Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dlaczego warto przejść na 5G?
n

Dlaczego warto przejść na 5G?

Jeszcze do niedawna 5G było jedynie ciekawostką. Dziś jest realną alternatywą dla dotychczasowych rozwiązań mobilnej transmisji danych. Sieć komórkowa piątej generacji przewyższa swoich poprzedników niemal pod każdym względem. Dlaczego powinieneś wybrać urządzenia dostosowane do technologii 5G? Przekonaj się!

Czym jest sieć 5G?

Technologia mobilna piątej generacji, w skrócie 5G, to najnowszy standard sieci komórkowej. Jej pojawienie się stworzyło zupełnie nowe możliwości dla firm i użytkowników. Na czym właściwie polega fenomen tego nowoczesnego rozwiązania?

Transmisja danych 5G zapewnia 100 razy większą prędkość od swojego poprzednika – 4G. Oznacza to szybsze przesyłanie, wyjątkowo niskie opóźnienia i większą przepustowość łącza. Sieć piątej generacji usprawnia nowoczesną produkcję i biznes, a także całkowicie zmienia codzienne wrażenia z korzystania z internetu.

Dzięki 5G pojawiło się wiele rozwiązań, które jeszcze do niedawna uznawano za niemożliwe do wdrożenia. W ciągu kilku ostatnich lat znacznie rozwinięto procesy automatyzacji przemysłu i wprowadzono na rynek zupełnie nowe usługi – od zaawansowanych gier w chmurze po inteligentne systemy ruchu drogowego. 

Wyższa prędkość pobierania

Technologia 5G nie tylko znacząco poprawia jakość połączenia sieciowego. Robi znacznie więcej – daje nowe możliwości i pozwala dostarczać przełomowe rozwiązania, które docierają do całego społeczeństwa. Sieć 5G zwiększa prędkość pobierania nawet 10-krotnie i drastycznie ogranicza opóźnienia, czyli czas odpowiedzi między urządzeniami. Sprawia to, że korzystanie z Internetu jest szybsze i bardziej komfortowe. 

Bezpieczeństwo

Technologia sieci bezprzewodowej 5G oferuje swoim użytkownikom wiele nowych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dodatkowa ochrona przed śledzeniem i podszywaniem się utrudnia cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do poufnych informacji. 

Zwiększona prędkość transmisji danych umożliwia śledzenie swoich urządzeń podłączonych do wewnętrznej sieci w czasie rzeczywistym. Dodatkowym wsparciem dla technologii 5G w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa są rozwiązania chmurowe, które umożliwiają zdalną kontrolę nad siecią z dowolnego miejsca na świecie. 

Co więcej, sieć piątej generacji szyfruje znacznie większą ilość danych niż jej poprzednicy. Ogranicza to ryzyko, że dostaną się one w niepowołane ręce. 5G pozwala również na skuteczniejsze monitorowanie sieci i szybsze wykrywanie potencjalnych zagrożeń.

5G i IoT – połączenie idealne

Wdrożenie sieci piątej generacji przyniesie wiele długofalowych korzyści firmom i zakładom przemysłowym. Technologia 5G pozwala m.in. na dokładne gromadzenie danych i pełną automatyzację wielu procesów. W obrębie jednej sieci może znaleźć się znacznie więcej urządzeń IoT, co umożliwia firmom usprawnienie działalności.

Dzięki 5G i IoT przedsiębiorstwa mogą bardziej polegać na wykorzystaniu robotów i sztucznej inteligencji przy wykonywaniu pracochłonnych zadań. Pojawia się także wiele nowych możliwości dla branży opieki zdrowotnej. Internet Rzeczy może zrewolucjonizować sposób diagnozowania i przeprowadzania operacji. Wraz z pojawieniem się automatycznych pojazdów i inteligentnych systemów miejskich 5G usprawni także procesy logistyczne w branży transportowej.

Technologia piątej generacji pomoże konsumentom zdalnie sterować większą liczbą urządzeń w warunkach, w których kluczowe znaczenie ma wysoka wydajność w czasie rzeczywistym. Może być to np. obsługa ciężkich maszyn w niebezpiecznych środowiskach. W ten sposób 5G i IoT nie tylko korzystnie wpłyną na efektywność pracy, ale także na bezpieczeństwo zasobów i – przede wszystkim – pracowników. 

Domowa sieć 5G

Dzięki błyskawicznej prędkości 5G domowy internet ewoluuje z przewodowej konfiguracji szerokopasmowej do sieci bezprzewodowej. Dla konsumentów oznacza to wyższe prędkości i możliwość podłączenia większej liczby urządzeń.

Technologia piątej generacji pozwoli zautomatyzować wszystkie podłączone urządzenia domowe (m.in. router), w tym systemy bezpieczeństwa, energię, oświetlenie i o wiele więcej.

Prędkość przesyłania danych, jaką rozwija sieć 5G, umożliwi Ci pobranie 2-godzinnego filmu w 3,6 sekundy!

Co wyróżnia sieć piątej generacji?

5G działa na tych samych częstotliwościach radiowych, których obecnie używa się w smartfonach, sieciach Wi-Fi i w komunikacji satelitarnej. Jednocześnie pozwala na znacznie więcej. Technologia ta umożliwia przede wszystkim łączenie wielu urządzeń w obrębie jednej sieci i zarządzanie nimi w czasie rzeczywistym. 

Unowocześnij swoją sieć domową lub firmową i zapewnij sobie wyższą prędkość oraz bezpieczeństwo. Balticad. Skontaktuj się z nami już dziś!

Zapraszamy także na nasz blog! Jest tu wiele interesujących artykułów m. in. o technologii 5G.

Oceń