Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Oksfordy – w jakiej stylizacji sprawdzą się najlepiej?
photo--ffeef

Oksfordy – w jakiej stylizacji sprawdzą się najlepiej?

Butami, które od lat cieszą się ogromną popularnością są klasyczne oksfordy. To obuwie pasujące do różnorodnych stylizacji – zarówno oficjalnych, jak i nieco bardziej casualowych. Jakie obuwie będą idealne do pracy biurowej, a jakie na spotkanie w rodzinnym gronie? Dlaczego warto stawiać na oksfordy? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Oksfordy – podstawa eleganckiej stylizacji

Oksfordy to klasyczny model buta męskiego. Charakteryzują się krótkim i prostym odcinkiem sznurowania. Często posiadają również charakterystyczne, ozdobne dziurki. Optycznie są dość wąskie i smukłe. Oczywiście w tradycyjnej wersji wykonuje się je też z licowej skóry. To niewątpliwie buty pasujące do eleganckich stylizacji. Można je jednak również założyć do nieco bardziej casualowych outfitów. W wersji smart casual lub business casual panowie często stawiają na nieco bardziej sportowe modele z zamszu lub w kolorze brązowym, a nie czarnym. Niezależnie jednak od wszystkiego oksfordy to buty, które każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie. Należy pamiętać, że nie wychodzą one z mody. Cieszą się niegasnącym powodzeniem od pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to zaczęto je nosić w Wielkiej Brytanii.

Oksfordy czarne czy brązowe?

Wielu panów ma problem z wyborem odpowiedniego koloru butów. Uznaje się, że modele czarne dedykowane są przede wszystkim bardzo eleganckim i formalnym stylizacjom. Takie buty doskonale sprawdzą się chociażby do ślubnego garnituru w kolorze granatowym. Do tego gładka biała koszula, lniana poszetka, ciemna muszka lub krawat i stylizacja gotowa. Czarne oksfordy można też ubrać do garnituru na inne okazje – egzamin, spotkanie biznesowe, szczególne przyjęcie rodzinne, a nawet na kolację przy świecach z ukochaną. Przy tak klasycznym modelu trudno o stylizacyjną gafę. Czarne oksfordy sprawdzają się w niemal każdej sytuacji.

Kiedy czas na oksfordy brązowe?

Należy jednak podkreślić, że bardzo oficjalnymi butami są również modele brązowe. Ostatnio stały się one bardzo modne. Panowie łączą je z garniturami w różnych kolorach – szarym lub granatowym. Świetnie komponują się z brązowym paskiem oraz zegarkiem. Można też zestawić je z wieloma rodzajami i kolorami koszuli. Za każdym razem będą wyglądały modnie i efektownie. Należy jednak podkreślić, że brązowe oksfordy mogą być też noszone do casualowych stylizacji. W tej roli wypadają znacznie lepiej niż modele czarne. Można na przykład postawić na flanelowe spodnie oraz sweter. Będzie to znakomita, a jednocześnie bardzo wygodna, świąteczna stylizacja.

Oceń