Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Co trzeba zrobić, aby otrzymać paten żeglarski?
Obraz

Co trzeba zrobić, aby otrzymać paten żeglarski?

Żeglowanie daje ogromną satysfakcję. Coraz więcej osób dostrzega to, że dzięki temu można spędzić wspaniałe chwile, przy okazji niesamowicie się relaksując. Aby móc samodzielnie żeglować po wodnych akwenach, potrzebny będzie odpowiedni patent żeglarski. Co trzeba zrobić, aby otrzymać paten żeglarski? Warto się tego dowiedzieć, jeżeli ktoś chciałby poprowadzić jednostki pływające.

Zaczynamy od zera

Można powiedzieć, że niektórzy wraz „z mlekiem matki” wysysają zdolności do żeglowania. Dzieci uczą się od swoich rodziców żeglowania po wodach, aby móc w przyszłości samodzielnie żeglować po wodnych akwenach. Niektórzy nie mają tak łatwo i muszą wszystkiego uczyć się od podstaw samodzielne.

Niezależnie od tego, czy umiejętności do żeglowania przekazywane są przez rodziców, czy też nie — każda osoba musi zapisać się na odpowiednie szkolenie, dzięki czemu będzie mogła zdobyć poszczególne patenty żeglarskie. Patent żeglarski na Mazurach można zdobyć w specjalnych szkołach lub też podczas obozów żeglarskich, jakie organizowane są przez biura podróży pod okiem specjalnej kadry, posiadającej odpowiednie umiejętności.

Rodzaje patentów żeglarskich

Do wyboru są trzy rodzaje patentów żeglarskich. Pierwszy to żeglarz jachtowy. Aby go zdobyć, należy mieć ukończone 14 lat oraz zdać egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności.

Posiadanie takiego patentu uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie 2 Mm od brzegu, w porze dziennej. Drugi patent to jachtowy sternik morski. Należy mieć ukończone 18 lat i odbyć co najmniej 2 rejsy morskie w łącznym czasie co najmniej 200 godzin, aby móc podejść do zdobywania tego patentu.

Obowiązkowy jest egzamin z odpowiedniej wiedzy, dzięki czemu będzie można ocenić, czy ktoś jest w stanie zdobyć ten patent. Kolejny w hierarchii jest kapitan jachtowy. Aby go zdobyć, należy posiadać patent jachtowego sternika morskiego. Poza tym trzeba odbyć co najmniej sześć rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi. Nie są to jedyne wymagania.

Nauka na patent żeglarski

Nigdy nie zdobędziemy wiedzy w jeden wieczór. Z tym trzeba się liczyć. Na to, aby zdobyć patent żeglarski na Mazurach, trzeba poświęcić nieco więcej czasu. W szczególności, jeżeli jest mowa o kapitanie jachtowym. Zresztą widać, jakie są minimalne wymogi.

Najłatwiej zdobyć żeglarza jachtowego. Wielu młodych ludzi decyduje się na to, aby zdobyć taki patent podczas obozu żeglarskiego. Jest to jedna z najlepszych propozycji. Podczas obozu można nauczyć się nowych umiejętności, przebywać wśród rówieśników, a na koniec można zdobyć patent żeglarski na Mazurach.

W przyszłości będzie można pomyśleć o kolejnych poziomach wiedzy. O kolejnych patentach żeglarskich. Jest to nie lada sprawa, która pozwoli zdobywać nowe umiejętności. Żeglarstwo to wspaniały sport, który przyniesie mnóstwo korzyści i możliwości. Nie ma się co zastanawiać, tylko warto je odkryć, dopóki jest ochota.

Oceń