Together Magazyn » Dom » Czym jest plafon? W jakim pomieszczeniu znajdzie zastosowanie?
obraz

Czym jest plafon? W jakim pomieszczeniu znajdzie zastosowanie?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp. Jednym z nich jest plafon. To niewielkie źródło światła wyróżnia się prostotą i nieograniczonym zastosowaniem. Specyficzna konstrukcja pozwala zaoszczędzić niemałą ilość miejsca w pomieszczeniu. Sprawdź, gdzie najlepiej sprawdzi się plafon!

Co to jest plafon?

Plafon to lampa, którą montuje się bezpośrednio do sufitu. Jest to główna cecha, która odróżnia ten rodzaj oświetlenia od klasycznych lamp wiszących. Najczęściej posiada klosz, który może być częściowy lub pełny. W większości przypadków całkowicie pokrywa żarówkę lub technologię LED i nie jest ona widoczna.

Plafony są optymalnym źródłem światła. Nie zajmują dużo przestrzeni i dobrze przylegają do sufitu. Zapewniają światło, które jest równomiernie rozprowadzone. Dociera w każdy kąt. Obecnie plafony sufitowe poza funkcją praktyczną, pełnią również funkcję dekoracyjną. Dostępne są w różnych, ciekawych stylach, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią dla siebie propozycję.

Gdzie sprawdzi się plafon?

Plafon sufitowy to lampa, która posiada tak naprawdę nieograniczone zastosowanie. Możesz umieścić ją wszędzie tam, gdzie chcesz. Ze względu na charakterystyczny montaż, dobrze sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o niskim suficie. Zastosowanie wówczas lampy wiszącej mogłoby przytłoczyć wnętrze, bowiem lampa byłaby ulokowana stosunkowo nisko. Najczęściej plafony spotyka się w łazienkach, kuchniach, przedpokojach i na korytarzach.

Tego rodzaju oświetlenie to dobra propozycja dla wszelkich pomieszczeń o niewielkim metrażu, niezależnie od ich funkcji. W takich pokojach liczy się tak naprawdę każdy metr kwadratowy, zatem zajmowanie cennej przestrzeni przez lampę wiszącą – nie jest najlepszym rozwiązaniem. Plafony prezentują się równie nowocześnie i ciekawie. Jeśli zależy Ci na modelu o niebanalnym stylu – koniecznie sprawdź ofertę marki Artera. Znajdziesz w niej nietypowe propozycje, takie jak np. Frame Wide Aside Black. Jeszcze mniej miejsca będzie zajmować plafon punktowy STICK. Koniecznie sprawdź te produkty!

Zalety plafonów LED

Znaczna część plafonów posiada wbudowaną technologię LED. To korzystne rozwiązanie pod wieloma względami. Diody LED pobierają mniej energii niż tradycyjne źródła światła, dzięki czemu są jednocześnie tańsze i bardziej ekologiczne. Charakteryzują się ponadto długą żywotnością – niektóre modele wytrzymują nawet do 100 000 godzin pracy! Jakość światła jest satysfakcjonująca, a dodatkowe funkcje – stanowią spore udogodnienie. Mowa tu np. o możliwości zmiany natężenia światła, czy też barwy oświetlenia.

Obecnie diody LED stanowią korzystne rozwiązanie pod wieloma względami. Warto zastanowić się nad wymianą tradycyjnych żarówek na technologię LED. Coraz częściej można spotkać się również z inteligentnym oświetleniem LED, które można kontrolować przy pomocy urządzeń mobilnych.

Oceń