Together Magazyn » Aktualności » Samochód rodzinny – które auto wybrać? Ranking

Samochód rodzinny – które auto wybrać? Ranking

Choć ogólne zrozumienie potrzeb rodzin jest podobne u wszystkich producentów współczesnych aut, to jednak funkcjonalność poszczególnych modeli oraz oryginalne rozwiązania w nich zastosowane są bardzo różne. Wybierając auto rodzinne warto przyjrzeć się kilku nowym propozycjom, dostępnym od ręki w trójmiejskich salonach samochodowych.

Najczęściej wymieniane cechy, jakimi powinno charakteryzować się auto rodzinne to: przestronność, czyli przynajmniej pięć wygodnych miejsc; bezpieczeństwo; możliwość zmiany funkcjonalności, czyli złożenia tylnych siedzeń i przewiezienia czegoś większego; komfort podczas dłuższych wyjazdów oraz pewna elegancja. Warto także zwrócić uwagę na oryginalne rozwiązania proponowane przez niektórych producentów, które świadczą o zrozumieniu potrzeb zarówno rodziców, jak i dzieci.

Sprzedawcy trójmiejskich salonów Opla, jako najbardziej rodzinny model tej firmy, prezentują minivana Merivę. Jego cena kształtuje się na poziomie około 50 000 zł. Wyróżnikiem tego samochodu jest charakterystyczny sposób otwierania drzwi (flex doors); przednie otwierają się tradycyjnie (choć bardzo szeroko), a tylne „pod wiatr”, co ma ułatwić rodzicom bezpieczną opiekę nad dziećmi. Dzięki temu łatwiej umieścimy tu fotelik z małym dzieckiem i szybciej zareagujemy, gdy nasza nieco starsza pociecha samodzielnie otworzy drzwi. Samochód jest też stosunkowo szeroki i ma wysoki, charakterystyczny dla minivanów dach. Przed tylną kanapą znajdziemy też stoliki.

auto rodzinne opel+meriva
Wyróżnikiem Opla Merivy jest charakterystyczny sposób otwierania drzwi – stworzony z myślą o ochronie dzieci

Na przykładzie polecanych rodzinom dwóch modeli Fiata można dostrzec, jak różne może być podejście do funkcjonalności. Model 500L (cena od 54 000 zł) jest bardziej miejski, dostosowany do możliwości przewozu większych bagaży i nastawiony na ciekawość świata naszych dzieci – posiada bardzo dużo przeszkleń. Nieco droższy 500X (od 59 900 zł) ma natomiast wyższe zawieszenie, które zapewnia większy komfort podczas wyjazdów za miasto. Jest to więc raczej rodzinny crossover niż minivan. W przypadku 500L docenimy też pozycję za kierownicą i ogląd sytuacji, a w 500X wygodę wsiadania.

auto rodzinne fiat-500l
Model Fiata 500L jest dostosowany do dróg miejskich. Można go kupić od 54 000 zł.

Fiat-500X
Fiat 500X ma wysokie zawieszenie, które zapewnia większy komfort, m.in. na leśnych drogach

Również Toyota wprowadziła interesujące rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa w modelach spełniających podstawowe założenia samochodowej rodzinności (Avensis i Auris). System prekolizyjny, czyli automatyczne wytracanie prędkości, gdy kolizja jest nieunikniona, ostrzeżenie dźwiękowe o zmianie pasa bez użycia kierunkowskazu, układ rozpoznawania znaków i automatyczna zmiana świateł z drogowych na mijania to tylko część zmodernizowanych w tym roku funkcjonalności. Model Auris kupimy w cenie od 67 400 zł, droższy Avensis (będący gruntownie zmodernizowaną trzecią generacją tego modelu) od 90 900 zł. Model Auris docenią też klienci zainteresowani napędem ekologicznym, a dokładniej – hybrydowym z pomysłowo ładowanym akumulatorem, który pozwala także na realne oszczędności finansowe na paliwie. Więcej na temat samochodów rodzinnych Toyoty tutaj: https://www.toyota.pl/new-cars/samochody-rodzinne.

Toyota-Auris-Hybryda
Model Auris kupimy w cenie od 67 400 zł

auta rodzinne toyota-avensis
Totota Avensis – trzecia generacja tego modelu

Za jeden z najbardziej komfortowych modeli rodzinnych na rynku uchodzi natomiast BMW Gran Tourer, który niedawno miał swoją trójmiejską premierę. Cena nowego modelu zaczyna się od 108 900 zł. Samochód ten wyposażony jest w trzy rzędy siedzeń (łącznie 7 miejsc), wysoki dach i duże drzwi umożliwiające wygodne wsiadanie, co najbardziej docenią starsze pokolenia użytkowników. Dzięki wyświetlaczowi BMW Head Up, kierowca nie musi już odwracać wzroku od drogi – istotne informacje transmitowane są bowiem na szybce projekcyjnej w polu widzenia kierowcy. Współczesne rozwiązania technologiczne to również większa moc i wydajność oraz niższa emisja spalin. Zużycie paliwa w cyklu miejskim w przypadku BMW Gran Tourer zaczyna się już od 5,5 litra.

BMW Gran Tourer – wzorzec elegancji
BMW Gran Tourer – wzorzec elegancji

Na koniec warto zwrócić uwagę, że chociaż producenci aut próbują nas przekonać, iż samochód rodzinny odpowiada podstawowym potrzebom naszym i dzieci, nie jest to prawdą. Gdy trzeba, dojedziemy nawet maluchem nad Adriatyk, choćby i w cztery osoby, nie licząc psa i rowerów na dachu. Współczesne auto rodzinne ma nam zapewniać komfort, co z kolei nie powinno odbywać się kosztem innych potrzeb naszych najbliższych. Przed zakupem zacznijmy więc od określenia naszego budżetu i przyjrzyjmy się ofertom z adekwatnego przedziału cenowego, by w przyszłości stres związany ze spłatą ewentualnego kredytu nie pożarł nam czasu, jaki chcieliśmy spędzić z rodziną na samochodowych wycieczkach.

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą z materiałów prasowych firm
4.8/5 – (25 głosów)