Aż 7 na 10 Polaków wykonuje swoją pracę w pozycji siedzącej. Tymczasem zbyt długie siedzenie odbija się na kondycji zdrowotnej i może prowadzić do wielu dolegliwości, takich jak bóle stawów i kości, rozwijanie się wad postawy, występowanie migren. Brak ergonomicznego wyposażenia biura skutkuje także problemami z koncentracją i spadkiem efektywności w pracy. Jak przywrócić sobie komfort w pracy i jak dobrać odpowiednie krzesło ergonomiczne?
Czym się wyróżnia ergonomiczny fotel biurowy?
Niemal w każdym sklepie meblowym znajduje się szeroki wybór foteli biurowych, które pozornie różnią się od siebie jedynie wyglądem i ceną. Jednak różnic między nimi jest znacznie więcej: klasyczne krzesła biurowe za kilkaset złotych zdecydowanie nie dają prawidłowego oparcia dla kręgosłupa. Tymczasem droższe modele, zazwyczaj dostępne wyłącznie w sklepach specjalistycznych takich jak Geret, to tzw. krzesła ergonomiczne. Komfort korzystania z nich jest nieporównywalny do zwykłych krzeseł: posiadają bardzo szeroki zakres regulacji, stanowią doskonałe oparcie dla całego ciała, są dopasowane do anatomicznych potrzeb człowieka. Podstawowymi wyróżnikami ergonomicznego krzesła biurowego jest wygodne, regulowane siedzisko, funkcja profilowanego oparcia, możliwość regulacji podłokietników i zagłówka.
Każde krzesło zastosowane w biurze musi spełniać niezbędne normy BHP, ponieważ ergonomia pracy jest opisana prawnie. Nie oznacza to jednak, że urządzając domowe biuro można bagatelizować to zagadnienie: brak ergonomicznego krzesła przy pracy siedzącej w miejscu pracy zazwyczaj kończy się co najmniej dyskomfortem, jeśli nie dolegliwościami chorobowymi.
Dokładne wytyczne BHP a ergonomiczne krzesło biurowe
Ergonomiczny fotel biurowy powinien stanowić element wyposażenia każdego stanowiska pracy, przy którym pracownik spędza więcej niż 4 godziny każdego dnia. Tego typu krzesło powinno być stabilne i zapewniać wsparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz mocne uparcie dla ud. Fotel powinien być wyposażony w pięcioramienną podstawę z kółkami, aby umożliwiać obrót fotela o 360 stopni. Konieczna jest także funkcja regulacji wysokości siedziska na poziomie od 45 do 50 cm od podłogi oraz regulacji podłokietników w zakresie od 19 do 25 od siedziska. Również oparcie powinno być regulowane w zakresie 5 stopni do przodu i do 30 stopni do tyłu. Oparcie fotela ergonomicznego musi być odpowiednio wyprofilowane, czyli posiadać charakterystyczne wgłębienie w odcinku lędźwiowym, ponieważ tylko to zapewnia odpowiednią swobodę ruchu.
Fotel ergonomiczny: jak podjąć decyzję?
Ergonomiczne krzesła biurowe to wymóg prawny, ale przede wszystkim sposób na zapewnienie komfortu w miejscu pracy. Im więcej nowoczesnych mechanizmów stworzonych w oparciu o najnowszą wiedzę na temat anatomii i fizjologii ludzkiego ciała, tym lepiej. Najbardziej zaawansowane fotele ergonomiczne posiadają funkcję anti-shock, mechanizmy synchroniczne regulujące siedzisko i oparcie, a także system trójwymiarowej regulacji podłokietników.
Niektóre fotele ergonomiczne dostosowane są do potrzeb osób wysokich, inne do osób niskich. Część z nich wykonana jest z materiałów szczególnie polecanych do wnętrz, w których jest bardzo ciepło.
Wybierając ergonomiczny fotel biurowy najlepiej nie szukać rozwiązań kompromisowych: dobre podparcie kręgosłupa, zapewnienie stabilności łokciom, barkom i karkowi zwróci się wielokrotnie w postaci dobrego samopoczucia, efektywności w pracy i braku dolegliwości bólowych związanych z wadami postawy.