Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Gdynia – miasto przedsiębiorców

Gdynia – miasto przedsiębiorców

Gdynia to miasto które znane jest wszystkim wielbicielom nadmorskiego wypoczynku. Bałtyk, piękne plaże i mnóstwo lasów –  wszystko to zachęca do wypoczynku. Gdynia to jednak nie tylko miasto turystyczne – to przede wszystkim prężnie rozwijające się biznesowe miasto.

Te niezwykle młode miasto – Gdynia nie ma jeszcze nawet 100 lat) wyróżnia się na tle innych miast pod względem rozwoju. Jak właściwie do tego doszło, że mała wioska rybacka przekształciła się w jeden z największych ośrodków gospodarczych na północy Polski?

Początki

10 lutego 1920 r. na mocy Traktatu Wersalskiego Polsce został przyznany skrawek wybrzeża, jednak bez portu. Zaczęły się poszukiwania najodpowiedniejszego miejsca pod budowę portu wojennego. Jak stwierdził Tadeusz Wenda w swoim sprawozdaniu dotyczącej lustracji Wybrzeża,  „(…) Najdogodniejszym Miejscem Do Budowy Portu Wojennego (Jak Również W Razie Potrzeby Handlowego) Jest Gdynia, A Właściwie Nizina Między Gdynią A Oksywą, Położoną W Odległości 16 Km Od Nowego Portu W Gdańsku”.

Pierwszy spis powszechny w Gdyni miał miejsce w 1921 r. Według zebranych wtedy danych, w Gdyni mieszkało wówczas 1268 osób. Pięć lat później, kiedy Gdynia uzyskała prawa miejskie, było ich już 12 tys., zaś tuż przed wybuchem II wojny światowej Gdynię zamieszkiwało 127 tys. osób.

Obecnie port w Gdyni jest drugim co do wielkości przeładunków portem morskim w Polsce. Specjalizuje się głównie w przeładunkach kontenerów, jest jednak uważany także za najbardziej wszechstronny z portów na polskim wybrzeżu. Port w Gdyni to także główny port pasażerski Trójmiasta.

Nagrody

05.06.2017 Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce i Europie Wschodniej, otrzymała certyfikat miasta inteligentnego. Certyfikat przyznała kanadyjska  organizacji World Council on City Data. Dzięki temu wyróżnieniu trafiła do grona światowej czołówki miast uhonorowanych dokumentem ISO 37120.

Gdynia została również laureatem gali Real Estate Impactor w kategorii „Wizja zmieniająca oblicze miasta”. Powodem, dla którego miasto zostało laureatem tej nagrody, jest m.in. proces rewitalizacji i  zagospodarowania zaniedbanych obszarów, budowy całkiem nowych dzielnic, czyli przedsięwzięć w sposób zasadniczy wpływających na komfort życia mieszkańców.

W lutym 2017 r. Gdynia została także Miastem Przyszłości według Financial Times. Gdynia pobiła w tej konkurencji 50 średnich miast w Polsce, które miasta oceniane były pod kątem wskaźników świadczących o powodujących zwiększenie tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i nowoczesności. Przyznanie miastu nagrody oznacza, że w edycji 2017/2018 Gdynia szczyciła się największą ilością tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych (Foreign Direct Investment – FDI). Miasta biorące udział w konkursie ocenianie były w pięciu kategoriach: Potencjału ekonomicznego, Udogodnień dla biznesu, Kapitału ludzkiego i stylu życia, Opłacalności oraz Infrastruktury i łączności. W rankingu ogólnym, nie uwzględniającym podziału wg wielkości miast, Gdynia zajęła 10 miejsce.

Poza wyżej opisanymi wyróżnieniami, Gdynia jest także siedmiokrotnym zwycięzcą Rankingu miast najatrakcyjniejszych dla biznesu w Polsce (miesięcznik Forbes, w latach 2007 – 2009 oraz 2011 – 2014) oraz pięciokrotnym zwycięzcą Rankingu samorządowców Rzeczypospolitej w kategorii miast (Rzeczpospolita, w latach 2007, 2008, 2010 – 2012).

Przedsiębiorca w Gdyni

Powyższe wyróżnienia potwierdzają, że Gdynia to idealne miasto do rozpoczęcia prowadzenia działalności. Jakie kroki podjąć, kiedy już postanowiliśmy założyć firmę? Trzeba podjąć szereg innych, niezwykle ważnych decyzji, m.in. o miejscu prowadzenia działalności czy wybór księgowości. W Gdyni można liczyć na doskonały wybór  outsourcingowych firm, np. mbiuro.

Doskonałym rozwiązaniem  dla przedsiębiorców chcących zmniejszyć koszty prowadzenia swojej działalności, przynajmniej na początku, jest wirtualne biuro. Takie usługi są w szczególności skierowane do osób, które biura nie potrzebują, ponieważ nie jest im potrzebne do wykonywanej działalności. Oprócz adresu do rejestracji firmy, tego typu firmy zazwyczaj oferują także obsługę korespondencji: odbiór oraz skanowanie czy dedykowany nr telefonu. Dlaczego warto – idealne argumenty znajdują się w artykule Wirtualne biuro – kiedy warto skorzystać ze wspólnej przestrzeni? Takie rozwiązania proponuje m.in. Mbiuro Gdynia.

Takie firmy proponują także wynajem sal konferencyjnych do spotkań z kontrahentami, do prowadzenia negocjacji czy rozmów kwalifikacyjnych w profesjonalnym otoczeniu.

Outsorcing księgowy to kolejna forma udogodnień dla zabieganego i początkującego przedsiębiorcy. Jak wybrać odpowiednie biuro? Odsyłamy do świetnego artykułu Jak zweryfikować jakość i bezpieczeństwo biura rachunkowego?.  To bardzo ważna sfera, więc każdy przedsiębiorca powinien zadbać o doskonałą jakość usług biura księgowego.

Słynni z Gdyni

Zaglądając na ranking magazynu Forbes 100 Największych Polskich Prywatnych Firm można odnaleźć wiele znajomo brzmiących nazw. Polskie przedsiębiorstwa są znane i cenione na całym świecie.

Nie brakuje także tych wywodzących się z Gdyni. Fanom sportu z pewnością jest znana firma Trec Nutrition. Znany w wielu europejskich krajach producent odżywek i suplementów sportowych, ale także odzieży czy akcesoriów do ćwiczeń siłowych, ma swoją siedzibę w Gdyni. Trec Nutrition posiada najszerszą i najbardziej konkurencyjną ofertę takich produktów w skali kraju. Swoje produkty sprzedaje również do innych krajów m.in.: Anglii, Francji, Niemiec, Bułgarii czy Włoch.

Czytelniczki z pewnością znają firmę Marion, która została założona przez Waldemara Ostrowskiego w 1991 roku w Gdyni. Firma produkuje kosmetyki do włosów i planuje poszerzyć asortyment o kosmetyki do ciała. Produkty Marion są już rozpoznawalne za granicą i sprzedawane w takich krajach jak: Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Ukraina, Albania i Macedonia.

Z Gdyni wywodzi się również firma SEKO – przedsiębiorstwo przetwórstwa rybnego. Firma w 1992 roku. Produkuje głównie marynaty rybne, sałatki, pasty oraz ryby smażone w zalewach octowej i pomidorowej. Cała oferta liczy sobie ponad 200 pozycji.

Oceń