Karty paliwowe stają się coraz popularniejszą metodą rozliczania faktur za paliwo i inne opłaty drogowe. To niezwykle wygodne rozwiązanie, szczególnie dla właścicieli małych i średnich firm, oraz klientów biznesowych. Najczęściej zadawane pytania dotyczą tego, czym jest karta paliwowa, jak otrzymać kartę paliwową i jakie korzyści płyną z posiadania takiej karty. W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Czym jest karta paliwowa?
Karta paliwowa z wyglądu i sposobu użytkowania przypomina standardową magnetyczną kartę kredytową. To nic innego jak narzędzie telematyczne, które umożliwia bezgotówkowe opłaty za paliwo, opłaty drogowe i inne usługi świadczone przez koncern, który wydał kartę. Karty paliwowe przeznaczone są zarówno dla użytkowników samochodów ciężarowych, jak i osobowych.
W zależności od umowy, karta paliwowa może występować w formie imiennej (wcześniej podawane jest imię i nazwisko kierowcy korzystającego z karty), lub przypisuje się ją do numeru rejestracyjnego samochodu – wówczas korzystać z niej może każdy użytkownik pojazdu o danym numerze rejestracyjnym. Istnieją jeszcze karty paliwowe w formie „na okaziciela”, co oznacza, że mogą z nich korzystać wszyscy pracownicy firm transportowych.
Jak otrzymuje się karty paliwowe?
Karty paliwowe najczęściej wykorzystywane są przez firmy świadczące wynajem długoterminowy pojazdów. Wówczas klient przy podpisywaniu umowy dostaje w ofercie możliwość korzystania z karty paliwowej, co ułatwia mu bezgotówkowe tankowanie i zaoszczędza jego czas. Karty paliwowe oferowane są zarówno przez polskie, jak i zagraniczne koncerny, m.in. Orlen, Shell, Lotos, Circle K, czy BP i to one wydają „plastiki”. Co ciekawe, koncerny niejednokrotnie oferują liczne, atrakcyjne rabaty na zakup paliwa w całej Polsce i korzystanie z innych usług przedsiębiorstw.
Karta paliwowa może być wcześniej opłacona, wówczas ustalany jest z góry limit na transakcje. Można także wybrać kartę z odroczonym terminem płatności, gdzie klient otrzymuje na koniec okresu rozliczeniowego jedną fakturę zbiorczą w wersji elektronicznej. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób posiadających auto w abonamencie. Faktura zbiorcza umożliwia regulowanie wszystkich opłat przy jednej transakcji, jednocześnie ułatwiając rozliczanie i planowanie wydatków. Istnieją także karty, do której przyznawane są specjalne punkty, umożliwiające tankowanie poza granicami kraju.
Przeznaczenie kart paliwowych – za co możesz płacić?
Klienci posługujący się kartą paliwową przede wszystkim oszczędzają czas na stacji paliw i w innych miejscach. Karty paliwowe pozwalają na wygodne opłacanie korzystania z usług świadczonych przez koncerny paliwowe i nie tylko. Z wykorzystaniem kart paliwowych można płacić za:
Tankowanie paliwa
Karta paliwowa służy do zapłaty zarówno za benzynę, jak i tankowanie oleju napędowego i gazu. Dzięki temu cała flota może być tankowana na jednej stacji paliw.
Niezbędne materiały eksploatacyjne do pojazdu
Z wykorzystaniem karty paliwowej zapłacisz za oleje, płyny do spryskiwaczy, płyny chłodnicze i inne materiały dostępne na danych stacjach paliw.
Korzystanie z myjni i odkurzacza dostępnych na stacji paliw
Jeśli stacja jest wyposażona w dodatkowe usługi, takie jak myjnia lub odkurzacz, zwykle karta paliwowa pozwala na ich opłacenie.
Opłaty drogowe
Co ważne, kartę paliwową można wykorzystać do uiszczania opłat drogowych za przejazd po płatnym odcinku autostrady, tunelu, lub mostu. W zależności od koncernu, często istnieje możliwość zapłaty kartą paliwową za korzystanie z parkingów strzeżonych, przepływów promami, a nawet za serwisowanie pojazdu.
Posiadanie karty paliwowej – korzyści
Oszczędność czasu
Korzystanie z kart paliwowych pozwala oszczędzić czas spędzany na stacjach paliw. Po zatankowaniu lub skorzystaniu z innej usługi, wystarczy przy kasie podać numer PIN (nierzadko także przebieg pojazdu) i odebrać potwierdzenie. Wszystkie transakcje będą zapisywane w formie elektronicznej.
Zbiorcza faktura i księgowość
Wystawianie jednej elektronicznej faktury za wszystkie transakcje umożliwia szybką płatność za wszystkie usługi przy jednym logowaniu do konta bankowego. Wgląd do faktur wymaga jedynie podania loginu i hasła. Takie rozwiązanie pozwala monitorować wydatki w firmie i ułatwić pracę osobom z księgowości.
Płatności bezgotówkowe
Brak konieczności płacenia gotówką wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i wygody kierowców. Niejednokrotnie do karty przypisywana jest aplikacja, w której znajdują się niezbędne informacje, co usprawnia zakupy. Płatności bezgotówkowe to także zwiększona higiena.
Zniżki przy zakupie paliwa
Dla stałych klientów biznesowych koncerny oferują wiele zniżek i liczne rabaty na paliwo i inne usługi zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Jest to szczególnie ważna zaleta dla klientów firm korzystających z usług wynajmu pojazdów. Zniżki i rabaty mają duże znaczenie w przypadku dysponowania dużą ilością pojazdów. Już nawet kilkanaście groszy oszczędności na litrze paliwa może przyczynić się do znacznego zmniejszenia kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Warto jednak zaznaczyć, że wiele koncernów paliwowych oferuje zniżki nawet do 30 groszy na litrze.
Kontrola wydatków paliwowych
Korzystanie z kart paliwowych umożliwia kontrolę dokonywanych zakupów, bowiem z karty można wykluczyć dokonywanie transakcji na przedmioty inne niż określone w umowie. Daje to pewne zabezpieczenie właścicielowi pojazdu, który nie musi martwić się, czy środki nie zostają przypadkiem przekazywane na zakupy niezwiązane z użytkowaniem pojazdu. Co więcej, karta paliwowa nie może być wykorzystywana do tankowania innych pojazdów, niż tych określonych w umowie, co jest kolejną zaletą dla przedsiębiorców.
Ułatwienie transakcji za granicą
Dzięki możliwości płacenia kartą paliwową poza granicami kraju, nie musisz martwić się o gotówkę w odpowiedniej walucie. Wystarczy, że do karty zostanie przypisana ilość punktów możliwa do wydania na stacjach poza Polską.
Kontrola przebytych tras
Dzięki temu, że wszystkie dane wyświetlane są w formie online, przedsiębiorca wynajmujący pojazdy może w prosty sposób sprawdzić, gdzie i kiedy klient tankował samochód. To pozwala na weryfikację, czy klient nie przekroczył ustalonego w umowie limitu kilometrów.
Kontrola stanu auta
Dostęp do informacji o tankowaniu auta umożliwia prowadzenie statystyk, w których można poznać, jaką ilość paliwa spala konkretny model pojazdu na daną ilość kilometrów, oraz czy nie wymaga on zbyt częstego tankowania, co może świadczyć o usterce.
Możliwość uzyskania przez każdą firmę
W Polsce karty paliwowe stały się popularnym rozwiązaniem do kontrolowania płatności. Z tego też względu koncerny oferujące karty nie przedstawiają dużych wymagań, które należy spełnić, aby móc uzyskać kartę paliwową. Wówczas z udogodnienia skorzystać może każda aktywna działalność gospodarcza.
Ile kosztuje wydanie karty paliwowej?
Koncerny paliwowe wydają karty paliwowe zupełnie za darmo. Wystarczy wypełnić odpowiednie wnioski dostępne na stronach koncernów i odebrać karty. Co ważne, również rezygnacja z korzystania z kart jest bezpłatna. Ma to szczególne znaczenie dla firm, będących właścicielami wielu pojazdów.
Karty paliwowe – podsumowanie
Karta paliwowa to doskonały wybór, szczególnie dla przedsiębiorstw z branży samochodowej i transportowej. Wyposażenie kierowców w taką kartę pozwala monitorować wydatki w firmie i zaoszczędzić na tankowaniu floty w Polsce i Europie. Tańsze paliwo, oszczędność czasu i wygoda rozliczania to tylko niektóre z zalet kart paliwowych, które sprawiają, że warto rozpocząć współpracę z koncernami paliwowymi.