Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Płaskownik stalowy – jakie jest jego zastosowanie? Poznaj jego nieograniczone możliwości
robotnik w magazynie z płaskownikami

Płaskownik stalowy – jakie jest jego zastosowanie? Poznaj jego nieograniczone możliwości

Płaskownik stalowy to pręt płaski, który produkuje się na bazie wyrobu odlewanego staliwnego, będącego połączeniem żelaza, węgla do ok. 4,3% C i innych pierwiastków w śladowych ilościach. Po odpowiedniej przeróbce plastycznej doskonale nadaje się do zastosowań w budownictwie i wszelkiego rodzaju konstrukcjach połączeniowych. Jakie warianty płaskowników stalowych są dostępne? Poznajmy razem nieograniczone możliwości tego wyrobu!

Asortyment płaskowników stalowych

Jednym z najpowszechniej wykorzystywanych w budownictwie oraz w dziedzinie budowy maszyn wyrobów hutniczych są płaskowniki stalowe. Wymiary tych prostych półproduktów mogą być zróżnicowane i zależą od konkretnego zastosowania. W tym przypadku istotne są takie cechy gabarytowe, jak: długość, szerokość oraz grubość. Nie bez znaczenia jest również sposób ich ukształtowania na drodze przeróbki plastycznej.

Płaskowniki zimnowalcowane uzyskiwane są poprzez przeprowadzenie pręta płaskiego przez otwór o mniejszej średnicy niż surowiec wsadowy, dzięki czemu można uzyskać małe grubości tego produktu (przykładem może być płaskownik 25×2). 

W ten sposób uzyskiwana jest mniejsza grubość oraz większa długość. Właściwości mechaniczne znacznie polepszają się dzięki umocnieniu struktury dyslokacyjnej. Ich powierzchnia jest gładka i równa. 

Płaskowniki gorącowalcowane są z kolei dużo tańsze w wykonaniu, cechują się uniwersalnym zastosowaniem, choć mają mniejszą wytrzymałość doraźną oraz widoczne zgorzeliny na zaciemnionej powierzchni, co jest szczególnie widoczne na większych wyrobach płaskich (przykładem może być płaskownik 30×3).

Zastosowanie płaskowników stalowych

Płaskownik stalowy w postaci płaskiego fragmentu stopu żelaza z węglem po przeróbce plastycznej wykonuje się w różnych gatunkach, w zależności od przeznaczenia. 

Mogą one być wykorzystywane w wielu branżach, m.in.:

  • maszynoznawstwie, gdzie są wykorzystywane do produkcji maszyn i urządzeń (zastosowanie mają tutaj bardzo często płaskowniki 30×3 oraz płaskowniki 25×2),
  • budownictwie – jako płaskowniki stalowe wykorzystywane do budowy konstrukcji stalowych, takich jak mosty, wieże, budynki i inne obiekty,
  • transporcie, gdzie płaskowniki stalowe są wykorzystywane do produkcji pojazdów, takich jak samochody, pociągi i samoloty,
  • inżynierii – tutaj płaskowniki stalowe są wykorzystywane do produkcji elementów konstrukcyjnych, takich jak dźwigary i belki.

Szczególnie istotną branżą jest przemysł chemiczny, petrochemiczny, spożywczy oraz elektroniczny. W tych dziedzinach wymagane jest zachowanie szczególnie wysokich właściwości antykorozyjnych oraz odpornościowych na trudne warunki kwasowe płaskowników stalowych. Wymiary muszą być dopasowane do konkretnych zastosowań. 

Bardzo często konieczna jest galwanizacja oraz kąpiel w specjalnych złożach fluidalnych. Płaskowniki stalowe są wytrzymałe, trwałe i łatwe w obróbce. Można je w łatwy sposób spawać i obrabiać na drodze obróbki mechanicznej. Dzięki temu płaskowniki stalowe są uniwersalnym materiałem, który można wykorzystać w wielu różnych zastosowaniach. Więcej informacji o płaskownikach stalowych można znaleźć na stronie https://moris.eu/pl/stal/plaskowniki/c/FLAT.

Zastosowanie smukłych płaskowników stalowych

W przemyśle elektrycznym, elektronicznym oraz w dziedzinie budowy maszyn dość popularne jest zastosowanie smukłych płaskowników stalowych 25×2 oraz płaskowników stalowych 30×3. Nie są one tak powszechnie stosowane w masywnych konstrukcjach bazujących na wyrobach hutniczych, jednak często wykorzystywane w przemyśle precyzyjnym, m.in. w elektronice, robotyce oraz automatyce. 

Bardzo powszechne jest zastosowanie płaskowników stalowych z wywierconymi na wymiar otworami. Wspomniane wyroby sprawdzą się we wszelkiego rodzaju precyzyjnych pracach montażowych, a zakres ich zastosowania zależy tylko i wyłącznie od koncepcji projektanta. Płaski i smukły element hutniczy jest doskonały rozwiązaniem do łączenia wielu części maszyn. Po odpowiedniej obróbce plastycznej oraz cieplno-chemicznej może posłużyć na długie lata.

5/5 – (2 głosów)