Together Magazyn » Aktualności » Dachówka czy blachodachówka – 4 zasady wyboru
Profesjonalnie ułożona dachówka

Dachówka czy blachodachówka – 4 zasady wyboru

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to nie tylko dobranie koloru blachodachówki do elewacji. Pod uwagę należy brać kilka kwestii, które sprawiają, że część rozwiązań należy rozważyć a część znajdzie się całkowicie poza sferą Twoich zainteresowań. Ważne, aby dobór pokryć dachowych nie był wyłącznie przypadkowy.

Nie ma złych dachów, wystarczy znać się na dachówkach

Zarówno w przypadku powstawania nowych dachów, jak i przy odnawianiu już istniejących, sprawdzają się 4 wytyczne, które pozwolą dokonać optymalnego wyboru.

1. Kąt nachylenia dachu

Roboczo można przyjąć poniższy podział:

  • dach płaski – o kącie nachylenia poniżej 16º – pokrycia jednolite, co zwiększa ich szczelność na całej powierzchni. Należą do nich przede wszystkim:
  • blachodachówka
  • blacha trapezowa,

dach umiarkowanie nachylony – około 16-40º – cięższe pokrycia dachowe, do układania warstwami na zamek lub z innym mocowaniem. Wśród nich dachówki:

  • cementowe,
  • ceramiczne.

W przypadku dachów bardzo nachylonych, nawet do 90º stosuje się najlżejsze pokrycia dachowe, bitumiczne, co zmniejsza ryzyko ich osunięcia pod własnym ciężarem.

2. Kształt dachu

W rodzimej branży dekarskiej najczęściej spotykane dachy to wciąż modele dwuspadowe, bez licznych połaci oraz zróżnicowanych krzywizn. Sprawdzi się tutaj blachodachówka, która nie wymaga dodatkowego formowania oraz przycinania na klasycznych dachach, usprawnia montaż i jest prosta w mocowaniu.

Jeżeli na dachu występują elementy faliste, lukarny lub inne urozmaicenia, korzystniejsze będzie zastosowanie dachówek, które w postaci małych pojedynczych elementów można dostosować do indywidualnego kształtu połaci.

2. Solidność i stabilność więźby

Nowy dach ma zazwyczaj mocną konstrukcję już na etapie tworzenia lub istnieje możliwość wzmocnienia więźby przed położeniem poszycia i pracami wykończeniowymi. W przypadku istniejących już domów, więźba dachu może być natomiast zbyt słaba do położenia cięższych pokryć na dużych połaciach.

Materiały, które nie obciążą nadmiernie belek oraz krokwi to przede wszystkim blachodachówki oraz bitumy, natomiast gdy więźba jest mocna i wytrzymała, można rozważyć wybór dachówek ceramicznych, cementowych. Często istnieje również możliwość celowego wzmocnienia konstrukcji dachu.

Prace dekarskie
Prace dekarskie

3. Znaczenie otoczenia i warunków atmosferycznych

Rolę w doborze powinny odgrywać także warunki atmosferyczne oraz architektura krajobrazu. W środowisku wilgotnym i zanieczyszczonym niekorzystne może się okazać zastosowanie na dachu pokryć blaszanych ze względu na ryzyko korozji. Pobliże drzew to prawdopodobieństwo, że na dachu pojawią się mchy lub porosty. Tutaj sprawdzą się dachówki cementowe albo glazurowane ceramiczne.

Występowanie silnych porywów wiatru sprawia, że te dachówki będą odpowiednim zwieńczeniem dachu. Zmniejsza się ryzyko oderwania dużych powierzchni dachu, ponieważ pojedyncze elementy nie są ze sobą spojone. Tutaj również wybór nie może być przypadkowy, ponieważ od właściwej decyzji zależy komfort Twój i wszystkich domowników, a także Wasze bezpieczeństwo.

Więcej praktycznych informacji o tym jak i czym kryć dach znaleźć można na stronie dachybialystok.pl.

Solidna blachodachówka z fachowym montażem do kompletu

Prace na dachu wymagają wprawy oraz doświadczenia, dlatego wybierając fachowców od blachodachówki, dachówek i innych pokryć dachowych postaw na kompleksowe rozwiązania. Profesjonalny dekarz weźmie pod uwagę powyższe kryteria oraz inne czynniki i doradzi pokrycie dachowe najlepsze dla Twojego domu.

Oceń