Każda choroba to obciążenie dla organizmu, żeby mu pomóc trzeba wspierać go nie tylko odpowiednim leczeniem farmakologicznym czy z zewnątrz prawidłowymi dobranymi lekami, kosmetykami, ważna jest także dieta. Niektóre pokarmy mogą zwiększać objawy danej choroby, niektóre pomagać w ich zwalczaniu. W przypadku łuszczycy również konieczne jest zorientowanie się, które produkty spożywcze okażą się pomocne, a które szkodliwe dla pacjenta.
Jak układać dietę w przypadku wystąpienia łuszczycy?
Pacjenci zmagający się z łuszczycą są w stanie wyodrębnić te grupy pokarmów, które pogarszają stan ich zdrowia. Ułożenie jadłospisu według ogólnie przyjętego schematu, przygotowanego dla osób z tą przypadłością, może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Jednocześnie warto wypróbować na sobie, czy rzeczywiście wszystkie te składniki są pomocne, czy może niektóre się nie sprawdzają. Do każdej takiej diety należy podejść indywidualnie, w ten sposób można osiągnąć większą szansę na wystąpienie stanu uśpienia choroby i jej uciążliwych objawów skórnych.
Dieta w łuszczycy- na co się decydować podczas przygotowania codziennych posiłków?
Najlepszym sposobem na polepszenie stanu zdrowia jest wprowadzenie do zbilansowanej diety zdrowych tłuszczy, najważniejsze z nich to kwasy Omega 3,6,9. Szczególnie ważne w tym zestawieniu jest Omega 3, które można odszukać w tłustych rybach, oleju lnianym, orzechach włoskich czy migdałach. W zmniejszeniu stanu zapalnego występujące w organizmie pomagają także świeże warzywa i owoce, mają one bowiem antyoksydanty, tak ważne w oczyszczaniu. Wiele osób stawia także na pełnoziarniste produkty, między innymi kasze, makarony, pieczywo czy ryż. Duża zawartość błonnika w diecie działa pozytywnie na układ pokarmowy, a co za tym idzie także na odpornościowy, składnik jest niezbędny, gdy trzeba zatroszczyć się o dobry stan jelit. W okresie jesiennym i zimowym, gdy nie ma możliwości odpowiedniego nasłoneczniania ciała, trzeba suplementować także witaminę D, koniecznie w takiej formie, która okaże się dla organizmu dobrze przyswajalna.
Co nie powinno znaleźć się na talerzu?
Ograniczenie węglowodanów prostych nie jest jedynym punktem, który warto sprowadzić do swojego codziennego życia. Z takiej listy zakazanych składników diety trzeba doliczyć oprócz czekolady, ciastek czy cukierków, także alkoholu, używek, kawy czy silnej herbaty, owoców cytrusowych, serów żółtych i pleśniowych, wszystkich tych produktów, które zostały przygotowane z dodatkiem konserwantów, barwników. W diecie chorego nie mogą znaleźć się składniki ciężkie, obciążające układ pokarmowy. Warto jeść posiłki regularnie, nie przejadać się, higiena spożywania codziennych dań również jest ważna i może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjenta. W takiej diecie nie powinno też być tłuszczy trans, wszystkich tych składników, które zapychają jelita i naczynia krwionośne. Tłuszcze warto pozyskiwać nie tylko z mięsa, ale przede wszystkim z roślin, z nasion, orzechów. Nie można zapominać też o codziennej dawce czystej, mineralnej wody do posiłków.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.centrumluszczycy.pl/