Dopóki jesteśmy młodzi, niezbyt przejmujemy się stanem naszych kości. Wiemy co prawda, że osobom starszym dokuczają problemy ze strony układu kostnego, słyszeliśmy też o osteoporozie. Problem wydaje się jednak odległy i choć zbliżamy się coraz bardziej do 50 roku życia, nasza czujność może być dalej uśpiona. A to dlatego, że osteoporoza długo nie daje o sobie znać. Jak więc ją rozpoznać?
Czy osteoporoza boli?
I tak, i nie. Wszytko zależny od tego, w którym momencie choroby jesteśmy. Na początku warto jednak wyjaśnić, czym jest osteoporoza. To choroba, która polega na zredukowaniu masy kości w stosunku do jej norm dla wieku i płci. Oznacza to w praktyce większą podatność na różne urazy i złamania. Szacuje się, że zapada na nią 22 procent kobiet i 6 procent mężczyzn po 50 roku życia. Nie pojawia się ona jednak z dnia na dzień. Wręcz przeciwnie. Potrafi rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Nie towarzyszy jej też żaden ból. Dopiero liczne urazy i złamania skłaniają chorą osobę do kontaktu z lekarzem. Diagnoza osteoporozy bywa wówczas szokiem.
Ból, choć nieprzyjemny, bywa znakiem ostrzegawczym. Wiemy, że powinniśmy udać się do lekarza, i zadbać o swoje zdrowie. Niestety, osteoporoza nie daje nam możliwości wczesnego rozpoznania choroby. Jeśli odczuwamy ból, wynika on ze złamań, drażnienia receptorów bólowych na skutek powstałych już urazów lub tzw. zespołu przeciążeniowego. Można więc powiedzieć, że choroba w zaawansowanym stadium boli. Ból jest jednak objawem wtórnym.
Jak ustrzec się osteoporozy?
Osteoporoza może być skutkiem ubocznym zaburzeń endokrynologicznych, może wynikać również ze stosowania określonych leków, np. sterydów. W większości przypadków jej główną przyczyną jest jednak brak odpowiedniej ilości wapnia w diecie. To właśnie ten pierwiastek stanowi główny budulec kości. Powinien być on regularnie organizmowi dostarczany. Niestety, wiele osób nie zastanawia się, czy ich dieta zawiera odpowiednią ilość wapnia. Poza tym pewne substancje, jak alkohol czy kawa, mogą wypłukiwać wapń z ciała. W efekcie czego z roku na rok następuje spadek masy kostnej, który długo nie zostanie zauważony.
Zamiast czekać na moment rozkwitu choroby, lepiej jest postawić na profilaktykę. Przede wszystkim warto skupić się na zmianie diety. Najlepiej, by była ona bogata w mleko i nabiał. Oprócz tego, wapń znaleźć można w wielu warzywach (m.in. kapusta, kalafior, brokuły, pomidor), tłustych rybach morskich (np. szprotka, łosoś, sardynki), jajkach, roślinach strączkowych (m.in. soczewica i fasola), a także w nasionach, orzechach czy migdałach. Można również rozważyć opcję suplementacji i sięgnąć po polecany produkt Calperos. Preparat zawiera węglan wapnia, który jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm. Więcej informacji znaleźć można na https://calperos.pl
Obok diety, bardzo ważna jest też regularna aktywność fizyczna. Dzięki niej kości szybciej zwiększają swoją gęstość, są także bardziej elastyczne. Najlepiej jest ją połączyć z przebywaniem na świeżym powietrzu oraz kąpielami słonecznymi, dzięki którym organizm produkuje witaminę D, która z kolei zwiększa wchłanialność wapnia. Dobrze także zrezygnować z używek: rzucić palenie, ograniczyć spożycie alkoholu i kawy.
Nie daj się osteoporozie
Z osteoporozą nie ma żartów. Jest ona uważana za chorobę cywilizacyjną, bo dotyka dużą grupę społeczeństwa. Choć statystycznie są na nią bardziej narażone osoby po 50 roku życia, może ona stać się problemem także osób młodszych. Warto mieć na uwadze jak podstępnie potrafi rozwijać się osteoporoza. Niestety, często nasze nawyki bywają w tym pomocne. Siedzący tryb życia, palenie papierosów, sięganie po fast-food’y zamiast zbilansowanych posiłków… Jest wiele rzeczy, które po prostu wypada zmienić. Niezależnie od wieku, warto postawić na zdrowy tryb życia, dietę bogatą w wapń, dużą ilość ruchu. Będzie to miało wpływ nie tylko na nasz układ kostny, ale również ogólne samopoczucie, wydajność całego organizmu, a nawet na wygląd. Więcej o sposobach przeciwdziałania osteoporozie można przeczytać na: https://calperos.pl/profilaktyka.