Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Gimnastyka dla dzieci – poznaj najlepszą formę aktywności fizycznej w domu

Gimnastyka dla dzieci – poznaj najlepszą formę aktywności fizycznej w domu

Twoje dziecko spędza całe dnie wpatrzone w ekrany telefonu, telewizora lub komputera? Nie wiesz, jak zachęcić pociechę do ćwiczeń w deszczowe, zimne dni? My znamy sposób, w jaki możesz zaplanować dziecku kilka godzin aktywności fizycznej dziennie. Gimnastyka w domu to najlepsza forma ruchu o tej porze roku! Przekonasz się, że Twoja pociecha ją pokocha.

Gimnastyka dla dzieci to przecież zabawa

W obecnych czasach maluchy spędzają mnóstwo czasu wpatrzone w ekrany. Jednak jako rodzic powinieneś postawić temu granicę. Do prawidłowego rozwoju potomstwo potrzebuje ruchu. Twoja w tym rola, aby pokazać dziecku, że gimnastyka w domu może być przyjemna, a nawet może być wspaniałą zabawą. Na początku pozwól dzieciom oswoić się z nowymi sprzętami. Jeśli wymagają złożenia – zaproś je do wspólnego składania. Następnym krokiem, który musisz wykonać, jest pokazanie maluchom, że korzystanie z mat czy kółek gimnastycznych może być fajne, a drabinka gimnastyczna sprawia ogromną radość nawet dorosłym.

Sala gimnastyczna w domu – jak ją urządzić?

Stworzenie kąta do gimnastyki w domu nie musi być wcale kosztowne. Do jego wykonania potrzeba jedynie kawałka wolnej ściany (na której można będzie przymocować sprzęty) i nieco miejsca obok niej. Na początku warto zakupić podstawowe produkty. Drabinki gimnastyczne powinni znaleźć się w każdej domowej sali gimnastycznej – smyki je uwielbiają! Poza nimi, warto zainwestować w materac. Pociechy chętnie robią na nim fikołki i wykonują ćwiczenia rozciągające. W celu urozmaicenia gimnastyki dla dzieci możesz kupić także gumę do ćwiczeń, podwieszane sznurki, drążki czy piłkę.

3 pomysły na ćwiczenia dla dzieci w domu

Gimnastyka dla dzieci to istotny element rozwoju. Pomaga ona zachować odpowiednią sprawność ruchową, ćwiczy mięśnie, a nawet może pomóc w nauce. Poza tym, jest ona bezpieczna dla każdego malucha, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Jednak, jak już wiesz ze wcześniejszej części tekstu, niektóre dzieci trzeba przekonać do wykonywania gimnastyki w domu, dlatego też ćwiczenia należy uatrakcyjniać i przeplatać.

  • Pierwszym ćwiczeniem w domu dla dzieci, które możesz wykonywać razem z maluchem, jest rozciąganie przy drabinkach. Pociecha może oprzeć nogę na szczebelku tak, aby utworzył się kąt prosty, czyli mniej więcej na wysokości bioder. Następnie niech spróbuje dotknąć palcami kostek nogi na drabince do ćwiczeń i przytrzyma pozycję kilka sekund.
  • Drugim pomysłem może być podnoszenie się na drabinkach. Niech maluch ustawi się tyłem do sprzętu, a następnie wyciągnie ręce wysoko i złapie szczebelek od tyłu. W dalszym ciągu niech spróbuje wybić nóżki na przód i podtrzymać najdłużej i najwyżej jak potrafi.
  • Ostatnią sugestią na gimnastykę w domu są ćwiczenia na materacu. Nanim dziecko jest bezpieczniejsze niż na standardowej macie czy dywanie. Dlatego też, nie musisz martwić się o upadki czy robienie fikołków. Gimnastyka dla dzieci na materacu to podstawa, wiesz to pewnie z zajęć wychowania fizycznego. Maluch może położyć się na brzuchu, a następnie oprzeć się dłońmi na wyprostowanych rękach o materac i próbować dotknąć głową swoich stópek, rozciągając przy tym wiele partii mięśni. Co więcej, możecie próbować wykonywać ćwiczenie na zmianę i sprawdzać, które szybciej osiągnie najlepszy efekt.

Pomysłów na gimnastykę w domu jest mnóstwo. Możesz znaleźć je z łatwością w Internecie. Spróbuj pokazać maluchowi filmiki, na których inne dzieci wykonują podobne zadania. To z pewnością dodatkowo go zachęci i zmotywuje do ćwiczeń.

5/5 – (1 głosów)