Większość z nas w pewnym momencie zmuszona jest do korzystania z okularów bądź cieszących się coraz większą popularnością soczewek. Soczewki, bowiem gwarantują spory komfort w różnych sytuacjach. Bez problemu można w nich uprawiać sport, nie zaparowują na skutek zmiany temperatury otoczenia, można korzystać z nich w trakcie pracy przed komputerem, czy też podczas jazdy samochodem.

Zapewne jednak mało osób wie, że te niezwykle wydawałoby się proste urządzenia optyczne występują na rynku  w różnych odmianach. Wyróżniamy bowiem soczewki toryczne, multifokalne, a także będące tematem artykułu soczewki kontaktowe sferyczne. To jakie soczewki zastosujemy zależy od decyzji okulisty bądź optometrysty, który powinien na podstawie badania stwierdzić naszą wadę wzroku i na jej podstawie wybrać idealne dla nas soczewki.

Rodzaje soczewek

 • soczewki toryczne- cechują się powierzchnią sferyczną i są przeznaczone dla osób potrzebujących korekcji astygmatyzmu.
 • soczewki multifokalne- nazywane również soczewkami progresywnymi, pozwalają one na widzenie zarówno z daleka, jak i bliska. Stosuję się je w korekcji starowzroczności.
 • soczewki kontaktowe sferyczne- przeznaczone są one zarówno dla krótkowidzów, jak i dla dalekowidzów.

Soczewki sferyczne- niezbędne informacje

Soczewki kontaktowe sferyczne, jeśli chodzi o budowę przypominają wycinek kuli i pozwalają one na wierne odwzorowanie rzeczywistego obrazu, zapewniając przy tym odpowiednią ostrość, a także brak jakichkolwiek zniekształceń. Pomagają one widzieć osobom z wadą krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Spośród wszystkich dostępnych na rynku soczewek, to właśnie te kontaktowe sferyczne wykonuje się technologicznie w najłatwiejszy sposób, mają one też najdłuższy staż na rynku soczewek. Soczewki kontaktowe sferyczne posiadają trzy podstawowe i najważniejsze parametry, które powinniśmy sprawdzić przed ich zamówieniem:

 • moc sferyczna jest to podstawowy parametr soczewek, jest on oznaczany, jako PWR, natomiast podawany jest w dioptriach.
 • krzywizna soczewek, oznaczana, jako BC, parametr ten mówi nam o wewnętrznej  geometrii powierzchni soczewki, która jest w bezpośrednim kontakcie z rogówką oka.
 • średnica soczewki, oznaczana, jako DIA, ważne, aby ten parametr był wystarczająco duży w celu przykrycia rogówki oka przez soczewkę.

Rodzaje soczewek kontaktowych sferycznych

Soczewki kontaktowe sferyczne dzielą się ze względu na czas ich noszenia, dlatego wyróżniamy:

 • Soczewki jednodniowe
 • Soczewki dwutygodniowe
 • Soczewki miesięczne
 • Soczewki kwartalne
 • Soczewki roczne

Każda z tych soczewek może być wykorzystywana przez taki czas, na jaki wskazuje ich nazwa. Po tym czasie powinny one zostać wyrzucone. Istnieje jeszcze jeden rodzaj soczewek kontaktowych sferycznych, nazywany soczewkami całodobowymi, które można nosić zarówno w dzień, jak i w nocy, bez potrzeby ich zdejmowania, mogą być one wykorzystywane od kilku dni do miesiąca. Te soczewki w odróżnieniu od wspomnianych wyżej przenoszą więcej tlenu na rogówkę.

Zakładanie soczewek kontaktowych

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych sferycznych jest stosunkowo łatwym zadaniem, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Podczas zakładania należy mieć czyste i suche ręce, przed włożeniem ich do oka, należy sprawdzić, czy nie są uszkodzone, a następnie wkładamy je do oka opuszkiem palca wskazującego, a drugą dłonią przetrzymujemy powiekę i układamy soczewkę w oku.

Cena i zakup soczewek kontaktowych sferycznych

Soczewki kontaktowe sferyczne są soczewkami najtańszymi na rynku i można je kupić za stosunkową niewielką cenę, w zależności od tego, na jakie soczewki sferyczne się zdecydujemy. Należy pamiętać, że oprócz soczewek należy dokupić jeszcze płyn pielęgnacyjny, który pozwoli je zdezynfekować i umożliwi ich przechowywanie. Soczewki kontaktowe sferyczne, to elementy mające bezpośredni kontakt z naszym okiem, dlatego powinny być kupowane, jedynie w sprawdzonych salonach optycznych, które oferują jedynie oryginalne soczewki. Soczewki można zakupić również w internecie, ale należy pamiętać, aby sprawdzić, czy sklep ten oferuje oryginalne i wykonane w dobrej jakości soczewki.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany