Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Czajnik na gaz czy elektryczny – co się bardziej opłaca?
czajnikelektryczny

Czajnik na gaz czy elektryczny – co się bardziej opłaca?

Czajnik to urządzenie, które znajduje się w każdym domu. Zimą nic tak nie rozgrzewa, jak gorąca herbata. Do jej przygotowania można wykorzystać czajnik na gaz lub elektryczny. To drugie rozwiązanie wydaje się bardziej nowoczesne, jednocześnie coraz więcej osób powraca do tradycyjnych czajników na gaz. Jaki wybór okaże się zatem lepszy? Podpowiadamy, co wybrać: czajnik na gaz czy elektryczny.

Wady i zalety czajników elektrycznych

Pierwszy czajnik elektryczny powstał w 1891 roku! Nie jest to zatem tak nowe urządzenie, jak mogłoby się wydawać. Przez lata zmienił nieco swój wygląd, jak również funkcjonalność. Współczesne czajniki wyposażone są w szereg udogodnień, jak chociażby funkcję automatycznego wyłączenia po zagotowaniu wody czy regulację temperatury. Dostępne są także czajniki na Wi-Fi, którymi można zarządzać z poziomu urządzenia mobilnego. Dzięki temu nastawisz wodę na herbatę wracając ze spaceru. Równie często wyposaża się je w opcje podświetlenia, choć nie spełnia ona praktycznej funkcji, to może wpływać na jego estetykę.

Cena czajników elektrycznych jest zróżnicowana. Najprostsze modele można nabyć już od 70 złotych, choć średnia cena wynosi zazwyczaj ok. 100 złotych. Im większa pojemność czy ilość dodatkowych funkcji, tym cena będzie wyższa. W sklepach znaleźć można czajniki, których koszt sięga nawet 250 złotych. Standardowa pojemność to ok. 1,2 litra. 

Ich niepodważalna zaleta to wygoda użytkowania. Wystarczy wlać do nich wodę i włączyć. Nie trzeba czekać aż woda się zagotuje. Czajnik wyłączy się automatycznie. Główną wadę stanowią zaś wyższe koszty użytkowania, związane ze zużyciem energii elektrycznej.

czajnikelektryczny

Wady i zalety czajników na gaz

Czajniki na gaz powróciły kilka lat temu w wielkim stylu i odnowionej wersji. Mowa głównie o ich designie, który nawiązują estetyką do stylistyki retro. Pastelowe odcienie, drewniana rączka – to połączenie stało się prawdziwym hitem. Dostępne są także czajniki na gaz wyglądające znaczenie bardziej nowocześnie, zarówno w wykończeniu matowym, jak również z połyskiem. Jakie są wady i zalety takiego wyboru? Czy warto zdecydować się na czajnik gazowy, gdy wyboru są czajniki elektryczne?

Z pewnością na uwagę w przypadku czajników na gaz zasługuje ich pojemność. Sprzęty tego typu mają pojemność nawet do 3 litrów. To zatem wygodne rozwiązanie, gdy potrzebujesz przygotować herbatę lub kawę dla gości. Ich zaletą jest również niska cena. Czajnik na gaz można nabyć już za 40-50 złotych. Najdroższe modele to koszt ok. 120 złotych. 

A jakie są wady czajników na gaz? Będzie to głównie fakt, że trzeba pilnować procesu podgrzewania wody. Co więcej dźwięk, który wydają, aby oznajmić, że woda już się zagotowała, jest bardzo głośny i zazwyczaj nieprzyjemny.

Czajnik na gaz czy elektryczny? – Porównanie kosztów podgrzania wody

Jeśli podczas wyboru czajnika kierujesz się kosztami użytkowania, warto sprawdzić koszt podgrzania wody w każdym z tych sprzętów. Ile wynosi w przypadku czajnika elektrycznego? Szacunki pokazują, że będą to mniej więcej 4 grosze za zagotowanie 0,5 litra wody. Zagotowanie tej samej ilości wody w czajniku na gaz będzie zaś kosztować ok 1,4 gr. Jak zatem widać korzystanie z czajnika na gaz okaże się nawet 4-krotnie tańsze. W dłuższej perspektywie ta różnica może mieć spore znaczenie, szczególnie jeśli należysz do osób, które nie lubią przepłacać za ten sam efekt.

Oceń