Together Magazyn » Art. zewnętrzny » DNS Anycast – czym jest?

DNS Anycast – czym jest?

Skrupulatna analiza wyników badań statystycznych przeprowadzonych przez H88 w pierwszym kwartale bieżącego roku, jasno pokazuje, że według respondentów zdecydowanie najważniejszym kryterium przesądzającym o uznaniu danego hostingu za „dobry” jest szybkie i sprawne wczytywanie się witryny. Kolejny czynnik, jaki wymieniano na drugiej pozycji to zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa strony www, a zatem pełna ochrona przed niepożądanymi działaniami hackerskimi. Wyżej przytoczone dane posłużyły znanej marce Linuxpl.com do uruchomienia wysokiej klasy systemu DNS Anycast. O tym, do czego on służy i jak w praktyce wygląda jego zastosowanie dowiesz się z dalszych fragmentów.

W kilku słowach

Najprościej jak się da – DNS to maszyny serwerowe, jakich nadrzędnym zadaniem jest przemienianie nazw domenowych na adresy IP. Jeszcze łatwiej tłumacząc – to mechaniczne przerabianie nazw witryn z języka internauty na język techniczny. Pytanie, które z pewnością nasuwa się nie jednemu – tylko po co to robić? Wklepując w wyszukiwarkę adres konkretnego serwisu, z którego chcesz skorzystać, przeglądarka definiuje dany adres IP na jakim znajduje się poszukiwana witryna, dzięki czemu może Cię do niej błyskawicznie przekierować, a to wszystko dzieje się właśnie za sprawą zastosowania wydajnych i niezawodnych serwerów DNS. Gdyby nie one, nie byłoby możliwości czy to użytkowania poczty online, czy nawet przeglądania stron. Im lepszej jakości narzędzia serwerowe DNS, tym zarazem sprawniejsze ładowanie się stron, ich bezawaryjność oraz bezpieczeństwo gwarantujące szyfrowanie połączeń i transmisji danych.

Na przykładzie

Kiedy mniej więcej jest już jasne, na czym polega praca serwerów DNS, kolejny krok to wyjaśnienie, czym jest DNS Anycast. Wskażmy jego podstawowe cechy na przykładzie marki Linuxpl.com, a zatem w wielkim skrócie ujmując, jest to zastosowanie kilkunastu serwerów, które połączone są w jedną, wielką sieć, lecz jako pojedyncze mechanizmy ulokowane zostały w rozmaitych punktach na mapie Polski, a nawet w odległych zakątkach świata, typu Ameryka Północna i Południowa, Australia, czy Afryka i Azja. Mimo odległości dzielącej poszczególne serwery, wiadomości na temat wszystkich domen są właściwie synchronizowane i na zapytanie użytkownika odpowiadać może dowolny serwer, a w każdym przypadku będzie to reakcja w pełni poprawna.

Oceń