Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Nawracające odparzenia u niemowląt. Jak z nimi walczyć?

Nawracające odparzenia u niemowląt. Jak z nimi walczyć?

Nawracające zmiany odparzeniowe w okolicy pieluszkowej są bardzo powszechne. Szacuje się, że pieluszkowe zapalenie skóry jest najczęstszą z chorób dermatologicznych występujących u niemowląt. Przyczyną pojawiającego się stanu zapalnego jest wilgoć, drażniące właściwości kału i moczu oraz przewlekłe pocieranie cienkiej skóry dziecka o pieluszkę, która jest wyjątkowo delikatna i nie posiada tak grubej lipidowej warstwy ochronnej jak skóra dorosłego.

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlęcia?

Nie jest to bardzo trudne, ponieważ to schorzenie ma typową lokalizację (okolica pieluszkowa) oraz  charakterystyczny wygląd. W początkowym stadium jest to rumień (zaczerwienienie) na podłożu, na którym w miarę upływu czasu pojawią się grudki, krostki, czasem także złuszczanie naskórka. Na tym etapie zmiany leczymy stosując specjalną maść, która dodatkowo ochroni skórę i przyspieszy gojenie. Jednocześnie dbamy o regularną zmianę pieluszki. Na odparzenia u niemowląt Bepanthen Baby będzie dobrym wyborem. Jest to produkt o gęstej konsystencji, zawierający prowitaminę B5, która wspomaga regenerację naskórka.

Jakie mogą być powikłania choroby?

Jeśli nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, może dojść do zakażenia uszkodzonej skóry. Najczęściej będzie to spowodowane przez bakterie lub grzyby. Zakażenie istniejących zmian w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry rozpoznamy na podstawie zmiany charakteru wyprysku. Na skórze mogą pojawić się miodowożółte strupy, pęcherze czy biały nalot. Mogą im towarzyszyć objawy ogólne, takie jak np. gorączka lub apatyczność dziecka. Wtedy należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wskazaniem do wizyty lekarskiej są także zmiany w okolicy pieluszkowej niepoddające się leczeniu. W takiej sytuacji może zajść potrzeba zmiany dotychczas stosowanego leczenia i wprowadzenia nowych preparatów lub poszerzenie diagnostyki, ponieważ pieluszkowe zapalenie skóry w niektórych przypadkach może przypominać łuszczycę pospolitą lub łojotokowe zapalenie skóry. Zmiany mogą mieć także podłoże alergiczne i być uczuleniem na preparaty stosowane w pielęgnacji tej okolicy.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?

Prawidłowa higiena jest podstawą w prewencji choroby. Okolicę pieluszkową myjemy pod bieżącą wodą lub przecieramy wacikami namoczonymi w wodzie. Nie stosujemy rutynowo chusteczek nawilżanych, ponieważ mogą one uczulać wrażliwą skórę dziecka. Po myciu należy delikatnie, ale dokładnie osuszyć skórę. Warto pozwalać dziecku przebywać kilkanaście minut bez pieluszki, szczególnie jeśli wystąpiło już zapalenie. Skóra nieosłonięta pieluszką ma dostęp do świeżego powietrza, które osusza okolicę i przyspiesza gojenie. Przy każdej zmianie pieluszki stosuj krem zapobiegający odparzeniom. Skóra dziecka nie ma naturalnych mechanizmów chroniących przed szkodliwym działaniem moczu, kału i wilgoci, dlatego należy ją wspomóc przez zastosowanie kremów ochronnych. Pieluszki zmieniaj regularnie. U noworodka należy robić to co godzinę, u starszych dzieci co 3-4 godziny i zawsze wtedy, gdy znajduje się w niej kał.

Oceń