Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Rolety rzymskie — elegancja i nowoczesność w salonie i sypialni

Rolety rzymskie — elegancja i nowoczesność w salonie i sypialni

Tradycyjna koncepcja zasłon i firan to dla wielu inwestorów rzecz kojarząca się z dekoracjami rodem z ubiegłego wieku. Coraz częściej w nowych domach i podczas remontów starych, okna uwalniane są od jakichkolwiek osłon, dzięki czemu wnętrza zyskują więcej światła i optycznie się powiększają. Nie zawsze jednak całkowita rezygnacja z możliwości zaciemnienia pomieszczenia to najlepsza możliwa droga. Które z rozwiązań pośrednich warto rozważyć w nowoczesnym wnętrzu?

Najczęściej pierwszym wyborem w sytuacjach, gdy domownicy skarżą się na brak intymności w mieszkaniu, są rolety. Największą popularnością cieszą się modele klasyczne, jednokolorowe — wolnowiszące lub montowane w kasecie i z prowadnicami — a także te zbudowane z zastosowaniem systemu dzień i noc. Nie każdemu jednak pasują ich widoczne części montażowe, nierzadko częściowo zakrywające ramę okienną. Choć modele chowane w kasecie można kolorystycznie dopasować do otoczenia, to dla uzyskania najlepszych walorów estetycznych warto poszukać wśród tych montowanych przed wnęką okienną.

Rolety rzymskie w salonie

Do obszernego salonu i towarzyszącego mu aneksu kuchennego, a także do niektórych sypialni, idealnie nadają się rolety rzymskie. Mają właściwości zaciemniające, a ich mechanizm jest zazwyczaj oparty o samohamujące, klasyczne rozwiązanie koralikowe. Obsługa ręczna jest bardzo prosta, a większość producentów – w tym specjalizująca się w ich produkcji firma karnix.pl – dba o jakość spasowania użytych podczas produkcji elementów. Dzięki temu raz powieszoną roletę można bezawaryjnie użytkować przez wiele lat.

Sposoby montażu rolet rzymskich

Już na etapie zakupu należy wybrać typ mocowania, jakim będzie dysponowała roleta. Decydować można wśród trzech opcji montażu: do ramy okiennej, ściany oraz sufitu. Umieszczenie tkaniny i mechanizmu na płaszczyźnie okna jest bezinwazyjne, natomiast pozostałe alternatywy wymagają użycia wiertarki i kołków montażowych. W niektórych przypadkach opłaca się ponieść ten trud, ponieważ pełne zakrycie otworu okna daje zupełnie inny efekt wizualny, niż w przypadku rolety umieszczonej na ramie. Jeśli parapet nie jest ostoją minimalizmu, to w ten sposób bardzo łatwo ukryć panujący na nim chaos. Największą zaletą rolet rzymskich jest ich estetyka. Sięgając po współczesne plisy i żaluzje, można nadać wnętrzu nowoczesny charakter. Wybierając rolety rzymskie — trafiamy do krainy szyku i elegancji. Unikalną cechą takiego rozwiązania jest fakt, że jest ono w stanie dopasować się niemal do każdego wnętrza, w niektórych przypadkach nawet tego urządzonego w stylu industrialnym, jeśli zachodzi konieczność jego zaciemnienia. W typowym zastosowaniu roleta zmiękcza przestrzeń pomieszczenia, nadaje jej atrybutów przytulności i ciepła, a przy tym odgrywa rolę praktyczną. Wybór takiego rozwiązania może być zatem podyktowany zarówno kwestiami związanymi z estetyką, jak i rozsądkiem. Po więcej informacji na ten temat warto udać się do artykułu: „Rolety rzymskie — odkryj rolety w nowej wersji”.

Przed zakupem dobrze jest też przejrzeć aranżacje dostępne w internecie i bezpośrednio na stronach producenta. Taka inspiracja może dać świeże spojrzenie przede wszystkim na kolorystykę oraz dobór odpowiedniej tkaniny.

5/5 – (1 głosów)