Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Żarówki sterowane wi-fi? Teraz to możliwe!
żarówki sterowane wi-fi

Żarówki sterowane wi-fi? Teraz to możliwe!

Producenci nowoczesnego sprzętu RTV i AGD starają się, aby dostarczyć nam urządzenia łatwe i wygodne w użytkowaniu. Dzięki temu możemy sterować ich pracą nawet za pomocą smartfona lub tabletu przebywając poza domem – uruchomienie pralki lub piekarnika na odległość obecnie nie stanowi już większego problemu. Podobnie jest z oświetleniem.

Możliwość sterowania oświetleniem stosowanym w domach wielu osobom wydaje się być rozwiązaniem, z jakiego będziemy mogli korzystać dopiero w przyszłości. Tymczasem już teraz tego typu źródła światła zdobywają sobie niemałą popularność ze względu na wygodę użytkowania oraz łatwą obsługę. Wbrew pozorom nie jest to udogodnienie stosowane wyłącznie w tzw. inteligentnych domach – wystarczy odpowiedni zestaw żarówek oraz urządzeń pozwalających na modyfikowanie ustawień oświetlenia, aby bez zmiany instalacji dostosować moc żarówek, a nawet kolor emitowanego przez nie światła do aktualnych potrzeb.

Jak działa inteligentne oświetlenie?

Sterowanie oświetleniem za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne jest możliwe bez jakiejkolwiek ingerencji w instalację elektryczną. Jedyne czego potrzeba to odpowiedni zestaw, na który składają się żarówki, mostek, router oraz wspomniane już oprogramowanie instalowane na smartfonie lub tablecie. Tego typu rozwiązania oferuje m. in. firma Philips Lighting. Zależnie od wybranego zestawu możliwe jest podłączenie nawet do 50 żarówek, jakie zamontować można w lampach głównych pomieszczeń, lampkach biurkowych, kinkietach, a nawet podłączyć do systemu taśmy LED. Specjalna aplikacja umożliwia za pośrednictwem Internetu zmianę temperatury barwowej białego światła, jego natężenia, a nawet koloru bez konieczności kupowania dodatkowych ściemniaczy. Dołączone do zestawu specjalne żarówki można zamontować w tradycyjnych oprawach, dzięki czemu inteligentne oświetlenie dostępne jest dla każdego.

Zmieniaj światło jednym dotknięciem

Temperatura barwowa światła oraz jego natężenie wpływają na nasze samopoczucie. Ponieważ chłodne białe światło pobudza do działania i dodaje energii, warto montować je w miejscu pracy, np. do oświetlenia blatu biurka. Ciepłe światło z kolei sprzyja wyciszeniu  i relaksowi, dlatego będzie dobrym wyborem do sypialni. Oczywiście w naszych mieszkaniach jest wiele miejsc, gdzie nie tylko chcemy się skupić na pracy, ale też wyciszyć. Przykładem może być pokój dzienny, który nierzadko pełni również funkcję gabinetu. Zastosowanie odpowiednich żarówek oraz możliwość zmiany barwy temperaturowej światła sprawia, że w łatwy sposób dostosujemy oświetlenie do naszej aktywności w ciągu dnia. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się również w sypialni – w ten sposób rankiem łatwiej będzie nam się obudzić, zaś wieczorem zrelaksować przed snem. Warto wiedzieć, że inteligentne oświetlenie daje znacznie więcej możliwości. Zastosowanie odpowiednich źródeł światła pozwala na stworzenie odpowiedniego nastroju podczas wspólnie spędzanych z bliskimi chwil. Z pomocą wspomnianego już systemu Philips HUE łatwo zmodyfikujemy kolor światła, ale możemy też zdecydować, że będzie się ono zmieniało dostosowując do muzyki, wspólnie oglądanego filmu lub przeglądanych na ekranie telewizora zdjęć.

Oszczędnie i bezpiecznie

Zastosowanie inteligentnego oświetlenia w domu jest korzystne nie tylko ze względu na wygodę użytkowania, ale również z powodu oszczędności. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii LED, która charakteryzuje się znacznie niższym zużyciem energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Tego typu źródła światła pracują też dłużej i są całkowicie bezpieczne, ponieważ nie zawierają żadnych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Możliwość sterowania za pomocą połączenia internetowego oświetleniem w domu sprawia, że pod naszą nieobecność rozświetlimy dom zniechęcając złodziei do włamania, co sprawdzi się zwłaszcza podczas dłuższych wyjazdów. Inteligentne oświetlenie nie tylko przekłada się na obniżenie rachunków za energię elektryczną, ale też zapewnia wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. A ponieważ można je stosować nawet w tradycyjnych instalacjach, warto zastanowić się nad jego montażem w domu.

Oceń