Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Materace w Opolu – czy rozmiar 160×200 będzie odpowiedni dla pary?
materace-opole

Materace w Opolu – czy rozmiar 160×200 będzie odpowiedni dla pary?

Do czynników, które wpływają na komfort i wygodę podczas snu, zaliczyć można takie aspekty, jak: rodzaj wypełnienia, poziom twardości oraz wymiary materaca. Powierzchnia do spania musi być odpowiednio duża, aby podczas snu możliwe były swobodne zmiany pozycji oraz wyprostowanie całej sylwetki. Czy rozmiar 160×200 będzie odpowiedni dla pary?

Jak powinno się dobierać rozmiar materaca? 

Minimalna szerokość materaca dla jednej osoby dorosłej to 70 cm — jest to najmniejszy wymiar, na jaki możemy sobie pozwolić, aby komfortowo spać. W przypadku łóżek dwuosobowych musimy pomnożyć tę wartość oczywiście przez dwa. Zatem minimalna szerokość powierzchni do spania dla pary będzie wynosiła 140 cm

Długość materaca dobieramy oczywiście na podstawie wzrostu. W przypadku pary bierzemy pod uwagę wyższego partnera i do niego dopasowujemy wymiary materaca. Optymalna długość powierzchni do spania powinna być o ok. 15-20 cm większa niż wzrost. Nad głową i pod stopami powinniśmy mieć mniej więcej po 10 cm wolnej przestrzeni. Mężczyźni są zazwyczaj wyżsi od kobiet, a ich średnia wzrostu w Polsce wynosi dokładnie 177,3 cm. Oznacza to, że dla mężczyzny o średnim wzroście odpowiednim materacem będzie już taki o długości ok. 195 cm. 

Oczywiście materacy o takim wymiarze raczej się nie produkuje. Standardową długością jest 200 cm i będzie ona odpowiednia dla osób o wzroście do 185 cm. 

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można śmiało stwierdzić, że materac 160×200 będzie optymalnym wymiarem dla większości par (zgodnie z danymi statystycznymi dotyczącymi średniego wzrostu mężczyzn w Polsce). Warto wspomnieć, że jest to najczęściej wybierany przez pary wymiar. W przypadku gdy wzrost użytkowników jest większy niż 185 cm, warto pomyśleć o materacu na specjalne zamówienie. 

jak-powinno-sie-dobierac-rozmiar-materaca
Materac skrojony na miarę

Materace 160×200 w Opolu — przykłady 

Producent materacy Hilding Anders, który sprzedaje swoje produkty w sklepach stacjonarnych m.in. na terenie Opola, posiada szeroką ofertę materacy idealnych dla par. Przykładem takiego produktu jest hybrydowy materac Hilding Dance. Zbudowany jest na bazie 7-strefowego systemu sprężyn Pocket Plus, dzięki czemu charakteryzuje się dużą elastycznością punktową. Ta cecha jest szczególnie ważna, gdy wybieramy materac do łóżka dwuosobowego. Dzięki niej nie będą budziły nas ruchy partnera śpiącego po drugiej stronie. Innymi przykładami materacy dedykowanych szczególnie parom są: Hilding FlamencoHilding Makarena oraz Hilding Lambada

Poziom twardości materaca dla pary 

Poziom twardości powierzchni do spania dobiera się na podstawie masy ciała — im jest ona wyższa, tym twardszy powinien być materacTwardy materac 160×200 będzie odpowiedni dla par, których waga jest wyższa niż 80 kg. Dla par o mniejszej wadze polecane są materace oznaczone symbolem H2 lub H1, czyli średnie i miękkie. 

Oczywiście nie zawsze obie osoby mają podobną wagę. Co zrobić w takiej sytuacji? Producent materacy Hilding zadbał również o tę kwestię i wprowadził do swojej oferty produkty przeznaczone właśnie dla par z dużą różnicą wagową. Takim materacem jest np. Hilding Melody. Jest to produkt z wypełnieniem lateksowym, dlatego doskonale sprawdzi się również w przypadku osób ze schorzeniami kręgosłupa oraz w przypadku alergików (lateks to materiał antybakteryjny i przeciwgrzybiczny). 

Produkty marki Hilding możesz także zakupić w sklepach internetowych, jednak zdecydowanie warto udać się do stacjonarnego salonu na terenie Opola i na miejscu przetestować wybrane modele oraz zapytać o radę ekspertów. 

Oceń