!

W Gdańsku 49 Szczep z Hufca ZHP Wrzeszcz-Oliwa gra z WOŚP po raz dwudziesty trzeci, harcerze z Lęborka koordynują działalność wolontariuszy Orkiestry od początku, czyli po raz dwudziesty piąty, a harcerze z Bytowa współorganizują sztab po raz trzeci. Harcerze w województwie pomorskim aktywnie włączają się w pomoc dla noworodków i seniorów.

– Już po raz 23. jesteśmy Harcerskim Sztabem WOŚP zarejestrowanym w Gdańsku. Zaczynaliśmy w 1993r od kilku wolontariuszy. Z roku na rok ilość osób chcących grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy rosła, dziś dochodzimy do 70 osób. Od kilku lat oprócz naszych zuchów, harcerek i harcerzy do sztabu zgłaszają się osoby spoza ZHP, kwestują z nami także rodzice i opiekunowie harcerzy. Datki zbieramy na ulicach Gdańska, Wrzeszcza, Brzeźna, Zaspy, Żabianki i Sopotu mówi Mariusz Dobrowolski, komendant 49 Szczepu Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa działającego przy SP Nr 49 na ul. Legionów.

21-final-wosple%cc%a8bork3

Harcerstwo uczy umiejętności na całe życie, także – ratowania życia. Dzięki obowiązkowym dla każdego drużynowego kursom pomocy przedmedycznej, a także zajęciach podczas zbiórek, zuchy i harcerze od najmłodszych lat wiedzą, co zrobić w razie wypadku i jak można pomóc do czasu przyjazdu karetki. Nabyte kompetencje wykorzystują w praktyce, jak np. Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Gdańskiej ZHP, który zabezpiecza medycznie wiele imprez, także 25. finał WOŚP w Gdańsku na Targu Węglowym. W ich namiocie będzie można nauczyć się podstaw pierwszej pomocy czy poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Sztab w Bytowie, którym współprowadzi Hufiec ZHP Bytów przygotowuje się już od końca grudnia. Wideo można zobaczyć na Facebooku: www.bit.ly/2iVYvSu. Zaplanowano tam wiele wydarzeń i aktywności: I Bytowski Bieg i Marsz „Rozgrzej serce z WOŚP”, seans filmowy „Przełęcz ocalonych”, loterię fantową, tradycyjną aukcję, a na wieczór fireshow, występy muzyczne i pokaz wyczynowej jazdy na motorze.

– Będziemy chodzić z puszkami cały dzień, opatulone po same szyje, żeby pomóc w ratowaniu życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki dla seniorów. Będziemy działać zgodnie z myślą Baden Powella „(…) a wtedy możecie uczynić to, co jest głównym obowiązkiem skauta, mianowicie pomóc tym, co się znajdują w potrzebie, wszelkim sposobem jaki jest w waszej mocy” – mówi Magdalena Szrywer z 5 Harcerskiej Drużyny Turystyczno-Ekologicznej „Zawieja” z Lęborka.

24-finalwosp_bytow

Oceń