Nie każdy wie o tym, że istotny wpływ na stężenie cukru we krwi wywiera prawidłowe żywienie – wybór odpowiednich produktów oraz sposób ich przygotowania jest niezwykle istotny. Współczesna medycyna potwierdza, że dieta jest najlepszym lekarstwem.
Co daje leczenie dietą?
Dzięki stosowaniu właściwej diety można osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała. Wskazane jest przy tym spożywanie pięciu posiłków dziennie o stałych porach dnia, przy czym ostatni z nich powinien być przyjmowany najpóźniej o godzinie 18. Dieta pozwala utrzymać stężenie glukozy we krwi w optymalnym dla danego pacjenta zakresie (ustala go lekarz indywidualnie dla każdego chorego). Spożywanie odpowiednich produktów wpływa pozytywnie również na osiągnięcie właściwego poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz utrzymania prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi.
Zasady prawidłowego żywienia stosowane w leczeniu cukrzycy
Przede wszystkim zaleca się ograniczenie spożycia cukru poprzez picie niesłodzonych napojów oraz zmniejszenie spożywania owoców (nie więcej, niż 200-300 g dziennie). Wskazane jest również zastępowanie produktów z mąki pszennej takimi, które zawierają mąkę razową i żytnią, kaszą gryczaną, owsianą, jęczmienną i ryżem brązowym. Należy unikać potraw smażonych i w panierce, ponieważ ich spożycie podnosi stężenie cukru, utrzymujące się nawet do pięciu godzin po posiłku. Produkty mączne powinny być spożywane z dużą ilością świeżych warzyw, co spowalnia wchłanianie glukozy. Zaleca się ograniczenie spożycia soli do jednej łyżeczki w ciągu dnia. Okazuje się, że bardzo korzystnie na obniżenie poziomu cukru we krwi wpływa także wysiłek fizyczny. Więcej na ten temat znaleźć można w artykule: „Cukrzyca a sporty walki„.
Co powinien zawierać jadłospis diabetyka?
W menu diabetyka powinny znaleźć się produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz z dużą zawartością błonnika. Jeżeli zachodzi potrzeba zmniejszenia masy ciała należy zastosować dietę z deficytem kalorycznym, tzn. taką, w której węglowodany dostarczają ogółem około 45% energii. Ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów, a przede wszystkim witaminy A oraz magnezu, które wpływają pozytywnie na wzrok. Witamina A znajduje się np. w marchwi, brokułach, dyni i kabaczkach, a magnez w pełnoziarnistych makaronach, kaszach, ciemnym pieczywie, kakao, siemieniu lnianym, soi i pestkach dyni. W menu diabetyka powinny znaleźć się również produkty zawierające chrom, który reguluje stężenie insuliny. Należą do nich brokuły, jęczmień, rabarbar i czerwone wino.
Pieczywo i produkty zbożowe
Diabetycy powinni unikać pieczywa pszennego, zawierającego miód, karmel oraz słód jęczmienny. Lekarze zalecają, aby spożywać chleb pełnoziarnisty, żytni, graham, razowy oraz kasze i płatki zbożowe, ale w ograniczonych ilościach. Dodatki do pieczywa nie powinny być tłuste, ani słodkie. Najlepiej przyjmować chude sery i wędliny, pasty z warzyw, jajka i ryby.
Mięso i tłuszcze
Należy unikać spożywania tłustej wieprzowiny, mięsa gęsi, kaczki oraz podrobów. W lodówce diabetyka powinna znaleźć się natomiast polędwica, mięso z indyka, kurczaka, czy królika oraz cielęcina. Warto ponadto ograniczyć spożycie masła i smalcu. Należy unikać tłuszczu palmowego i kokosowego, a do smarowania pieczywa stosować miękkie margaryny, najlepiej zawierające sterole roślinne. Do smażenia poleca się używać olej o wysokim punkcie dymienia (np. oliwę z oliwek, olej rzepakowy, ryżowy). Do sałatek i surówek najlepiej dodawać olej lniany, sojowy, słonecznikowy, winogronowy lub oliwę z oliwek.
Napoje
Należy unikać słodzonych napojów, słodkiego mleka oraz soków owocowych – zamiast nich warto wybierać herbaty zielone, czarne, czerwone i ziołowe, wody mineralne i soki warzywne, np. pomidorowy. Zaleca się wypijanie do dwóch litrów płynów dziennie i ograniczenie alkoholu. Lekarze dopuszczają spożycie ok. 0,33 l piwa lub 200 g wina albo 50 g wódki, najlepiej w trakcie posiłku. Więcej informacji o diecie diabetyka można znaleźć na stronie: zywieniemaznaczenie.pl.
Warto pamiętać, że dzięki stosowaniu prawidłowej diety można wydłużyć czas leczenia cukrzycy tabletkami lub obniżyć przyjmowaną dawkę insuliny.